Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

UE zamyka granice zewnętrzne. Dla dostawców towarów wytycza specjalne korytarze transportowe

8
Podziel się:

Ruch ciężarówek w Unii Europejskiej będzie odbywał się tylko wyznaczonymi korytarzami. To pokłosie decyzji, która zapadła podczas telekonferencji przywódców państw członkowskich. UE podjęła decyzję o zamknięciu granic zewnętrznych na 30 dni z uwagi na pandemię koronawirusa.

17 marca Unia Europejska podjęła decyzję o zamknięciu granic zewnętrznych.
17 marca Unia Europejska podjęła decyzję o zamknięciu granic zewnętrznych. (East News, Grzegorz Klatka)
bECpVyPp

We wtorek 17 marca przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej podjęli decyzję o zamknięciu granic zewnętrznych na 30 dni, z możliwością przedłużenia. Wyjątkiem będą dostawcy towarów, dla których zostaną wytyczone specjalne korytarze transportowe. To oznacza, że żywność i inne niezbędne artykuły będą docierać do poszczególnych krajów.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen już rozmawiała w tej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim (granic Polski jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii). Jak powiedziała podczas telekonferencji, Polska pracuje nad wsparciem dla ludzi, którzy utknęli na granicy niemieckiej tak, aby mogli przedostać się przez jej terytorium. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, szefowa komisji otrzymała również informację od premiera Morawieckiego, że Polska pracuje nad kwestią stworzenia specjalnych korytarzy dla ciężarówek.

Zamykanie granic w związku z pandemią koronawirusa przez poszczególne kraje UE doprowadziło do tworzenia się wielokilometrowych korków. To spowodowało, że w niektórych sytuacjach obywatele jednego kraju nie mogli przejechać tranzytem do innego państwa. Byli całkowicie zablokowani.

bECpVyPr

Sytuacja dotyczyła również Polski, która nie wpuszczała na swoje terytorium Łotyszy, Estończyków i Litwinów, chcących przejechać z Niemiec do swoich ojczyzn - podaje Polska Agencja Prasowa.

- Aby ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa poparliśmy wytyczne zaproponowane przez KE w sprawie zarządzania granicami. Musimy zapewnić przejazd dla leków, żywności i innych dóbr, a nasi obywatele muszą być w stanie przedostać się do swoich krajów - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Zobacz także: Oglądaj także: Koronawirus. Na półkach zabraknie towarów? "Konsumenci zachowują się nerwowo"

Dodatkowo obywatele UE, którzy obecnie nie przebywają w domu, będą mogli wrócić do miejsca swojego zamieszkania - tranzytem przez inne państwa należące do Unii Europejskiej.

bECpVyPx

Oprócz dostawców towarów, kierowców ciężarówek, granice będą mogli również przekroczyć członkowie rodzin Europejczyków, lekarze, naukowcy, osoby z kartami stałego pobytu w UE. Unia będzie wdrażać decyzję o zamknięciu granic natychmiastowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECpVyPy
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bECpVyPS
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(8)
Driver
2 lata temu
Wczoraj boss tlumaczyl jednemu na placu ze znikomy odsetek choruje i ze spokojnie do uk moze jechac. A sam wprowadzil zakaz wchodzenia do biura!!!! Tak kszdy na swoja modle tlumaczy.. ja zaraz tez ruszam do uk
Tomek
2 lata temu
Tyle zadymy o Brexit, a przy zamknieciu granic UE Anglii to nie obejdzie...
Robroy
2 lata temu
Za późno. Ciagle kierowcy tirów i wożący auta jadą i wracają i nikt sobie nic z tego nie robi. Zamyka się szkoły a granice po trzech tygodniach? Teraz to nie ma sensu. Zresztą i tak ciagle straszy się ludzi a o ofiarach raka, zapalenia płuc i zwykłej grypy niewiele się mówi a są to dziesiątki i setki dziennie. Dziennikarze i politycy zastraszający ludzi powinni zostać ukarani. To jakieś szaleństwo i manipulacja gospodarką i zasobami ludzkimi.
bECpVyPT
ertyhj
2 lata temu
za późno
ertyhj
2 lata temu
za późno