Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

To będzie rok wydatków i wyrzeczeń. Oto na czym będą oszczędzać Polacy

6
Podziel się:

Czeka nas trudny rok. Jeśli będziemy zmuszeni do zaciskania pasa, to w pierwszej kolejności obetniemy wydatki na rozrywkę, dobra trwałe i podróże - pisze "Rzeczpospolita". Według dziennika badanie ARC Rynek i Opinia dla fintechu Mokka przyniosło dość zaskakujące wyniki. Co trzeci Polak ocenia swoją sytuację bardzo dobrze.

To będzie rok wydatków i wyrzeczeń. Oto na czym będą oszczędzać Polacy
Polacy zadeklarowali, które wydatki w 2022 r. zamierzają ciąć w pierwszej kolejności. (Adobe Stock, eldarnurkovic)

Aż 34 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ocenia swoją sytuację finansową bardzo dobrze. Mimo pandemii, wysokiej inflacji, podwyżek cen energii i gazu, kolejne 40 proc. stwierdziło, że ich sytuacja finansowa jest neutralna. Źle lub bardzo źle ocenia ją 24 proc. badanych.

Co jednak szczególnie ciekawe, aż 60 proc. z nas oczekuje w przyszłym roku utrzymania statusu finansowego lub wręcz jego poprawy, przy czym tej drugiej odpowiedzi udzieliło 25 proc. badanych. Gorszego dla siebie roku spodziewa się jednak 31 proc. z nas, dla 9 proc. 2022 r. to niewiadoma - pisze dziennik.
Zobacz także: Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

Na czym będziemy oszczędzać w 2022 r.? Lista wydatków i cięć

Z badania wynika, że w skali miesiąca wydatki respondentów wynoszą:

  • 184 zł na ubrania
  • 149 zł na obuwie
  • 95 zł na kosmetyki
  • 86 zł na wyjścia do restauracji
  • 49 zł na kulturę, kino, teatr, itp.
  • 160 zł na leki
  • 65 zł na artykuły sportowe
  • 83 zł na fryzjera i kosmetyczkę
  • 65 zł na artykuły sportowe.

W skali całego roku ankietowani wydali przeciętnie 716 zł na elektronikę, kolejne 636 zł na meble, a na podróże 1335 zł.

Jeśli będziemy zmuszeni do ograniczenia wydatków, to – tu już zaskoczenia nie ma – cięcia w największym stopniu obejmą kulturę i rozrywkę. Najwięcej, bo 30 proc., ankietowanych zamierza ograniczyć wyjścia do restauracji, 28 proc. do kina czy teatru. Mniej będziemy też wydawać na zakup mebli (29 proc. wskazań), odzieży, elektroniki i artykułów sportowych (po 25 proc.) oraz obuwia (22 proc.). Co czwarty z nas ograniczy wydatki na podróże, a 16 proc. zrezygnuje z części zakupów kosmetyków - pisze "Rz".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
lalalalaa
8 miesięcy temu
Ja już oszczędzam na obrzydliwym płaskim pudle, które wyrzuciłam.
hahahaaha
8 miesięcy temu
Kultura i rozrywka ze skanowaniem kodu jak towar i w opakowaniu? Od 2 lat nie korzystam, bo to uwłacza np. wielkim literatom, których dzieła się adaptuje... Szczególnie "Wyzwolenie" albo "Wesele" w tym obstalunku wyglądałoby dziwnie. Nie każdy jest chochołem czy tancerzem w chocholim tańcu.
Wielkopolanka
8 miesięcy temu
Będę oszczędzać na alkoholu (wino mam już zrobione, a bimber to kwestia czasu) słodyczach, gotowych daniach, ciastach, nie kupię ani jednej butelki napoju żadnego (mam kompot wiśniowy, porzeczkowy, jabłkowy), nie kupię chleba z marketu takiego superświeżutkiego z l-cysteiną z mrożonego ciasta, zafarbuję włosy sama a koleżanka podetnie mi włosy, na kosmetyczce, na malarzu pokojowym itd. Zobaczycie jak ludzie zaczną kraść bo nie będą mieli pieniędzy.
jesssicca
8 miesięcy temu
Czy Wy też jak widzicie osobę w masce w reklamie lub na zdjęciu, czujecie się niedobrze? Ja zmieniam kanał albo stronę. Ostatnio po reklamie allegro z maskami z tydzień nie wchodziłam na ten portal. A mcdonalda unikałam przez rok jak nie więcej, teraz też intuicyjnie unikam. Maski kojarzą mi się z miejscami, gdzie jest covid. To jakieś działanie podprogowe, wiem, że nieracjonale
uszczęśliwion...
8 miesięcy temu
Zaoszczędzę na podatkach. Od nowego roku przechodzę do szarej strefy.