Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Tesco zmieni szyld. Netto przejmie 7 tys. pracowników

14
Podziel się

Dotychczasowi pracownicy Tesco przez 18 miesięcy będą pracować na starych warunkach. A co potem? - Wierzę, że Netto da im gwarancję zatrudnienia - mówi money.pl Elżbieta Jakubowska, szefowa "Solidarności" w Tesco Polska.

Przejęcie Tesco przez Netto zaskoczyło pracowników firmy
Przejęcie Tesco przez Netto zaskoczyło pracowników firmy (East News)
bErNxfVN

Właściciel sieci hipermarketów Tesco ogłosił, że zwija swój cały biznes w Polsce i zamierza skupić się na rozwoju na innych rynkach. Oznacza to, że cała infrastruktura – 300 sklepów, centra dystrybucyjne i centrala spółki – przejdzie w ręce nowego podmiotu. Będzie to sieć handlowa Netto.

- Konsolidując obie sieci handlowe na rozwojowym rynku, robimy znaczący krok w realizacji strategii całej naszej grupy, stając się jednym z czołowych graczy na jednym z największych rynków w Europie – powiedział cytowany w komunikacie Janusz Stroka, prezes Netto Polska.

Dzięki transakcji liczba sklepów sieci Netto w Polsce wzrośnie niemal dwukrotnie – z 386 do 687. Ale nieruchomości to nie wszystko. Tesco to także ludzie. Wywodząca się z Danii sieć handlowa przejmie ok. 7 tys. (już niedługo byłych) pracowników Tesco.

bErNxfVP
Zobacz także: Obejrzyj: Tesco znika z Polski. "Konkurencja się zaostrzy, to dobra wiadomość dla kosumentów"

- Spekulacje trwały na temat tego, co stanie się z Tesco. Podejrzenia szły w tym kierunku, że firma szuka kupca. Więc finał nie jest zaskoczeniem dla pracowników, choć chyba nikt nie spodziewał się, że kupcem okaże się Netto – mówi money.pl Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" w Tesco Polska.

- Łącznie w Tesco pracuje 10 tys. osób. Informacja, że 7 tys. z nich zachowa miejsca pracy, nie jest informacją złą. Kwestia jest taka, na jakich warunkach to będzie, jakie wynagrodzenia zostaną zaproponowane. Na razie nikt z nami o tym nie rozmawiał – dodała.

bErNxfVV

Salling Group - właściciel Netto - planuje przekształcić sklepy Tesco w koncept Netto 3.0. Ma to nastąpić nie później niż w ciągu 18 miesięcy od zakończenia transakcji. Do tego czasu sklepy Tesco będą działały pod starym szyldem.

- W sytuacji przejęcia zakładu pracy, nowy właściciel jest zobowiązany przez prawo do zachowania dotychczasowych wynagrodzeń. Oznacza to, że pracownicy Tesco, którzy zaczną pracę w Netto, będą zarabiać tyle samo albo więcej – komentuje Jakubowska.

Na jakich warunkach teraz pracują pracownicy Tesco? W marcu tego roku sieć zaproponowała załodze podwyżkę o 6 proc. Wzrost pensji odczuło 94 proc. osób zatrudnionych przez sieć. Te osoby otrzymały nominalnie po 150 zł więcej do pensji. Według wyliczeń money.pl, kasjer-sprzedawca może zarabiać ok. 2750 zł brutto. Do tego ma benefity: nagrodę jubileuszową i dopłaty do opieki medycznej.

bErNxfVW

Z kolei siatka wynagrodzeń w sieci Netto nie jest jawna. Wysłaliśmy nasze pytania do biura prasowego o to, ile pracownicy firmy mogą zarabiać, ale nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Za to firma chętnie chwali się na swojej stronie zakresem benefitów: dojazdami do pracy, nauką języka angielskiego, opieką medyczną, bonami świątecznymi, paczkami dla dzieci czy nagrodami jubileuszowi.

- Gdy część sklepów Tesco przejmował Kaufland, to dał gwarancję zatrudnienia. Czy Netto złoży takie samo przyrzeczenie? Tego dowiemy się, gdy poznamy szczegóły porozumienia pomiędzy sieciami. Wierzę, że tak będzie, ale nie mogę tego zagwarantować - podkreśla szefowa "S" w Tesco Polska.

Szczegółowy plan dla każdego sklepu zostanie opracowany w najbliższych miesiącach.

bErNxfVX

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErNxfWq
KOMENTARZE
(14)
www
3 miesiące temu
ludzie nie są do kupienia. Jak będą chcieć robić to zostaną z NETTO a jak nie będą szukać innej roboty. TERAZ NIE pańszczyzna.
nick
11 miesięcy temu
no i dobrze brytole, do widzenia wyzyskiwacze.. w to miejsce chętnie znajdą się inni chętni, bez obaw..
go
rok temu
Ha,ha Netto na tych ogromnych powierzchniach, poza tym Netto kiepski pracodawca wyplaty najniższe ze wszystkich sieci. Też mi propozycja pracy, nieporozumienie.
bErNxfWr
Szkoda Tesco
rok temu
W Tesco socjal nie jest taki najgorszy. Na Boże Narodzenie dostajemy ok 800 zł, na Wielkanoc ok 200, wczasy pod gruszą średnio 200, obozy dla dzieci, karnety do siłowni.w tym roku covid + 1000zl za 2 mies.i stała zniżka 10 %.
qwerty
rok temu
Nagroda jubileuszowa w Tesco polska dla pracownika po 5 latach kubek z logo Tesco lub "pierwszy dla klienta", po 10 latach długopis. Gorzej nie będzie dla pracowników. A pseudo dopłata do opieki medycznej, na czym polega? Każdy kto przyniósł zwolnienie lekarskie na drugi dzień miał kontrolę z Zus. Kto pracował to wie o czym piszę. Przekręty prezesa, jego rodziny i fikcyjnych spółek i tak oto Polacy potrafią zniżyć wszystko czego się nie dotkną.