Notowania

wybory 2011
11.10.2011 19:01

Kalisz najpoważniejszym kandydatem na fotel po Napieralskim

Kongres, który wybierze nowe władze partii, ma odbyć się w styczniu przyszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ryszard Kalisz to najpoważniej brany pod uwagę kandydat na nowego szefa SLD - wynika z opinii polityków Sojuszu. Kongres, który wybierze nowe władze partii, ma odbyć się w styczniu przyszłego roku.

Szef SLD Grzegorz Napieralski poinformował wczoraj, że zamierza przyspieszyć wybór nowych władz partii. Sam - jak zadeklarował - nie stanie do wyborów. Decyzja lidera Sojuszu ma związek z niedzielną porażką wyborczą SLD - partia w wyborach do Sejmu otrzymała 8,24 proc. głosów, co dało jej 27 posłów. To najgorszy wynik tej formacji od 1989 roku.

Kalisz nie wykluczył dziś ubiegania się o przywództwo w SLD. Jak mówił w Radiu Zet, toczą się w tej sprawie rozmowy z _ tymi, którzy mają decydujący wpływ w sensie mocy sprawczej i popularności _. _ W SLD jest całe grono liderskie, są też osoby poza SLD _ - zaznaczył.

Na Kalisza wskazują też jego współpracownicy. _ Teraz jest czas na to, żeby przeanalizować bardzo szybko nasze błędy i otworzyć się szerzej. Sama struktura SLD to jest zbyt mało, żeby wygrywać wybory. Potrzebujemy nowych środowisk, powinniśmy zrobić nowe otwarcie, a twarzą tego nowego otwarcia powinien być Ryszard Kalisz _ - powiedział były szef gabinetu Kalisza w MSWiA Grzegorz Pietruczuk.

Według niego, partia powinna nawiązać współpracę m.in. z Krytyką Polityczną i stowarzyszeniem Rzeczpospolita Obywatelska prezydenta Krakowa Jacka Majchowskiego. _ Partia to nie może być tylko jedna osoba, to musi być cała drużyna, tak jak było w czasach Aleksandra Kwaśniewskiego _ - podkreślił Pietruczuk.

Kandydaturę Kalisza na przewodniczącego ma wspierać m.in. wiceszefowa Sojuszu Katarzyna Piekarska, a także były lider, europoseł Wojciech Olejniczak. Jak wskazują stronnicy Kalisza, pierwszym krokiem do przejęcia przez niego władzy w partii miałoby być objęcie kierownictwa w klubie poselskim Sojuszu.

Zdaniem jednego z mazowieckich działaczy Sojuszu, Kalisz na styczniowym kongresie już teraz mógłby liczyć na poparcie największych w partii struktur mazowieckich, a także działaczy z lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego i ewentualnie łódzkiego.

Działacze SLD podkreślają również, że w partii jest zgoda co do tego, że przewodniczący powinien zasiadać w Sejmie, sekretarz generalny zaś nie. Ich zdaniem, sekretarz powinien być stale do dyspozycji struktur, odwiedzać je w terenie i _ podnosić na duchu _ po porażce wyborczej. W Sojuszu są obawy, że teraz część ludzi zacznie odchodzić do PO lub do Ruchu Palikota.

Jako kandydata na ewentualnego sekretarza generalnego politycy Sojuszu wskazują sekretarza Rady Mazowieckiej SLD, bliskiego współpracownika Piekarskiej, Krzysztofa Gawkowskiego.

W SLD są również jednak przeciwnicy kandydatury Kalisza na przewodniczącego ugrupowania. _ Ryszard Kalisz jest niewybieralny _ - ocenił jeden z ważnych polityków Sojuszu.

Nowym szefem partii nie będzie raczej Olejniczak, który - jak wskazują działacze SLD - _ ma poukładane życie w Brukseli _ i będzie chciał ubiegać się o kolejną kadencję w Parlamencie Europejskim. Być może o władzę w partii będzie chciał zawalczyć b. premier Leszek Miller.

On sam zadeklarował jednak, że nie planuje wystartować w wyborach na szefa SLD. _ Ja już wielokrotnie mówiłem, że nie mam takich ambicji _ - powiedział Miller dziennikarzom w Sejmie. Sam nie chciał jednak wskazać, kogo najchętniej widziałby w roli następcy Napieralskiego. Jego zdaniem, Sojusz czeka teraz sporo pracy. _ Tu nie ma prostych recept, to jest raczej długi marsz. Po takiej porażce trzeba zastanowić się nad kwestiami programowymi, personalnymi. To nie jest praca na tygodnie, raczej na miesiące _ - ocenił.

O zmianach w kierownictwie SLD czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t136967.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kalisz;gratuluje;palikotowi;i;krytykuje,193,0,933825.html) Palikot i SLD razem, ale... "nie dla wodzostwa" Polityk SLD przyznał też, że nie wyklucza ubiegania się o szefostwo w Sojuszu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t131252.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sld;po;wyborach;to;co;zrobil;napieralski;to;bylo;kuriozum,33,0,933409.html) Czy wróci stara gwardia SLD? "Młodzi nie dorastają mu do pięt" Prof. Iwiński nie ukrywa rozgoryczenia najgorszym wynikiem w historii SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t160786.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieralski;zrzeknie;sie;szefostwa;sld,61,0,933181.html) Napieralski bankrutem. Sam zrezygnował - _ Koncepcja Grzegorza Napieralskiego zbankrutowała _ - tak komentuje wynik wyborczy SLD Wojciech Olejniczak.
Tagi: wybory 2011, sld, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz