Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

To koniec samochodów spalinowych. Wiadomo już, od kiedy ich nie kupimy

388
Podziel się:

Od 2035 r. nie kupimy nowych samochodów spalinowych. Pod koniec października Parlament Europejski porozumiał się w tej sprawie z Radą Unii Europejskiej. Oznacza to, że zakaz jest już praktycznie przesądzony. Decyzja jest jedną z ostatnich postanowień, które wiążą się z pakietem "Fit for 55" - donosi "Rzeczpospolita".

To koniec samochodów spalinowych. Wiadomo już, od kiedy ich nie kupimy
Od 2035 r. zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży samochodów spalinowych (autokult, Mariusz Barwinski)

Zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych nie jest jedyną decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Przyjęto również cel pośredni, który dotyczy ograniczenia emisji CO2 przez samochody osobowe oraz dostawcze do 2030 r.

W 2035 r. kupimy tylko samochody elektryczne

Parlament Europejski już w czerwcu tego roku rozpatrywał zakaz całkowitej sprzedaży samochodów spalinowych. Wtedy nad ustawą 339 posłów głosowało za, 249 przeciw, a 24 wstrzymało się od głosu. Tym samym PE przyjął stanowisko, aby do 2035 r. osiągnąć tzw. zeroemisyjną mobilność na drogach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kongres Sportu i Turystyki 2022: Iwona Niedźwiedź

- W praktyce zostało przesądzone, że po 2034 r. w żadnym państwie członkowskim nie będzie można już zarejestrować żadnego nowego, osobowego lub dostawczego samochodu z silnikiem spalinowym. Dotyczy to również wariantów hybrydowych - powiedział Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

W 2030 UE chce wdrożyć cel pośredni

Wspomniany cel pośredni ma być wdrożony pięć lat wcześniej, czyli w 2030 r. Oznacza to, że na całym terytorium Unii Europejskiej, zostanie zredukowana emisja CO2 o 55 proc. dla samochodów osobowych i 50 proc. dla samochodów dostawczych.

Pakiet "Fit for 55" może być trudny do realizacji

Zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych do 2035 r. jest jedną ze składowych pakietu "Fit for 55", który powstaje w ramach tzw. Europejskiego Zielonego Ładu. Celem całego projektu jest zredukowanie emisji CO2 o co najmniej 55 proc. w stosunku do roku 1990. Dodatkowo "Fit for 55" zakłada, że 40 proc. produkowanej energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

O tym, jak polski rząd oceniał pakiet "Fit for 55", pisaliśmy w czerwcu. Anna Moskwa, minister klimatu powiedziała, że "w całości jest dla nas bardzo wymagający, trudny, a wręcz niemożliwy do osiągnięcia".

"To, co jest na dzisiaj osiągnięciem i ważnym elementem do podtrzymania w kolejnych pracach, to zrozumienie dla naszego ciepłownictwa i jednocześnie wykluczenie ciepłownictwa z obowiązkowych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii" - podkreślała Moskwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(388)
Polak
rok temu
Unia Europejska to szkodliwy i złodziejski twór, który niszczy nasz kontynent i zagraża pokojowi. Kto ma rozum, ten widzi to unijne zaprzaństwo połączone z cwaniactwem i szaleństwem.
ArtRur
2 lata temu
Pomysł bardzo dobry. Wskazane test tego pomysły w USA i Indiach. Ważne też by montować w samolotach tłumiki i katalizatory a napęd do kontenerowców to wiatr w żagle, ewentualnie galery a nie mazut. Jak dbać o powietrze to rozmachem, ale testy najważniejsze.
LBe
2 lata temu
Coraz częściej przekonuję się, że Unia to chory twór. Elektryki niech sobie będą, ale tylko w tylko dla tych, którzy mają na to ochotę i w niektórych zastosowaniach. Nie obowiązkowe dla wszystkich !!!!
mark
2 lata temu
czyli trzeba pomyśleć o zakupie konia :)))) bo polska wróci do 19 wieku!!! kogo będzie stać!!
Yyy
2 lata temu
No ale hybrydy by mogli zostawić.
...
Następna strona