Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
handel
10.01.2019 17:24

Tesco zwalnia pracowników. 1300 osób może stracić pracę

Tesco w oficjalnym komunikacie poinformowało o zamknięciu kolejnych sklepów w Polsce. To, o czym się nie zająknęło, to - jak dowiaduje się money.pl - plan zwolnienia 1300 osób w związku z tą decyzją. Oznacza to, że zatrudnienie spadnie o około 6,5 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
6,5 proc. wszystkich pracowników Tesco w Polsce może stracić pracę

Oficjalna informacja, która znajduje się na stronie internetowej Tesco Polska, dotyczy planu zamknięcia 32 "nierentownych sklepów". W ten sposób firma chce zmniejszyć koszty operacyjne prowadzenia biznesu w Polsce.

- Stale analizujemy nasze placówki i podejmujemy odpowiednie decyzje, gdy nie widzimy możliwości poprawy rentowności sklepów. To decyzje trudne, ale niezbędne w sytuacji, gdy straty generowane przez te sklepy wpływają na poziom zyskowności całej firmy w Polsce - wyjaśniał Martin Behan, dyrektor zarządzający spółki. Dodał, że firma chce zapewnić "odpowiednie wsparcie dla koleżanek i kolegów, których dotyczyć będzie ten proces".

Za tymi okrągłymi słowami kryją się po prostu gigantyczne zwolnienia grupowe. Działająca w Tesco "Solidarność" została poinformowana, że zamykanie sklepów pociągnie za sobą zwolnienie 1300 osób. Porównanie tej liczby z około 20 tys. zatrudnionych daje nam plan zwolnienia około 6,5 proc. całej załogi w Polsce.

Spośród 1300 planowanych do zwolnienia osób, 1125 pracuje na tzw. stanowiskach podstawowych. Pozostałe 175 osób to zatrudnieni "sprawujący nadzór nad pracownikami", czyli po prostu kierownicy i managerowie. Zwolnienia ruszyć mają 1 lutego, a zakończyć się po dwóch miesiącach z ostatnim dniem marca.

Zobacz też: Zakaz handlu. Czy regulacje powinny być złagodzone?

Plan przeprowadzenia zwolnień grupowych potwierdziła w rozmowie z money.pl Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca zakładowej organizacji NSZZ "Solidarność" działającej w Tesco. Dodała także, że rozpoczęły się 20-dniowe rozmowy z pracodawcą w tej sprawie.

- Do sprawy podeszliśmy odpowiedzialnie. W trakcie rozmów wystąpimy z pismami o dostęp do informacji potwierdzających, że zamykane sklepy rzeczywiście przynoszą straty i są nierentowne. Sprawdzimy i skontrolujemy to, a później będzie starać się, na ile będzie to możliwe, zmniejszyć skalę tych zwolnień grupowych – dodała Jakubowska.

Objęci planem zwolnienia grupowego mają otrzymać "w miarę możliwości" propozycję objęcia innego stanowiska. Zapewne w innym sklepie, a nawet mieście. Zwalniani poza odprawą dostaną także dostęp do "pakietów informacyjno-doradczych; spotkań informacyjno-doradczych oraz doradztwa telefonicznego".

Co ciekawe, podczas prezentacji wyników całego Tesco, prezes firmy Dave Lewis stwierdził, że spadek o sprzedaży w Polsce o 1,2 proc. w minionym roku to efekt m.in. zakazu handlu w niedzielę.

Lista sklepów przeznaczonych do zamknięcia w Polsce:
Bochnia Proszowska
Bytom Tarnogórska
Częstochowa Sabinowska
Dąbrowa Tarnowska Sucharskiego
Grudziądz Wyspiańskiego
Kluczbork Byczyńska
Kłodawa Gorzowska 700-lecia
Kolbuszowa Tarnobrzeska
Łapy Sikorskiego
Łódź Natalii
Maków Mazowiecki Pułaskiego
Ostrów Wielkopolski Majorka
Parczew Harcerska
Piła Wyspiańskiego
Pleszew Sienkiewicza
Polkowice Młyńska
Rawa Mazowiecka Konstytucji
Rawicz Kamińskiego
Ropczyce Grunwaldzka
Rumia Wybickiego
Skarżysko Kamienna Piłsudskiego
Skarżysko Kamienna Spółdzielcza
Skoczów Fabryczna
Świebodzice Wałbrzyska
Tczew Armii Krajowej
Toruń Wapienna
Turek Konińska
Warszawa Fieldorfa 37
Warszawa Sosnkowskiego
Wodzisław Śląski 26 Marca
Zgierz Łódzka
Żabno Tarnowska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-01-2019

Kto następny ?Zaczęło się ... Dla tych 1300 bardzo "szczęśliwych" pracowników są nie tylko WSZYSTKIE niedziele wolne, ale i pozostałe dni również. Dziękujemy Ci … Czytaj całość

10-01-2019

mysz kościelnaBrawo kler ! Brawo PiS ! Brawo Solidarność ! O tym zapewne marzyło tych 1300 pracowników - wszystkie niedziele wolne ! A że i pozostałe dni przy … Czytaj całość

10-01-2019

zrozumchcieli czas dla rodziny, to mają. zakaz handlu jest głupi i ma tylko kupić pisowi głosy wyborcze

Rozwiń komentarze (544)