Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tunel pod Świną. Szykują miejsce, z którego wystartuje maszyna wiercąca

Powstaje płyta stropowa komory startowej maszyny TBM, czyli wielkiego "świdra", który będzie drążył tunel w Świnoujściu. Drogowcy pochwalili się zdjęciami z budowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter)
Powstaje płyta stropowa komory startowej maszyny TBM, czyli wielkiego "świdra", który będzie drążył tunel w Świnoujściu. (Fot: GDDKiA)

TBM to skrót od "the boring machine", czyli "maszyny wiercącej". Takie potężne urządzenie zostanie zainstalowane na torze przyszłej przeprawy i wydrąży pod rzeką Świną tunel.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, budowa komory dla maszyny TBM to proces wieloetapowy, obejmujący szereg specjalistycznych robót.

Konstrukcja stropu komory startowej maszyny TBM ma grubość około 1,5 m, a najgrubsze pręty zbrojeniowe mają średnicę 63 mm. W tej chwili trwają prace zbrojarskie i betonowanie kolejnych sekcji.

Obejrzyj też: Nowe drogi w Polsce. Minister zdradza, które mogą powstać

GDDKiA pochwaliła się na Twitterze zdjęciami z budowy.

Budowę tunelu pod Świną PiS obiecywał jeszcze w poprzedniej kampanii, w 2015 r. W październiku ubiegłego roku, na tydzień przed wyborami parlamentarnymi, rząd uczynił krok w stronę realizacji tej inwestycji. Inwestycja zyskała wówczas zgodę na realizację.

Moment dostarczenia wniosku o wydanie ZRID do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego
Tunel w Świnoujściu. Coraz bliżej początku prac - wniosek o ZRID złożony

Nowa stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin, które rozdziela cieśnina Świna, będąca również częścią toru wodnego do portu w Szczecinie.

Tunel w Świnoujściu. Zezwolenie last minute

Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które nie posiadają wystarczającej przepustowości (co powoduje często wielogodzinny czas oczekiwania na prom) i są wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2020

bossbrawo pis

13-08-2020

czesza dwadziescia pare lat jal dobrze pojdzie.

13-08-2020

vvvvvvvvvvv...panie redaktorze, to co PIS obiecywał to zrobił...w przeciwieństwie do cwaniaczków z POKO......

Rozwiń komentarze (146)