Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Tunel pod Świną z poślizgiem. Ma być oddany w połowie 2023 r.

13
Podziel się:

Tunel pod Świną w Świnoujściu ma połączyć wyspy Wolin i Uznam. Jego drążenie rozpoczęto dokładnie rok temu. Pierwotnie inwestycja miała być ukończona w trzecim kwartale br. Ostatecznie jednak ma być oddany do użytku na przełomie maja i czerwca 2023 roku - poinformowała w poniedziałek zastępca prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska.

Tunel pod Świną z poślizgiem. Ma być oddany w połowie 2023 r.
TBM, Tunel pod Świną, Świnoujście (GDDKiA)

Tunel pod Świną ma rozwiązać problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia i turystów. Połączenie między wyspami Wolin i Uznam (na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska) zapewniają obecnie przeprawy promowe, które nie posiadają wystarczającej przepustowości, co wiąże się często z długim oczekiwaniem na prom.

"Wykonawca na dzień dzisiejszy deklaruje, że roboty budowlane zakończy do końca tego roku, a te kilka miesięcy daje sobie na uruchomienie wszystkich systemów zarządzających tunelem" – poinformowała Barbara Michalska.

"W opinii wykonawcy jest to bardzo wiarygodny termin, natomiast mogą wystąpić okoliczności, których nie da się przewidzieć. Na dzień dzisiejszy takich zagrożeń nie widzimy" – dodała.

Wskazała też, że "jeżeli chodzi o powody opóźnienia, wykonawca zgłosił roszczenie związane z covidem, wystąpieniem pandemii".

Tunel pod Świną ukończony jest już w pond 60 proc. Trwa budowa wyjść ewakuacyjnych; aby je wykonać, trzeba między innymi przebić się przez obudowę tunelu, co możliwe jest dzięki zamrożeniu gruntu. Kontynuowana jest też m.in. prefabrykacja zbrojenia, deskowanie i betonowanie wsporników. Na wyspie Wolin prace nadal koncentrują się w komorze odbiorczej.

Zobacz także: Nowa Zakopianka. Tak buduje się najdłuższy tunel w Polsce

Droga między wyspą Wolin a wyspą Uznam będzie mieć łączną długość ok. 3,2 km. Inwestycja to także dojazdy w postaci wykopu otwartego i tunelu wykonywanego metodą stropową na wyspie Uznam oraz na wyspie Wolin. Elementami układu drogowego będą też drogi dojazdowe do tunelu, plac manewrowy, skrzyżowanie – rondo na wyspie Wolin i skrzyżowanie typu T na wyspie Uznam. Przebudowane zostaną także przyległe ulice.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej (85 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Grzesław.
4 miesiące temu
Tytuł wpisuje się w narrację opozycji już w tekście co innego, no tak lemingi nie czytają tekstu i pijar PO rośnie czyżby taki dziwny zbieg okoliczności
Ela
4 miesiące temu
Dobrze ze to zrobili ! Napewno będzie atrakcja Świnoujścia ! Pozdrawiam brata Wiesia Giza
bogdan
4 miesiące temu
Ja chcę by dalej rządził PiS,brak alternatywy.
Joho
4 miesiące temu
Szkoda kasy.. I tak juz sa ogromne problemy z parkowaniem... chyba te tylko wjechac do swinoujscia i.... wyjechac
jacku
4 miesiące temu
Po nie zbudowałaby tego przekopu nigdy, przecież jakby natura chciała to by był (prawdziwa prezydent -Kidawa Błońska)