Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Tusk może zacierać ręce. Miliardy euro mają spłynąć do Polski

96
Podziel się:

- Oczekuję, że na początku kwietnia Polska otrzyma blisko 7 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że w lutym ma zakończyć się audyt programów w ramach KPO.

Tusk może zacierać ręce. Miliardy euro mają spłynąć do Polski
Donald Tusk w Brukseli (GETTY, Thierry Monasse)

Minister przypomniała, iż w kwietniu ma zakończyć się procedura oceny złożonego w grudniu polskiego wniosku o pierwszą płatność z KPO przez Komisję Europejską.

- Potem po wstępnej ocenie są konsultacje wewnątrz Komisji Europejskiejjest zgoda i następuje przelew. Oczekuję, że na początku kwietnia ten przelew, na sumę, o którą zawnioskowaliśmy, czyli prawie 7 mld euro, otrzymamy – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15

Dodała, że rozmowy z KE są cały czas prowadzone, "na bardzo różnych poziomach", także z udziałem resortu sprawiedliwości.

Audyt KPO

Minister zapewniła, że KPO zostanie zrewidowane. Dodała, że prowadzony jest audyt programów w ramach KPO, gdyż KPO jest opóźniony w Polsce o dwa lata. Jej zdaniem efektem audytu w lutym będzie pakiet negocjacyjny do rozmów z Komisją Europejską.

- To będzie pakiet, w którym będzie jasno określone – oczywiście to decyzja pana premiera, z jakim pakietem wchodzimy – co modyfikujemy, jakie wskaźniki musimy zmienić, jakie inwestycje powinny być nieco zmienione, żeby były sensowniejsze, jakie muszą być zmienione, żeby się zmieścić do 2026 r., a jakie nie mają sensu – tłumaczyła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

W połowie grudnia ub.r. Polska wysłała do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność z KPO. Z pierwszego wniosku o płatność nasz kraj otrzyma blisko 7 mld euro (ponad 31 mld zł), w tym prawie 2,8 mld euro z części dotacyjnej i 4,2 mld euro z pożyczki.

Pierwsze miliardy już są

28 grudnia ub.r. minister Pełczyńska-Nałęcz informowała, do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU, będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy. Była to zaliczka z planu RePowerEU, która była negocjowana przez urzędników i polityków PiS.

Podczas odbywającej się w połowie stycznia debaty budżetowej w Sejmie wiceminister finansów Hanna Majszczyk informowała, że resort przewiduje, iż w 2024 roku z KPO do Polski trafi ok. 77 mld zł. - Oprócz tego, co zostało zaplanowane i co wpłynęło już w końcówce ubiegłego roku w tej części zaliczkowej, to przewidywane jest jeszcze ok. 37 mld zł z tej części grantowej i ok. 40 mld zł w części pożyczkowej - mówiła wiceszefowa MF.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(96)
Aga
miesiąc temu
Gdzie te miliardy euro ????
Polacy
4 miesiące temu
Jak będziemy mieć lotnisko i terminal przeładunkowy oraz porządny port przy mierzenia wiślanej,to nie potrzebne nam pożyczki z uni.Sami to zarobimy.Ale Niemcy nam to blokują,bo chcą byśmy byli zależni od nich i biedniejsi.
Apel do Rządu...
5 miesięcy temu
A tu nadal jest Zima W domu zimno Brak wsparcia każdego dnia każdego miesiąca na stałe 05-R na stałe Tj Osoba niepełnosprawna ruchowo Po wypadku komunikacyjnym w drodze do pracy Obecnie ledwo funkcjonuje fizycznie jak finansowo Tylko pytanie do Rządu Polski Kiedy będzie wypłacany Dochód Gwarantowany Zwłaszcza tym osobom One nie otrzymały żadnego odszkodowania za tego tytułu ani żadnej renty z tego tytułu I to dzięki ustawie z roku 2007 Nadal ustawa obowiązuje Nie ma żadnych Odszkodowań z tego tytułu ani renty z tego tytułu Jak długo Mamy Wegetować Gdzie to Godne Życie..
Paweł
5 miesięcy temu
One wpłyną i zPOwrotem POpłyną......
Olo
5 miesięcy temu
Przecież już otrzymaliśmy ponoć 5mld oczywiście pożyczki na wiatraki z demobilu..a teraz kolejne pożyczki i pięknie ktoś z warcholow ryczał o zadłużaniu Polski.
...
Następna strona