Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Tyle czasu trzeba szukać pracy. GUS podaje najnowsze dane

76
Podziel się:

7,4 miesiąca - tyle przeciętnie trzeba poświęcić na szukanie pracy. Jak podaje GUS, najkrócej zatrudnienia szukają osoby najmłodsze. Najtrudniej mają pracownicy, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego.

Tyle czasu trzeba szukać pracy. GUS podaje najnowsze dane
Wojewódzki urząd pracy (money.pl, Rafał Parczewski)

W poniedziałek GUS opublikował wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności w pierwszym kwartale 2021 r.

Wynika z nich, że w tym okresie przeciętny czas poszukiwania pracy wynosił 7,4 miesiąca. Najdłużej pracy poszukiwały osoby w wieku 45–54 lata (9,6 miesiąca) oraz 55–74 lata (8,6 miesiąca), najkrócej natomiast osoby najmłodsze, w grupie w wieku 15–19 lat (4,1 miesiąca) oraz 20–24 lata (5,8 miesiąca).

Jak podał GUS, osoby bezrobotne stanowiły 4 proc. ludności aktywnej zawodowo w wieku 15–89 lat.

Zobacz także: Wraca rynek pracownika? Sedlak: Nadmiar osób niewykwalifikowanych

Wśród mieszkańców miast oraz wsi stopa bezrobocia kształtowała się na jednakowym poziomie (4 proc.).

Największe natężenie bezrobocia zaobserwowano wśród osób najmłodszych, w wieku 15-24 lat. Stopa bezrobocia dla tej grupy wyniosła 14,0 proc. Wśród osób w wieku 25–34 lata natężenie bezrobocia kształtowało się na poziomie 4,4 proc.; 35–44 lata – 3,4 proc.; 45–89 lat – 2,7 proc.

Niemal połowę populacji bezrobotnych stanowiły osoby, które straciły pracę (49,6 proc., tj. 341 tys.). Udział osób powracających do pracy po przerwie wynosił 27,8 proc. (191 tys.), podejmujących pracę po raz pierwszy 14,1 proc. (97 tys.), natomiast najmniej było osób, które zrezygnowały z pracy - 8,5 proc. (58 tys.).

"W I kwartale 2021 r. z 520 tys. osób bezrobotnych poprzednio pracujących, 142 tys. osób (27,3 proc.) jako przyczynę zaprzestania ostatnio wykonywanej pracy podało sytuacją spowodowaną pandemią COVID-19. Z tej grupy 81 tys. osób (tj. 57,0 proc.) jako bezpośredni powód zakończenia pracy wskazało likwidację zakładu lub stanowiska pracy, 30 tys. (tj. 21,1 proc.) zakończenie pracy na czas określony/dorywczej/sezonowej, natomiast 16 tys. (tj. 11,3 proc.) zwolnienie z innych przyczyn" – czytamy w komunikacie GUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(76)
Kondzio
2 lata temu
W moim przypadku było tak, że udało się znaleźć prace po 2 tygodniach. Znajomy mnie wkręcił do imex logistics, a w zasadzie tylko podpowiedział, że szukaja kierowców i przewoźników. A że firma jest jedną z większych w Wielkopolsce, pracodawca cieszy się dobrą renomą to spróbowałem i widać że...opłacało się!
ads
2 lata temu
Gdy nasza praca ma wartość dla pracodawcy (i klientów), w końcu nas ktoś zatrudni i dobrze zapłaci. A jeśli nie, a rzeczywiście możemy coś zaoferować, coś potrafimy, to sami założymy firmę i zarobimy na siebie. Nie trzeba wyjeżdżać. Ludzie powinni zrozumieć, że niemal wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy kraju, w którym żyją itp. Musimy po prostu patrzeć na siebie i brać się do roboty, uczyć się i rozwijać umiejętności, za które inni chcą płacić, a efekty przyjdą. Leżenie na kanapie i czekanie, aż ktoś coś dla nas zrobi, niewiele daje. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę..
uikhgb
2 lata temu
pytanie brzmi - dlaczego firmy zwalniają ludzi po 50-ce ? dlaczego państwo na to pozwala ? co nie wiedzą że ci ludzie mają już minimalne szanse na znalezienie pracy ? i co dalej ? zaczynają sie poważne choroby a szukają do pracy tylko fizycznej, resztę sami sobie dopowiedzcie ....
Andrx
2 lata temu
Jest bezrobocie ale nie chcą zatrudniać ludzi po 50 jak stracisz pracę to masz ogromny kłopot , bo praca niby jest ale jej nie ma. Ja musiałem otworzyć dziłalność po pół roku wysyłania cv
ricio
2 lata temu
W zasadzie mógłbym się zgodzić z każdą opinią tutaj przeczytaną należaloby tylko dodać że coraz mniej Polaków ma wiedzę na temat pracy a jak do tego dodamy darmozjadów którzy obciążają nas podatkami i planują następne by dobić ostatni gwóźdź do .......gospodarczej trumny
...
Następna strona