Notowania

Tymczasowy nadzorca Elektrobudowy. Spółka realizowała zlecenie Orlenu

Katowicki sąd zdecydował o ustanowieniu tymczasowego nadzorcy dla Elektrobudowy - spółki, która realizowała instalację Metatezy na zlecenie PKN Orlen. Zdaniem przedstawicieli Elektrobudowy, wniosek o ogłoszenie jej upadłości jest bezzasadny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sad wyznaczył tymczasowego nadzorcę dla Elektrobudowy

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód postanowił zabezpieczyć majątek Elektrobudowy poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego - poinformowała spółka w komunikacie. Jak przypomina PAP, ustanowienie nadzorcy ma związek ze złożonym przez Technik Polska (wierzyciela Elektrobudowy) wnioskiem o upadłość spółki wraz z wnioskiem o zabezpieczenie majątku.

"Ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego zostało dokonane przed rozpoznaniem merytorycznym zgłoszonego przez Technik Polska wniosku oraz zarzutów podniesionych przez emitenta. Emitent dodatkowo wyjaśnia, że nie wydano dotychczas żadnego postanowienia w przedmiocie ogłoszenia wniosku o upadłość" - podaje Elektrobudowa w komunikacie.

Jak wyjaśnia, roszczenie Technik Polska sięga ok. 900 tys. zł, związane jest z realizacją projektu Metatezy i "ma charakter sporny". W ocenie Elektrobudowy złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przez Technik Polska jest bezzasadne i stanowi działanie w złej wierze, co spółka podniosła w swojej odpowiedzi na wniosek Technik Polska skierowanej do sądu. Elektrobudowa poinformowała, że ma roszczenia wobec Technik Polska na kwotę ok. 3,3 mln zł.

Obejrzyj: Firmy coraz chętniej omijają giełdę

Instalację Metatezy Elektrobudowa realizowała na zlecenie PKN Orlen na podstawie umowy podpisanej w połowie 2016 r. Budowa zakończyła się w kwietniu 2019 roku, ale strony spierają się o ostatecznie rozliczenie inwestycji. Na początku listopada Elektrobudowa i PKN Orlen zdecydowały się na postępowanie arbitrażowe w tej sprawie.

"W ocenie spółki podpartej analizą prawną wniosek Technik Polska był i na chwilę obecną jest bezzasadny tak merytorycznie, jak również formalnoprawnie, bowiem w kardynalny sposób naruszał zasady postępowania w tego typu przypadkach. W szczególności chodzi o okoliczność, iż dotyczył należności spornej, a więc nie wymagalnej, co do której Technik Polska nie przeprowadził żadnego postępowania sądowego, a jedynie skorzystał instrumentalnie ze ścieżki postępowania w przedmiocie ogłoszenie upadłości. Przedmiotowa płatność nie została przez spółkę dokonana chociaż, co istotne, mogłaby być uregulowana, o ile byłaby należna i wymagalna" - podano w komunikacie.

"Ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego powoduje, że w zakresie czynności emitenta przekraczających zakres zwykłego zarządu, niezbędnym będzie otrzymanie zgody tymczasowego nadzorcy. Nie wpływa to jednak na działalność operacyjną spółki. Spółka kontynuować będzie wszystkie procesy restrukturyzacyjne zapoczątkowane przed ustanowieniem nadzorcy, również w zakresie rozmów dotyczących uzgodnienia końcowych warunków finansowania działalności spółki, porozumień z kontrahentami, a także dalszą działalność operacyjną spółki" - poinformowała Elektrobudowa.

Elektrobudowa prowadzi od dłuższego czasu restrukturyzację finansową, której celem jest zwiększenie płynności, zapewnienie prawidłowej realizacji kontraktów, stopniowe unormowanie rozliczeń z dostawcami oraz podwykonawcami, doprowadzenie do jak najszybszego uregulowania wszystkich należności wobec spółki i docelowo zapewnienie odpowiedniego portfela zamówień oraz źródeł jego finansowania.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy kurs akcji Elektrobudowy na GPW obniżył się o 72,7 proc. Na początku listopada notowania spadły do 4,79 zł - najniższego poziomu w ponad 23-letniej historii notowań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-12-2019

jaorlen, to taka szopka, tam nie obowiązują normalne zasady, tam podwykonawców się topi w kosztach i utrudnia każde ząłatwienie sprawy. tam nawet … Czytaj całość

11-12-2019

Wedkarz123Cchyba nowy układ zamknięty

12-12-2019

Kriss68ORLENY , PGE ,TAURONY i inne tam tzw. podmioty prawne z zasady łupią swoich wykonawców , dostawców i innych . Zaczyna się od podsawienia do podpisu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)