Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Nowe dane GUS. Bezrobocie jednak niższe

23
Podziel się:

Stopa bezrobocia w czerwcu okazała się niższa, niż szacował resort pracy i spadła do 5,9 proc. z 6,1 proc. w maju - wynika z najnowszych danych GUS. Czerwiec jest pierwszym miesiącem w tym roku, kiedy liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła poniżej miliona.

Nowe dane GUS. Bezrobocie jednak niższe
Bezrobocie w czerwcu. GUS podał najnowsze dane. (money.pl, Rafał Parczewski)
bECMzMrp

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec czerwca wyniosła 993,4 tys., czyli o 33 tys. mniej niż w maju, a także o tyle samo mniej niż w czerwcu ubiegłego roku.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,9 proc. Okazała się zatem mniejsza, niż szacowane przez resort pracy 6 proc.

Miesięczny spadek liczby bezrobotnych w czerwcu o 33 tys. był głębszy niż w 2019 i zbliżony do 2018. Widać, że rynek pracy odrabia pandemiczne straty.

bECMzMrr
Zobacz także: Dorsz z przyłowu, mimo zakazu. Ekspertka: Nie można tego jeść

Natomiast liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w czerwcu 84,1 tys., czyli o 21 proc. mniej niż w czerwcu ubiegłego roku.W całym pierwszym półroczu w urzędach pracy zarejestrowano 573,3 tys. nowych bezrobotnych. W tym samym okresie z ewidencji skreślono 626,3 tys. osób.

W województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 3,5 proc. w wielkopolskim do 9,2 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z poprzednim miesiącem obniżyła się ona we wszystkich województwach, w tym najbardziej w warmińsko-mazurskim (o 0,5 p.proc.) oraz zachodniopomorskim (o 0,4 p.proc.).

bECMzMrx

W ostatnich miesiącach unijny urząd statystyczny podawał, że bezrobocie w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej. Jednak na początku lipca Eurostat zmienił metodologię obliczeń i okazało się, że bezrobocie w Polsce nie jest, ani w ostatnich miesiącach nie było najniższe w UE. Z pozycji lidera spadliśmy na piąte miejsce, wynika z najnowszych danych Eurostatu za maj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECMzMrS
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Irek
2 miesiące temu
Dobre informacje! Mnie także się dobre stanowisko udało dostać w firmie Imex Logistics i wiem ze dalej poszukują. Jako kierowca naprawdę mam dobre warunki u nich. Oby to bezrobocie dalej spadalo
gość
2 miesiące temu
bezrobocie bezrobociem, ale pokażcie statystyki zwykłych Kowalskich pracujących za głodowe pensje za które się nie żyje tylko egzystuje
***** ***
2 miesiące temu
Byłoby dziwne, gdyby było inaczej. Lato to czas prac sezonowych.
bECMzMrT
arturo80
2 miesiące temu
a co z bezrobotnymi nie zarejestrowanymi?
hahahahahah
2 miesiące temu
Bo permamentnie bezrobotnych nie wykazuje sie w statystykach
...
Następna strona