Notowania

Tesco nigdzie nie zamyka tylu sklepów, co w Polsce. Sprzedaż w dół

W ostatnim roku finansowym Tesco zamknęło w Polsce 62 sklepy, najwięcej na świecie. Sprzedaż spadła do 9,6 mld zł. Brytyjska sieć częściową winą za gorsze wyniki w Polsce obarcza zakaz handlu w niedzielę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Tesco w rok zamknęło w Polsce 62 sklepy i nie otworzyło żadnego nowego. (Fot: East News)

Brytyjska sieć handlowa opublikowała wstępne wyniki za zakończony w lutym rok finansowy. Globalnie spółka zanotowała duży wzrost obrotów i zysku, ale w Europie Środkowej nadal notuje regres.

Światowa sprzedaż Tesco wzrosła o ponad 11 proc. do blisko 57 mld funtów, a zysk wzrósł aż o 30 proc., do ponad 2,2 mld funtów.

Na tym tle wyniki polskiego oddziału brytyjskiego giganta wypadają wyjątkowo blado. Przychody sieci spadły do 9,6 mld zł, choć udało się jej wypracować drobny zysk.

Obejrzyj: zakaz handlu w niedziele. Ucierpiały sklepy z wyposażeniem i budowlane

"W Polsce zamknęliśmy 62 sklepy przynoszące straty, co przyczyniło się do wypracowania przez Polskę niewielkiego zysku w drugim półroczu" - pisze polski oddział Tesco w komunikacie.

Oznacza to, że z 415 sklepów Tesco w lutym 2018 r. rok później zostały tylko 353. Niewiele mniej, bo 56 sklepów Tesco zamknęło w Tajlandii, ale jednocześnie otworzyło tam 70 nowych. W Polsce - żadnego. Nawet w Wielkiej Brytanii sieć zamknęła tylko 20 sklepów.

Tesco w swoim komunikacie kilka razy odnosi do zakazu handlu w niedzielę jako jednej z przyczyn gorszych wyników. Firma wyliczyła, że zakaz handlu oznaczał spadek liczby dni handlowych o 25.

Tesco rozpoczęło działalność w Polsce w 1995 r. Obecnie zatrudnia ponad 20 tys. osób i oferuje produkty ponad 3 700 polskich dostawców. Co tydzień sklepy Tesco odwiedza ponad 5 milionów klientów.

Tesco zamknie ponad 30 sklepów do końca tego roku.
Tesco likwiduje sklepy. Pełna lista przeznaczonych do zamknięcia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek detaliczny, tesco zamyka sklepy, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-04-2019

ChabelI bardzo dobrze ze padaja w Polsce!!! Podatkow nieplaca prawie zadnych, wyzysk pracownikow maksymalny. Mi Polakowi tesco do niczego nie jest … Czytaj całość

10-04-2019

MaxTo niedługo pracownicy Tesco będą mogli odpoczywać cały tydzień, a nie tylko w niedziele niehandlowe.

11-04-2019

barbanasklepy traca na zakazie handlu.. wszedzie sie o tym mowi.. studenci traca mozliwosc dorobku w weekend, o tym tez sie mowi. a co na to rzad? nic bo co … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (274)