Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

PiS traci większość w Sejmie. Klub opuszcza trójka posłów

7
Podziel się

Posłowie Zbigniew Girzyński i Arkadiusz Czartoryski oraz posłanka Małgorzata Janowska opuszczają klub parlamentarny PiS. Powołają oni nowe koło "Wybór Polska". Tym samym Prawo i Sprawiedliwość straciło sejmową większość, przynajmniej formalnie.

PiS traci większość w Sejmie. Klub opuszcza trójka posłów
Trójka posłów ogłasza odejście z klubu parlamentarnego PiS. Tym samym traci on większość. (East News, Jacek Dominski/REPORTER)
bErCKuXV

Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski oficjalnie są już poza kołem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Cała trójka tłumaczyła powody swojej decyzji na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

- Miewając niekiedy krytyczny stosunek do działań PiS, trzymałem się pewnej ogólnej, wypracowanej linii, bo wierzyłem, że podstawą funkcjonowania PiS jest wolność. Jeśli cokolwiek mogło mnie skłonić do pożegnania się z PiS to to, że ta najważniejsza wartość zostanie zakwestionowana. Ona od pewnego czasu na moich oczach jest kwestionowana w wielu obszarach - wyjaśniał Zbigniew Girzyński.

Poseł miał też obiekcje do - jak to określił - "segregacji sanitarnej". Choć sam podkreślał, że popiera szczepienie się obywateli i do tego zachęca, to jednak nie godzi się na to, by ograniczać przywileje i prawa osób niezaszczepionych.

bErCKuXX
Zobacz także: Fotowoltaika już nie tak opłacalna. Pełnomocnik premiera to przyznał

Jego wątpliwości budzi też Polski Ład. Zbigniew Girzyński stwierdził, że "perspektywa, jaka została naszkicowana w tzw. Polskim Ładzie, jest zaprzeczeniem tej fundamentalnej wartości, jaką jest wolność. To jest rozwiązanie, które docelowo doprowadzi do tego, że będziemy mieli dwóch pracodawców - państwo i wielkie korporacje".

bErCKuYd

Zbigniew Girzyński nie zgadza się też z tworzeniem przepisów "na ostatnią chwilę". - Takie zaskakiwanie ludzi nie powinno się zdarzyć. Nie może być tak, że kibice jadą na mecz piłkarski i dowiadują się w trakcie, że po powrocie czeka ich kwarantanna. Nagle, bez ostrzeżenia, są w ten sposób traktowani. Nie ma naszej zgody na to - podkreślił.

Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski wskazali natomiast na politykę energetyczną PiS. Sprzeciw tego drugiego budzi przede wszystkim decyzja co do elektrowni w Ostrołęce, o czym pisaliśmy w money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErCKuYy
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(7)
Xxx
2 tyg. temu
To taka sama sytuacja jak to że rząd decyduje o aborcji a gdzie referendum taka demokracja ha
Cccc
2 tyg. temu
Dyscyplina partyjna to rodzaj dyktatury to zawsze się źle kończy zresztą to nawet niebezpieczne dla Polski każdy powinien mieć swoje zdanie i sumienie
Alicante
miesiąc temu
Ciekawe .Nie widzę żadnych racjonalnych powodów tych odejść .Mogli głosować przeciw i być w pisie a tak nowa partia zniknie szybciej niż chmury na niebie .
bErCKuYz
maja
miesiąc temu
szkoda, że to na razie mniejszość ale może zapowiedź że wiatr się zmienił. Wszyscy którzy popierają segregację sanitarną wkrótce zostaną ocenieni przez wyborców i skończy się koryto i już nie wróci
Galicjanin
miesiąc temu
Gdyby nie zdrada Kukiza już byłoby po PiSich.