Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Trzy tygodnie do otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną. Nowe nagranie pokazuje postęp prac

92
Podziel się:

Nieco ponad trzy tygodnie zostały do oficjalnego otwarcia głównej części budowy nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. Mowa oczywiście o kanale żeglugowym przez przekopaną Mierzeję. Pierwsze jednostki mają nim przepłynąć 17 września. W serwisie YouTube można zobaczyć, jak na ten moment prezentuje się wielka inwestycja.

Trzy tygodnie do otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną. Nowe nagranie pokazuje postęp prac
17 września przez Mierzeję Wiślaną mają przepłynąć pierwsze statki (NDI, Besix, NDI, Besix)

Przekop Mierzei Wiślanej jest głównym i pierwszym etapem budowy nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. Inwestycja ma skrócić i uprościć szlak morski na Bałtyk. Co ważne - omijając Cieśninę Piławską na terytorium Rosji.

Otwarcie kanału przez Mierzeję nastąpi - jak zapowiada rząd - 17 września. W serwisie YouTube pojawił się nowy film, który pokazuje zaawansowanie prac na nieco ponad trzy tygodnie przed uruchomieniem pierwszego z kilku etapów budowy nowej drogi wodnej.

Zobacz także: Przekop Mierzei WIślanej -23.08.2022

W ramach drugiego etapu zostanie przebudowany istniejący tor wodny na rzece Elbląg w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje ziemnych wałów przeciwpowodziowych. Zaplanowano również budowę przystani niskich ułatwiających dostęp do rzeki oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w Nowakowie wraz ze zmianami układu drogowego. Zaawansowanie prac przekroczyło tam półmetek.

Koszt całej inwestycji pierwotnie miał zamknąć się w niecałych 900 mln zł. W 2020 r. Ministerstwo Infrastruktury jednak podało, że prace pochłoną w sumie blisko 2 mld zł. Wzrost wynikał m.in. z rosnących cen materiałów budowlanych. Aktualne pozostaje jednak pytanie o ostateczny koszt budowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(92)
o.rydzyk
rok temu
Jeszcze jedne niepotrzebne marnotrawstwo piniedzy ktorych Polska NIE MA. Ile juz takich bylo???
mario
2 lata temu
robi wrażenie ..super
Nie usuwać
2 lata temu
Co tam tyle kosztowało???Stadion narodowy dwa razy tańszy ,a tutaj takie koszty.KTOS NIEZLE SIE OBLOWIL.
Szurnięta opo...
2 lata temu
To za rządów PIS wybudowali tą Mierzeje wiślaną to cała opozycja jest przeciw ale gdyby to było wybudowane za opozycje to co innego, to było by cacy.
Stary
2 lata temu
Statki o jakim zanurzeniu będę mogły przepływać przez ten przekop i dalej przez tor wodny do Elbląga? Jaka będzie głębokość basenu portowego w Elblągu? Co planuje się przewozić statkami?
...
Następna strona