Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Derski
|

To będzie trudna jesień. Prąd i gaz najdroższe w historii polskiej giełdy

20
Podziel się:

Ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego na warszawskiej giełdzie towarowej osiągnęły w ostatnim miesiącu najwyższe poziomy w jej 20-letniej historii. Co stoi za podwyżkami i jak przełożą się one na nasze portfele?

To będzie trudna jesień. Prąd i gaz najdroższe w historii polskiej giełdy
Rachunki za prąd uderzą nas po kieszeniach (Adobe Stock)
bEJOFtLV

W lipcu średnia cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) osiągnęła 378 zł/MWh. To najwyższa średniomiesięczna wartość zanotowana na tej warszawskiej giełdzie od chwili jej uruchomienia ponad 20 lat temu. Prąd sprzedawany był aż o 70 proc. drożej niż rok temu.

Prąd i gaz w górę

Do astronomicznego poziomu wzrosła też cena gazu ziemnego. W lipcu na warszawskim rynku spot TGE, błękitne paliwo sprzedawano po 172 zł/MWh. To niemal pięciokrotnie drożej niż rok wcześniej i dwukrotnie drożej od średniej ceny tego surowca w całej historii notowań na TGE (sięgającej 2012 roku).

Zobacz także: Rekompensaty za prąd. Ekspert komentuje zmianę rządowych planów
bEJOFtLX

Ani rynki prądu i gazu, ani polska giełda, nie są jednak żadnym ewenementem w globalnej skali. Co więcej, średnia hurtowa cena energii elektrycznej w Polsce będzie nawet niższa niż u naszych unijnych sąsiadów (wyniesie 90 euro za MWh w Polsce i ponad 100 euro w Niemczech czy na Litwie).

I to my będziemy dziś sprzedawać nasz, tańszy, prąd. Takich dni w ostatnich miesiącach mamy coraz więcej. W lipcu Polska po raz pierwszy od dawna miała już niemal zrównoważony bilans handlu energią, a od początku sierpnia jesteśmy nawet eksporterem netto energii elektrycznej.

bEJOFtMd

Powód? Ostro w górę w ostatnich miesiącach poszły także światowe ceny dwóch pozostałych paliw kopalnych − węglaropy. Cena węgla energetycznego w europejskich portach ARA oscyluje dziś już w okolicach 150 dol. za tonę (ok. 580 zł/t).

Oznacza to wzrost aż o 200 proc. rok do roku i najwyższy poziom od 13 lat. Z kolei europejski indeks cen ropy naftowej Brent podskoczył w czerwcu i lipcu do 75-76 dol. za baryłkę, i choć w ostatnich dniach zanotował korektę do ok. 66 dol., to i tak jest dziś o połowę wyżej niż rok temu. Na ich tle bardzo stabilnie wyglądają jedynie notowania biomasy energetycznej i uranu, które przez ostatni rok niewiele się zmieniły.

Ponad dwukrotnie droższe niż rok temu są dziś także europejskie uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Ich cena ponownie zbliżyła się do historycznych szczytów i przekracza dziś 55 euro za tonę CO2. Sytuację emitentów dodatkowo pogarsza słaba złotówka, bo euro jest dziś o ok. 18 groszy droższe niż przed rokiem.

bEJOFtMe

Krajowa energetyka korzysta za to na długoterminowych kontraktach na węgiel podpisanych z państwowymi kopalniami. Polski indeks cen węgla kamiennego energetycznego utrzymuje się nawet poniżej ubiegłorocznych poziomów, a w stosunku do zachodnioeuropejskich cen spot, krajowy węgiel jest dziś nawet o ponad połowę tańszy.

Jakie są cztery kluczowe powody tak ostrych wzrostów giełdowych cen energii i surowców oraz praw do emisji CO2? Czy rosnące ceny hurtowe przełożą się na wzrost taryf dla przeciętnego Kowalskiego? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJOFtMy
energetyka
KOMENTARZE
(20)
emeryt
2 miesiące temu
Brawo PIS ,golic bezmuzgowcow.Dac im 1000zl zabrac 5000zl .
rrr
2 miesiące temu
Kochana Unia i jej eco pomysły
Marek-1980
2 miesiące temu
Zobaczy suweren rachunki….
bEJOFtMz
Okropny
2 miesiące temu
Za Tuska śmieci kosztowały 6.- za PISu 26.- Za Tuska prąd 50gr za Kaczyńskiego 95.- itd..... VIVAT PIS !!!
rozbawiony
2 miesiące temu
a TVN-to wolne i niezależne media hahahaha hahaha