Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Twardy brexit to poważne zagrożenie. Brytyjski rząd odtajnia raport

115
Podziel się:

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE bez umowy z Brukselą będzie oznaczać problemy z żywnością, paliwem i lekami. Tajny raport "Operation Yellowhammer" ujrzał światło dzienne.

Przeciwnicy twardego brexitu w brytyjskiej Izbie Gmin już raz zablokowali premierowi Johnsonowi możliwość wyprowadzenia W. Brytanii z UE bez umowy.
Przeciwnicy twardego brexitu w brytyjskiej Izbie Gmin już raz zablokowali premierowi Johnsonowi możliwość wyprowadzenia W. Brytanii z UE bez umowy. (East News, East News)

Brytyjscy ministrowie w końcu odtajnili kontrowersyjny dokument "Operation Yellowhammer" przedstawiający zagrożenia związane z bezumownym brexitem – pisze Financial Times.

Twardy brexit będzie się wiązał z powszechnymi protestami, potencjalnymi niedoborami żywności, leków a także paliw – wynika z treści raportu.

Problemy z dystrybucją paliw może dotknąć Londyn a także całą południowo-wschodnią część kraju. Boom na stacje benzynowe i związana z nim panika może rozprzestrzenić się na inne części kraju.

Wielką Brytanię dotną obowiązkowe kontrole na granicach, co doprowadzi m.in. do zmniejszenia przepływu ciężarówek przez kanał La Manche i cieśninę Kaletańską nawet o 60 proc. i zakłócenia dostaw na co najmniej 3 miesiące.

Raport podkreśla, że blokada ta szczególnie dotknie rynku leków. Jak wskazuje dokument aż trzy czwarte leków przybywa do Wielkiej Brytanii właśnie drogą Calais-Dover. Jak dodają autorzy dłuższe zakłócenia dostępnie leków dla weterynarzy mogą doprowadzić do wybuchów chorób.

Zobacz także: Zobacz także: Reparacje wojenne. Motyw złego Niemca wraca jak bumerang

Twardy brexit to również problem z usługami finansowymi. Jak pisze FT, brak umowy z UE może prowadzić do zakłóceń w transgranicznych usługach finansowych, generować problemy z przepływem danych osobowych między Wielką Brytanią a UE, opóźnienia w niektórych płatnościach ubezpieczeniowych od brytyjskich ubezpieczycieli do UE.

Sutkiem będą również problem z przepływem danych organów ścigania. Brak wymiany informacji z UE będzie utrudniał ściganie przestępców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(115)
Fakt
5 lata temu
Rosja, niemcy, usa. Jedni chca, drudzy nie by anglia wyszla z unii. Kazdy ma swoj interes. Tylko polacy jak zwykle na tym nie skorzystaja. Korzystaja wszyscy, my nie = my tracimy. Dzieki aws, sld, po, psl za to gdzie jestesmy a nie za to gdzie moglibysmy juz byc. Widac, ze politycy we wszystkich krajach mysla tylko o sobie i karierze/kasie. W szczegolnosci urzednicy w unii europejskiej. Nie takie byly zalozenia unii. Unia miala laczyc i wzmacniac wszystkie panstwa a nie grupowac interesy silniejszych kosztem slabszych.
Broda
5 lata temu
A lotnictwo :-)
Gaz
5 lata temu
Operacja trznadel trochę dziwne co nie ???
Antonia
5 lata temu
Chcieli wyjść z UE to niech wychodzą na zasadach które proponuje UE. Ich zdanie akurat najmniej mnie interesuje.
RK
5 lata temu
Rynek nie lubi próżni, a sprytni handlowcy znajdą obejścia szczególnie że więcej zarobią. Sam rzad, celnicy też przymkną oko w pierwszym okresie
...
Następna strona