Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Tesco nigdzie nie zamyka tylu sklepów, co w Polsce. Sprzedaż w dół

271
Podziel się:

W ostatnim roku finansowym Tesco zamknęło w Polsce 62 sklepy, najwięcej na świecie. Sprzedaż spadła do 9,6 mld zł. Brytyjska sieć częściową winą za gorsze wyniki w Polsce obarcza zakaz handlu w niedzielę.

Tesco w rok zamknęło w Polsce 62 sklepy i nie otworzyło żadnego nowego.
Tesco w rok zamknęło w Polsce 62 sklepy i nie otworzyło żadnego nowego. (East News, East News)

Brytyjska sieć handlowa opublikowała wstępne wyniki za zakończony w lutym rok finansowy. Globalnie spółka zanotowała duży wzrost obrotów i zysku, ale w Europie Środkowej nadal notuje regres.

Światowa sprzedaż Tesco wzrosła o ponad 11 proc. do blisko 57 mld funtów, a zysk wzrósł aż o 30 proc., do ponad 2,2 mld funtów.

Na tym tle wyniki polskiego oddziału brytyjskiego giganta wypadają wyjątkowo blado. Przychody sieci spadły do 9,6 mld zł, choć udało się jej wypracować drobny zysk.

Zobacz także: Obejrzyj: zakaz handlu w niedziele. Ucierpiały sklepy z wyposażeniem i budowlane

"W Polsce zamknęliśmy 62 sklepy przynoszące straty, co przyczyniło się do wypracowania przez Polskę niewielkiego zysku w drugim półroczu" - pisze polski oddział Tesco w komunikacie.

Oznacza to, że z 415 sklepów Tesco w lutym 2018 r. rok później zostały tylko 353. Niewiele mniej, bo 56 sklepów Tesco zamknęło w Tajlandii, ale jednocześnie otworzyło tam 70 nowych. W Polsce - żadnego. Nawet w Wielkiej Brytanii sieć zamknęła tylko 20 sklepów.

Tesco w swoim komunikacie kilka razy odnosi do zakazu handlu w niedzielę jako jednej z przyczyn gorszych wyników. Firma wyliczyła, że zakaz handlu oznaczał spadek liczby dni handlowych o 25.

Tesco rozpoczęło działalność w Polsce w 1995 r. Obecnie zatrudnia ponad 20 tys. osób i oferuje produkty ponad 3 700 polskich dostawców. Co tydzień sklepy Tesco odwiedza ponad 5 milionów klientów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(271)
:)
3 lata temu
Jak sieć w/w sklepów zatrudniała lokalną patologię, która okradała kupujących, to co się dziwić :). Pisane skargi na konkretne placówki zamiatane były pod dywan . I bardzo dobrze, że rynek wymusił- popędził tych biznesmenów !!! Hura, hura, ... :)
Pajton
3 lata temu
Tesco w Polsce wykończył coraz gorszy asortyment, a jednocześnie coraz gorszy stosunek ceny do jakości. Nie może być tak, że typowa chińszczyzna jest o połowę droższa, niż ta sama chińszczyzna w tzw. chińskim centrum handlowym. O tzw. "ofertach", czy "promocjach" nie Wspomnę. Ludzie, którzy za to odpowiadają nie mają zielonego pojęcia o marketingu i zarządzaniu. Choć pewnie papiery mają - a jakże.
FZ
3 lata temu
TYLKO PSS SPOŁEM CZEMU NA ZACHODZIE NIE OTWORZYĆ?
DGL
3 lata temu
W Anglii te Markety w Niedzielę są zamknięte i jest OK
Marcin wlkp
3 lata temu
I ok niech pakuja toboły i do uk mamy swoie produkty dobre nie potrzeba żarcia z Uk jeszcze niech Niemcy toboły pakuja i do widzenia oni naszego nie kupują a jak kupują to pod ich nazwą i robią to nieświadomie a u nas jak powstanie nowy supermarket to baby zabijają się w drzwiach jak by u nas nic nie było a pużniej zdziwienie bo rolnik świnie musi za darmo prawie oddać jak sie kupuje zagraniczne produkty to się wspiera gospodarki zagraniczne nie swoie.
...
Następna strona