Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

TSUE. Wyrok ws. frankowiczów już w czwartek. Może wpłynąć na krajową gospodarkę

5
Podziel się

Już w czwartek, 3 października, zapadnie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dot. kredytu frankowego państwa Dziubaków. Prognozuje się, że od decyzji zależeć może najbliższa przyszłość polskiego sektora bankowego, jak również rodzimej gospodarki.

TSUE. Wyrok ws. frankowiczów już w czwartek. Może wpłynąć na krajową gospodarkę
TSUE. Wyrok ws. frankowiczów już w czwartek. Może wpłynąć na krajową gospodarkę (Wikimedia Commons CC BY-SA)
bDTkvbHF

TSUE. Wyrok ws. frankowiczów już w czwartek. Może wpłynąć na krajową gospodarkę. Historia Dziubaków

Państwo Dziubakowie w 2008 r. wzięli kredyt hipoteczny na 40 lat, jednak bank zdecydował się przyznać kredyt w złotych. Sam kredyt miał być indeksowany we frankach szwajcarskich. Z tego powodu frankowicze wnieśli sprawę do Sądu Okręgowego w Warszawie o unieważnienie umowy - z uwagi na, ich zdaniem, nieuczciwe postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania. Jednak wyrok TSUE może również wpłynąć na życie innyc rodzin frankowiczów.

Zobacz także: Oglądaj: Zmiany w VAT - co powinien wiedzieć przedsiębiorca
bDTkvbHH

Zdaniem Dziubaków postanowienia te były niezgodne z prawem, ponieważ dały bankom możliwość jednostronnego i dowolnego określenia kursu walut.

TSUE. Wyrok ws. frankowiczów już w czwartek. Może wpłynąć na krajową gospodarkę. Konsekwencje dla Polski

Polska Agencja Prasowa przypomniała, że warszawski sąd okręgowy skierował do TSUE pytania prejudycjalne, domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

bDTkvbHN

W maju tego roku rzecznik generalny TSUE wydał opinię korzystną dla skarżących, wskazując jednocześnie, że sąd nie ma możliwości samodzielnie uzupełnić luk w umowie po wyeliminowaniu niezgodnych z prawem zapisów. Nie może również orzec, że umowa ma dalej obowiązywać. Frankowicze oczekują podtrzymania tej opinii wyrokiem TSUE, a ten już 3 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTkvbIi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Frajer
2 lata temu
Do Dziubaki: 1. Nie informowano mnie o tym, że taki eksperyment nie udał się w żadnym kraju. 2. Nie powiedziano, że CHF umocnił się kilkukrotnie w stosunku do dolara i innych walut. 3. Nie powiedziano, że Włosi i Australijczycy zostali w ten sam sposób załatwieni w latach 80-tych i 90-tych. Mówiono mi że CHF to bardzo stabilna (nie powiedziano że dla banków) waluta i że nie ma się czego obawiać bo nasz kraj się rozwija i będziemy w strefie EURO... No i że spłacę ten kredyt max po 10 latach.
Palestynczyk
2 lata temu
Nikt na siłę nikogo nie zmuszał brać kredyt we frankach można było też w złotych. Jak frank byłby tańszy to wszystko byłoby Oki, za błędy się płaci
Kredytobiorca...
2 lata temu
Powiem tak kto brał kredyt we frankach BARDZO DOBRZE WIEDZIAŁ ŻE KURS ALBO SPADNIE I BEDA RĘCE ZACIERAC ŻE PŁACĄ NIZITKA RATĘ ALBO WYSTRZELI JAK Z KATAPULTY I BĘDZIE BARDZO BARDZO DUŻY PŁACZ. JAK BRAŁEM KREDYT W PLN TO MÓJ BRAT ŚMIAŁ SIĘ Z TEGO ŻE NIE BRAŁEM WE FRANKACH. JAK MI WIBOR RUSL OSTRO W GÓRĘ TO ŻADNA PARTIA RZĄDZĄCA NIC NIE MUWILA O ŻADNEJ POMOCY. NIKT NIE PRZEJMOWAŁ SIĘ ŻE RATA WZROSŁA MI O 200 250 ZL MIESIĘCZNIE TERAZ TO JA SIĘ ŚMIEJE Z NIEGO ŻE PKACZE I PŁACZE ZASADA JEST PROSTA ZARABIASZ W PLN TO BIERZESZ KREDYT W PLN A NIE W OBECEJ WALUCIE. NA KONIEC SORRY ALE MUSICIE TERAZ RADZIĆ SOBIE SAMI I PUC PIWO KORĘ SAMI SOBIE NAWARZYLISCIE
bDTkvbIj
dziubaki
2 lata temu
każdy wie, że kursy walut się zmieniają i stanowią ryzyko ale zawsze w jakimś kraju są dziubakowie
muj nik
2 lata temu
Kurs w górę - dla Dziubaka źle, sąd, umowa nieważna. Kurs w dół - hurra, ale ich wykiwaliśmy, super umowa!