Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Tyle zarabiasz? Są najnowsze dane o wynagrodzeniach

18
Podziel się:

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w pierwszym półroczu 2023 r. wyniosło 7061,52 zł - poinformował Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku wzrosło nominalnie o 14 proc.

Tyle zarabiasz? Są najnowsze dane o wynagrodzeniach
GUS podał nowe dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce (East News, Bartlomiej Magierowski)

GUS informuje, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie było ono zróżnicowane m.in. ze względu na sektor własności. W sektorze publicznym było o 9,7 proc. wyższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto ogółem, natomiast w sektorze prywatnym niższe o 3,6 proc.

Przeciętne wynagrodzenie. Najnowsze dane

W sektorze prywatnym najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wystąpiło w sekcji "informacja i komunikacja" (12626,52 zł), z kolei w sektorze publicznym w sekcji "działalność finansowa i ubezpieczeniowa" (12142,07 zł).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skuteczna walka z inflacją? "Rząd przeszkadza"

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto nominalnie wzrosło we wszystkich sekcjach PKD w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Najwyższy wzrost odnotowano w sekcji "transport i gospodarka magazynowa", o 18,3 proc., natomiast najniższy w sekcji "budownictwo" (o 7,6 proc.).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto pozostawało zróżnicowane także w regionach – w warszawskim stołecznym było najwyższe i wyniosło 9071,86 zł. Było to więcej o 2759,61 zł niż w regionie podkarpackim, gdzie zanotowano najniższą jego wartość.

Czytając dane o średniej krajowej, trzeba pamiętać, że komunikaty GUS odnoszą się do sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących większej niż 9. Sam wynik jest też zawyżany przez nadreprezentowane w tej statystyce ciężkie przemysły i górnictwo, gdzie pensje rosną szybciej niż gdzie indziej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Adam
2 miesiące temu
Ciekawe ile w spółkach skarbu państwa zarabiali pociotki bez kwalifikacji ? Wszystkie firmy bez wyjątku powinny być prywatne , żeby nie było dzielenia łupów po wyborach .
Max
2 miesiące temu
Dlaczego ta strona ma flagę obcego państwa? Myślałem że żyjemy w Polsce a tu proszę.
Szczecin
2 miesiące temu
Nie marnujcie życia na pracę za dziadowskie grosze w Polsce wyjeżdżajcie zarabiam na wiatrakach 32 euro/h po 3 tygodniach mam 30tys zł WYJEZDZAJCIE NIE MARNUJCIE ZYCIA NA PRACE ZA SMIESZNE GROSZE
Marcin
2 miesiące temu
Przeciętna z czego liczona mediana przecież każdy dobrze wie że 3/4 kraju zarabia między 3 a 4 tys netto
fidji
2 miesiące temu
Na PiS i PO pójdzie prawie 70% głosów wyborców więc nie ma się co dziwić, że jesteśmy tam gdzie jesteśmy. Dopóki ludzie nie zmądrzeją to lepiej nie będzie.