Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tesco zmieni szyld. Netto przejmie 7 tys. pracowników

Dotychczasowi pracownicy Tesco przez 18 miesięcy będą pracować na starych warunkach. A co potem? - Wierzę, że Netto da im gwarancję zatrudnienia - mówi money.pl Elżbieta Jakubowska, szefowa "Solidarności" w Tesco Polska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Przejęcie Tesco przez Netto zaskoczyło pracowników firmy

Właściciel sieci hipermarketów Tesco ogłosił, że zwija swój cały biznes w Polsce i zamierza skupić się na rozwoju na innych rynkach. Oznacza to, że cała infrastruktura – 300 sklepów, centra dystrybucyjne i centrala spółki – przejdzie w ręce nowego podmiotu. Będzie to sieć handlowa Netto.

- Konsolidując obie sieci handlowe na rozwojowym rynku, robimy znaczący krok w realizacji strategii całej naszej grupy, stając się jednym z czołowych graczy na jednym z największych rynków w Europie – powiedział cytowany w komunikacie Janusz Stroka, prezes Netto Polska.

Dzięki transakcji liczba sklepów sieci Netto w Polsce wzrośnie niemal dwukrotnie – z 386 do 687. Ale nieruchomości to nie wszystko. Tesco to także ludzie. Wywodząca się z Danii sieć handlowa przejmie ok. 7 tys. (już niedługo byłych) pracowników Tesco.

Obejrzyj: Tesco znika z Polski. "Konkurencja się zaostrzy, to dobra wiadomość dla kosumentów"

- Spekulacje trwały na temat tego, co stanie się z Tesco. Podejrzenia szły w tym kierunku, że firma szuka kupca. Więc finał nie jest zaskoczeniem dla pracowników, choć chyba nikt nie spodziewał się, że kupcem okaże się Netto – mówi money.pl Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" w Tesco Polska.

- Łącznie w Tesco pracuje 10 tys. osób. Informacja, że 7 tys. z nich zachowa miejsca pracy, nie jest informacją złą. Kwestia jest taka, na jakich warunkach to będzie, jakie wynagrodzenia zostaną zaproponowane. Na razie nikt z nami o tym nie rozmawiał – dodała.

Salling Group - właściciel Netto - planuje przekształcić sklepy Tesco w koncept Netto 3.0. Ma to nastąpić nie później niż w ciągu 18 miesięcy od zakończenia transakcji. Do tego czasu sklepy Tesco będą działały pod starym szyldem.

- W sytuacji przejęcia zakładu pracy, nowy właściciel jest zobowiązany przez prawo do zachowania dotychczasowych wynagrodzeń. Oznacza to, że pracownicy Tesco, którzy zaczną pracę w Netto, będą zarabiać tyle samo albo więcej – komentuje Jakubowska.

Na jakich warunkach teraz pracują pracownicy Tesco? W marcu tego roku sieć zaproponowała załodze podwyżkę o 6 proc. Wzrost pensji odczuło 94 proc. osób zatrudnionych przez sieć. Te osoby otrzymały nominalnie po 150 zł więcej do pensji. Według wyliczeń money.pl, kasjer-sprzedawca może zarabiać ok. 2750 zł brutto. Do tego ma benefity: nagrodę jubileuszową i dopłaty do opieki medycznej.

Z kolei siatka wynagrodzeń w sieci Netto nie jest jawna. Wysłaliśmy nasze pytania do biura prasowego o to, ile pracownicy firmy mogą zarabiać, ale nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Za to firma chętnie chwali się na swojej stronie zakresem benefitów: dojazdami do pracy, nauką języka angielskiego, opieką medyczną, bonami świątecznymi, paczkami dla dzieci czy nagrodami jubileuszowi.

- Gdy część sklepów Tesco przejmował Kaufland, to dał gwarancję zatrudnienia. Czy Netto złoży takie samo przyrzeczenie? Tego dowiemy się, gdy poznamy szczegóły porozumienia pomiędzy sieciami. Wierzę, że tak będzie, ale nie mogę tego zagwarantować - podkreśla szefowa "S" w Tesco Polska.

Szczegółowy plan dla każdego sklepu zostanie opracowany w najbliższych miesiącach.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2020

JurekNajlepszy sklep. Kuzwa, ze akurat Tesco. I znowu Niemcy wykupuja. Jak do wladzy dojdzie Teczowy i Po, to wszystko przejdzie w rece Niemcow. Polacy … Czytaj całość

18-06-2020

Liberty PolandSzkoda Tesco tyle lat w Polsce i taka akcja...Wolalbym zeby z Polski na dobre zniknela "Biedronka" ktora szkodzi calemu handlowi Polskiemu...

18-06-2020

OwcaNetto jest akurat duńskie.

Rozwiń komentarze (12)