Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rolnictwo
21.08.2020 06:40

Ubezpieczyciele stosują szereg trików, by nie wypłacać polisy rolnikom

Zbiory są ubezpieczone, a mimo to rolnik i tak musi drżeć o to, czy zobaczy pieniądze w razie ich utraty. Rzecznik finansowy przeanalizował ponad 2 tys. skarg rolników, z których wynika, że ubezpieczyciele stosują szereg dopuszczalnych przez prawo trików, które pozwalają im zmniejszyć wypłaty polisy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Rolnicy skarżą się na ubezpieczycieli (zdj. ilustracyjne). (Fot: Scrudgins CC BY 2.0 Flickr)

O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza", która rozmawiała z rzecznikiem finansowym Mariuszem Goleckim. Wskazał on wachlarz możliwości, z których korzystają firmy ubezpieczeniowe, by ograniczyć wysokość wypłat odszkodowań lub też w ogóle ich nie wypłacać.

Duży wpływ na to, czy rolnicy zobaczą jakiekolwiek odszkodowanie, ma tzw. franszyza integralna. Jest to określona w umowie ubezpieczenia wartość strat w plonach. Dopiero po jej przekroczeniu ubezpieczyciel decyduje się na wypłatę polisy. Rzecznik finansowy wskazuje, że to przy tym mechanizmie dochodzi do największych nadużyć na niekorzyść rolników.

Problematyczna jest również metodyka ustalania szkody. Do jej określenia ubezpieczyciele stosują w niektórych przypadkach błędną fazę rozwojową roślin. Zdarza się też, że do ustalenia szkody stosują inną - niższą niż rynkowa - cenę owoców, co naturalnie prowadzi do obniżenia wysokości wypłaty polisy.

Zobacz: Kryzys nadciąga do Polski. "Będzie zderzenie z rzeczywistością"

Dochodzi też do sytuacji, że ubezpieczyciele celowo opóźniają oględziny uszkodzeń. Rolnik wtedy jest postawiony w trudnej sytuacji, bo albo musi zrezygnować z odszkodowania i skupić się na uprawie zastępczej, albo czekać na ekspertów i liczyć się z tym, że nie zdąży z uprawą zastępczą.

Rolnicy skarżą się również na ubezpieczenia budynków; w ich ocenie ubezpieczenia są mniejsze od oczekiwanych kwot. Każdy właściciel gospodarstwa rolnego powyżej 1 ha ma obowiązek ubezpieczyć budynki.

Dziennik przypomina, że rolnicze ubezpieczenia są dotowane z budżetu państwa. W tym roku rolnicy mogą liczyć na dotację w wysokości 65 proc. na ubezpieczenie niektórych upraw i zwierząt. Łącznie na ten cel z budżetu płynie 500 mln złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rolnictwo, rolnicy, ubezpieczenia, uprawy, ubezpieczyciele, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-08-2020

Vghybbji888Takie cuda to tylko w Polsce...banksterzy też robią co chcą...to jest pokłosie 8 lat rządów PO PSL!!!!! Wszystkie korpo głaskali......rzecznik … Czytaj całość

21-08-2020

podlasiakW Polsce ubezpieczenia to zwykle oszustwo. Ja po róznych doswiadczeniach płace tylko OC za auta bo musze. Reszta zawsze kończyla sie w sadzie. … Czytaj całość

21-08-2020

dziadekDomu nie ubezpieczałem od 23 lat, nic się nie działo i zarobiłem kilka tysięcy zł. W tym roku poprosiłem ubezpieczyciela Warte o ofertę, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)