Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Brexit nadal bez żadnych ustaleń. Unia Europejska radzi się dobrze przygotować

5
Podziel się:

Komisja Europejska opublikowała w środę "ostateczną odezwę" do wszystkich obywateli i przedsiębiorstw UE w sprawie brexitu. To reakcja na ciągle niepewną sytuację w Wielkiej Brytanii, która nie poczyniła żadnych konkretnych ustaleń w sprawie sposobu, w jaki opuści Unię.

Unia radzi szykować się na twardy brexit
Unia radzi szykować się na twardy brexit (East News, AP/Associated Press/East News)

Do wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli do 31 października 2019 r., pozostały już tylko dwa miesiące - przypomina Komisja.

W swoim szóstym komunikacie w sprawie przygotowań do brexitu KE powtórzyła wezwanie wszystkich krajów Wspólnoty do przygotowania się na scenariusz zakładający brak porozumienia.

"Ze względu na utrzymującą się w Wielkiej Brytanii niepewność dotyczącą ratyfikacji umowy o wystąpieniu w wersji ustalonej z rządem brytyjskim w listopadzie 2018 r., jak również na ogólną krajową sytuację polityczną, scenariusz zakładający wystąpienie 1 listopada 2019 r. przy braku porozumienia jest w dalszym ciągu prawdopodobny, choć niepożądany" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj: Brexit. "Anglia zawdzięcza go Polakom"

Komisja Europejska opublikowała szczegółową listę kontrolną, która ma pomóc tym przedsiębiorstwom, które prowadzą handel z Wielką Brytanią, w ostatecznych przygotowaniach.

Komisja przedłożyła też Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek w sprawie dokonania ukierunkowanych zmian technicznych w okresach obowiązywania niektórych środków awaryjnych UE w dziedzinie transportu na wypadek braku porozumienia.

Zaproponowała też, by na 2020 r. powielić istniejące rozwiązania awaryjne dla sektora rybołówstwa przewidziane na 2019 r. oraz rozwiązania przyjęte w odniesieniu do ewentualnego udziału Wielkiej Brytanii w budżecie UE na 2020 r. Środki te są niezbędne z uwagi na decyzję o przedłużeniu okresu, o którym mowa w art. 50, do dnia 31 października 2019 r.

Oprócz tego KE zaproponowała, by udostępnić środki Europejskiego Funduszu Solidarności i Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji na wsparcie przedsiębiorstw, pracowników i państw członkowskich najbardziej dotkniętych skutkami braku porozumienia. Projekty te muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę.

W celu uwzględnienia nowego harmonogramu związanego z art. 50 Komisja zaproponowała wprowadzenie pewnych dostosowań technicznych w konkretnych środkach awaryjnych. Dostosowania te dotyczą trzech głównych obszarów: transportu, działalności połowowej i unijnego budżetu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(5)
Hejter
3 lata temu
Żałośni brytole hahah. Nie będzie żadnego brexitu
UK 🇬🇧
3 lata temu
ANGOLE WYJDĄ ALE DRZWIAMI PRZECIW POZAROWYMI 😀 😀 😀 😀 😀
UK 🇬🇧
3 lata temu
BRYTOLE WYJDĄ ALE DRZWIAMI PRZECIW POZAROWYMI 😀😀😀😀😀😀
Janek
3 lata temu
Już zacieram ręce na odszkodowania z braku handlu z Północna Irlandią.
POLAK
3 lata temu
strachy na lachy ,brawo WIELKA BRYTANIA , UE rządzą cwaniaki i złodzieje ,jak to się nie zmieni to nie ma z kim rozmawiać