Notowania

Twardy brexit to poważne zagrożenie. Brytyjski rząd odtajnia raport

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE bez umowy z Brukselą będzie oznaczać problemy z żywnością, paliwem i lekami. Tajny raport "Operation Yellowhammer" ujrzał światło dzienne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Przeciwnicy twardego brexitu w brytyjskiej Izbie Gmin już raz zablokowali premierowi Johnsonowi możliwość wyprowadzenia W. Brytanii z UE bez umowy. (Fot: East News)

Brytyjscy ministrowie w końcu odtajnili kontrowersyjny dokument "Operation Yellowhammer" przedstawiający zagrożenia związane z bezumownym brexitem – pisze Financial Times.

Twardy brexit będzie się wiązał z powszechnymi protestami, potencjalnymi niedoborami żywności, leków a także paliw – wynika z treści raportu.

Problemy z dystrybucją paliw może dotknąć Londyn a także całą południowo-wschodnią część kraju. Boom na stacje benzynowe i związana z nim panika może rozprzestrzenić się na inne części kraju.

Wielką Brytanię dotną obowiązkowe kontrole na granicach, co doprowadzi m.in. do zmniejszenia przepływu ciężarówek przez kanał La Manche i cieśninę Kaletańską nawet o 60 proc. i zakłócenia dostaw na co najmniej 3 miesiące.

Raport podkreśla, że blokada ta szczególnie dotknie rynku leków. Jak wskazuje dokument aż trzy czwarte leków przybywa do Wielkiej Brytanii właśnie drogą Calais-Dover. Jak dodają autorzy dłuższe zakłócenia dostępnie leków dla weterynarzy mogą doprowadzić do wybuchów chorób.

Zobacz także: Reparacje wojenne. Motyw złego Niemca wraca jak bumerang

Twardy brexit to również problem z usługami finansowymi. Jak pisze FT, brak umowy z UE może prowadzić do zakłóceń w transgranicznych usługach finansowych, generować problemy z przepływem danych osobowych między Wielką Brytanią a UE, opóźnienia w niektórych płatnościach ubezpieczeniowych od brytyjskich ubezpieczycieli do UE.

Sutkiem będą również problem z przepływem danych organów ścigania. Brak wymiany informacji z UE będzie utrudniał ściganie przestępców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2019

samSami tego chcieli, głosowali ale nie mieli pojęcia z konsekwencjami , Anglicy to ludzie troche zacofani nie wszyscy wiedzą co to jest Unia … Czytaj całość

12-09-2019

miSą jeszcze samoloty

12-09-2019

konstruktorA kij im w oko! Wypad z umową czy bez bo już mam dość tych beks!

Rozwiń komentarze (119)