Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

To będzie główne zmartwienie firm. Kto nie ma gotówki, może mieć kłopoty

165
Podziel się:

Skończyły się czasy zerowych stóp procentowych w Polsce i z nimi mogą nadejść chudsze lata. Firmy, które nie mają odłożonej dodatkowej gotówki, mogą mieć problemy ze spłatą rat i utrzymaniem płynności finansowej - ostrzegają eksperci. Zagrożona pod tym względem jest m.in. branża budowlana i motoryzacyjna.

To będzie główne zmartwienie firm. Kto nie ma gotówki, może mieć kłopoty
KRD ostrzega przed problemami z płynnością (Adobe Stock, Photographer: Dragos Condrea)
bFexsgtN

- Utrzymanie płynności finansowej będzie jedną z głównych obaw przedsiębiorców w 2022 roku - ocenia prezes Krajowego Rejestru Długów (KRD) Adam Łącki.

Przypomina, że wiele firm finansuje swoją działalność kredytami. A te w 2020 i 2021 roku były wyjątkowo tanie, więc sięgano po nie chętnie. Podwyżki stóp procentowych sprawiły, że raty zaczęły rosnąć i - jak podkreśla Łącki - wszystko wskazuje na to, że będą nadal rosły.

bFexsgtP

- Kto nie dysponuje nadwyżką gotówki, może mieć kłopoty ze spłatą wyższych rat - ostrzega prezes KRD.

Zobacz także: Money. To się liczy

Zauważa, że 2021 rok przyniósł wyjątkowo dużą liczbę niewypłacalności firm i rekordy bije liczba restrukturyzacji. Do końca listopada wszczęto ich 1823.

bFexsgtV

Według analityków KRD przerwy w dostawach towarów i gwałtowny wzrost cen są dla wielu branż aktualnie jednym z największych problemów. Jako przykład podają sektor budowlany.

Zagrożone sektory i branże

Gdy w koronakryzysie inne sektory notowały straty, budowlańcy nie schodzili z placów budów. Dopiero gwałtowny wzrost cen materiałów zaczął powoli osłabiać budownictwo. Jeśli ktoś nie przygotował kosztorysów "z górką", ma teraz problemy z płynnością finansową.

Innym segmentem gospodarki, który notuje straty nie tylko przez wzrost cen, ale przez niedobór materiałów, jest motoryzacja. Niedostępność kluczowych komponentów i stali okazały się dla niej zbyt dużym obciążeniem.

bFexsgtW

Wielu producentów musiało ograniczyć produkcję. Spadki w sprzedaży odnotował też sektor handlu i usług motoryzacyjnych. W magazynach wielu hurtowni brakuje części i podzespołów do naprawy samochodów. Konsekwencją tego są problemy finansowe firm i rosnące zadłużenie.

- Wygra ten, kto będzie w stanie zapłacić terminowo. Pozostali zostaną odcięci od źródła dostaw, a w konsekwencji stracą kluczowych klientów - ostrzega Dariusz Szkaradek, prezes firmy faktoringowej NFG, współpracującej z KRD.

Z badań NFG wynika, iż 62 proc. mikroprzedsiębiorców ma poduszkę finansową. Szkaradek przewiduje, że ten odsetek jeszcze się zmniejszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFexsguq
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(165)
....
2 tyg. temu
Stopy wzrosły trochę więcej niż były przed "cyrkiem jakim jest pandemia" i brakuje im dużo do poziomu jaki był przed 2014 dziwię się że ta szopka ze straszeniem trwa i money. Pl pisze takie brednie!
Karol
2 tyg. temu
To wszystko i każdy kryzys jest spowodowany spekulacją. Wszystkie państwa na świecie są zadłużone to kto ma tą kase. Państwa zadłużone setki miliardów a pożyczają pieniądze to są zwykłe oszustwa jak bankrut może pożycać, a tak świat się właśnie kręci . Bankruty porzyczają innym bankrutą i ci drudzy bankruci robią na tych pierwszych. Przykład Niemiec i Grecji ci pierwsi zarobili pare set miliardów na trupie a dług tych pierwszych spłaca cała unia choć tej kasy nie pożyczała. Porzyczs się papier a nie kasę bo kasa ma pokrycie papierę można sobie wytrzeć wiadomo co. I tak się kręci cały świat zakłamanie i oszustwa tych wielkich.
____________
2 tyg. temu
I to będa wąłśnie te bieda-firmy jak określiła je posłanka Lewicy - Zukowska. Biedne z racji inflacji, podwyżek cen materiałów i opłat, podatków Nowego Wału. -----Podatki się OBNIŻA a nie podwyższa. -------------To wszytsko wygląda tak, jakby ktoś od Tuska zarzadzał gospodarką...... --------przepis na utratę włądzy przez PIS. na rozpad PIS po fatalnym wyniku wyborczym. ---------w sumie Morawiecki to ex doradca Tuska-----------------------------------------===============Trzeba wypowiedzieć system ETS. Wówczas ceny energii spadną o 60%. Niskie ceny energii = niska inflaccja. Obnizenie podatków = spadek cen.============== Takie działania zapowiada KONFEDERACJA. PO, PIS, Hołownia, lewica=== przepis na doprowadzenie Polaków do biedy.
bFexsgur
Jojo
2 tyg. temu
A przy odmowie dalszej realizacji robot budowlanych -Inwestorzy naliczaja BAJONSKIE. kary za zerwanie umowy !!! Czy to tez NORMALNE -
Jojo
2 tyg. temu
Tylko dlaczego -przy wzroscie cen materialow budowlanych -nie wprowadzono aktu prawnego-zeby moc zmienic podpisana umowe na wykonanie robot.Inwestorzy nie wyrazili zgody na aneksy do podpisanych umow -na WZROST MATEIALOW BUDOWLANYCH - -i dlaczego nie ma BATA NA INWESTOROW-aby placili faktury w terminie za wykonanie robot!!!!!#KOSZMAR !!!! -Dzis wielu wykonawcow --staje na granicy bankructwa!!! -Jest to normalne. !!!!??????
...
Następna strona