Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Test na granicy. Inaczej obowiązkowa kwarantanna. Te lotniska nie czekały na rządowe przepisy

75
Podziel się:

W poniedziałek rząd poinformował o zmianach w przekraczaniu granicy naszego kraju. Od wtorku wszyscy przyjezdni będą kierowani na kwarantannę, chyba że wykonają test. Niektóre lotniska nie czekały na rekomendacje rządu i umożliwiły to już dwa miesiące temu.

Test na granicy. Inaczej obowiązkowa kwarantanna. Te lotniska nie czekały na rządowe przepisy
Lotnisko we Wrocławiu nie czekało na rządowe wytyczne. Punkt do testowania pasażerów uruchomiło jeszcze w styczniu (MPK Wrocław)
bEsjcluJ

Od dwóch miesięcy pasażerowie przylatujący do Wrocławia mogą wykonać test przed odprawą paszportową, a więc jeszcze zanim przekroczą granicę. 200 złotych, 15 minut czekania i przy negatywnym wyniku zwolnienie z kwarantanny.

Port już pod koniec stycznia robił więc to, co od wtorku będzie już niemal normą. Rząd bowiem poinformował w poniedziałek, że po przylocie ze strefy Schengen to właśnie test wykonany na polskim lotnisku będzie jedyną drogą do zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny. W przypadku strefy Schengen dozwolony będzie też test wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin. Na przykład w innym kraju.

To o tyle ciekawe, że rząd jeszcze dwa miesiące temu zapewniał, że punkt wykonywania testów na wrocławskim lotnisku z kwarantanny nie zwalnia. I resort zdrowia zarzucał nawet dolnośląskiemu portowi "wprowadzanie pasażerów w błąd".

bEsjcluL
Zobacz także: Kościoły przepełnione? Policja ujawnia nowe informacje

Sprawę opisywał branżowy portal Fly4free. Historia wyglądała następująco - lotnisko poinformowało o możliwości wykonania testu po wylądowaniu. Ministerstwo zapewniało, że taki test nie zwalnia z kwarantanny, bo konieczny jest test wykonany przed przekroczeniem naszej granicy. Lotnisko tłumaczyło, że stanowisko do wymazów jest umiejscowione przed kontrolą graniczną, więc de facto poza granicami naszego kraju.

bEsjcluR

Dopiero po czasie resort zdrowia przyznał się do błędu i wycofał się z oskarżeń o "dezinformację". I w poniedziałek sam wprowadził wrocławskie rozwiązanie jako swój pomysł. Bo dla pasażerów spoza strefy Schengen właśnie tak wykonany test będzie jedyną nadzieją na uniknięcie kwarantanny. Szczegóły mają pojawić się w rozporządzeniu.

Port Lotniczy we Wrocławiu nie był jednak jedynym, który zdecydował się na taki ruch. Później tym samym śladem poszło chociażby lotnisko w Poznaniu czy Modlinie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsjclvm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(75)
uo[ui
4 miesiące temu
a to znaczy ze dyrektor lotniska już zarządza w kraju obywatelskimi wolnościami?
apolityczny
4 miesiące temu
W naszym rządzie są nieudacznicy zatrudniani po protekcji partii i bez kompetencji więc nie ma się co dziwić ,że aż 2 miesiące szli po rozum do głowy. Pytam tylko kto rozliczy osoby, które w momencie wykrycia w Wlk. Brytanii nowego szczepu wirusa odpowiada za decyzję podstawienia największych samolotów dla ludzi wracających z wysp potencjalnie zarażonych, kiedy cały świat zamykał się na tych podróżnych? DLACZEGO WTEDY NIKT NIE WYDAŁ DECYZJI O ICH TESTOWANIU??? Kto za to odpowie?? Przecież to dlatego ten wirus teraz się tak rozpędził, że służba zdrowia leży, ludzie umierają na ulicach przed szpitalami, chcemy winnego. Macie krew na rękach.
abc
4 miesiące temu
Jaka jest pierdzielona roznica wykonania testu na koronowirusa w USA przed przylotem do Polski czyli de facto spoza zydokolchozu UE, a tym specjalnie wykonanym na polskim lotnisku w celu unikniecia kwarantanny????!!!!!!!!
bEsjclvn
Ania
4 miesiące temu
Niech postawią darmowe testy na granicy tak jak Niemcy
Dzi
4 miesiące temu
Przecież z modlinie jest tylko test przed wylotem, nie ma jeszcze po przylocie przed odprawa.
...
Następna strona