Notowania

Tesco będzie miało nowego szefa. Prezes brytyjskiej sieci rezygnuje

Prezes Tesco Dave Lewis ogłosił, że ustąpi ze stanowiska. Odejdzie latem przyszłego roku. Brytyjska sieć ma już wyznaczonego następcę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dave Lewis ustąpi ze stanowiska latem 2020 roku. (Fot: TOLGA AKMEN/AFP/East News)

Lewis poinformował o decyzji po tym, jak ogłosił, że Tesco zakończyło program naprawczy, który ma postawić spółkę na nogi. Został on rozpoczęty w 2014 roku, po tak zwanej aferze księgowej. Lewis swoją rezygnację tłumaczy powodami osobistymi - podaje Reuters.

Nowym prezesem Tesco będzie Ken Murphy, obecny dyrektor finansowy w Walgreens Boots Alliance. Spółka poinformowała, że przyjmuje decyzję Dave'a Lewisa z żalem i że zrobił on dla firmy "świetną robotę".

Jak pisaliśmy, wyniki spółki za zakończony w lutym rok finansowy są niezłe. Globalnie spółka zanotowała duży wzrost obrotów i zysku, ale w Europie Środkowej nadal notuje regres.

Obejrzyj też: Zakaz handlu w niedziele. Sklepy chcą zmian

Światowa sprzedaż Tesco wzrosła o ponad 11 proc. do blisko 57 mld funtów, a zysk wzrósł aż o 30 proc., do ponad 2,2 mld funtów.

Na tym tle wyniki polskiego oddziału brytyjskiego giganta wypadają wyjątkowo blado. Przychody sieci spadły do 9,6 mld zł, choć udało się jej wypracować drobny zysk.

Tesco w swoim komunikacie kilka razy odnosi do zakazu handlu w niedzielę jako jednej z przyczyn gorszych wyników. Firma wyliczyła, że zakaz handlu oznaczał spadek liczby dni handlowych o 25.

Jak ustalił pod koniec września Bloomberg, Grupa Tesco rozważa sprzedaż swojego oddziału w Polsce. Sieć woli skupić się na brytyjskim rynku i krajach, które rokują lepiej niż Polska. Tesco sprawy nie komentuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2019

AgaLikwidacja działów zamówień i zakupów, zwolnienia pracowników hal, a nie zamknięte niedziele wykończyły Tesco. Brak zamówień, brak promocji, puste … Czytaj całość

02-10-2019

salerNo i kolejny gigant który narzeka na zakaz handlu w niedzielę, jak tak dalej pójdzie to zagraniczny kapitał zacznie z naszego kraju odpływać gdzie … Czytaj całość

02-10-2019

xbnZrobił świetną robotę czyli tesco likwiduje większość sklepów - świat pełen gamoni. A Biedronka i Lidle handlują aż sklepy wpadają w wibracje.

Rozwiń komentarze (10)