Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

UE zdecydowała. Pierwsze takie porozumienie ws. sztucznej inteligencji

11
Podziel się:

Po trzech dniach negocjacji między państwami członkowskimi a Parlamentem Europejskim Unia Europejska osiągnęła bezprecedensowe w skali świata porozumienie. Tzw. AI Act regulujące rozwój sztucznej inteligencji.

UE zdecydowała. Pierwsze takie porozumienie ws. sztucznej inteligencji
UE osiągnęła porozumienie w sprawie rozwoju sztucznej inteligencji (Getty Images, Valeria Mongelli)

"Jest Umowa!" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Thierry Breton. To ważne wydarzenie, które oznacza, że Unia Europejska staje się pierwszym kontynentem na świecie, który ustala konkretne zasady korzystania ze sztucznej inteligencji. Breton podkreślił, że jest to "porozumienie polityczne", które ma na celu promować innowacyjność zaawansowanych technologii w Europie, jednocześnie ograniczając możliwość ich nadużywania.

Agencja AFP podkreśla, że kluczowy wpływ na rozpoczęcie procesu negocjacji miał system ChatGPT, generator tekstu stworzony przez amerykańską firmę OpenAI. System ten, zdolny do generowania esejów, wierszy czy tłumaczeń w ciągu kilku sekund, pokazał światu ogromny potencjał sztucznej inteligencji, ale także związane z nią ryzyko. Przykładem może być dystrybucja fałszywych zdjęć w mediach społecznościowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przeróbki nagrań z Sejmu. Mieszkańcy Rzeszowa dali się nabrać na deepfake

W trakcie negocjacji uwzględniono zjawisko generatywnej sztucznej inteligencji. Posłowie do Parlamentu Europejskiego zwrócili uwagę na konieczność szczególnego nadzoru nad technologią. W szczególności wezwano do większej przejrzystości w odniesieniu do algorytmów i ogromnych baz danych.

Przed rozpoczęciem negocjacji, państwa członkowskie UE obawiały się, że zbyt restrykcyjne regulacje mogą zahamować rozwój ich wschodzących liderów w tej branży, takich jak Aleph Alpha w Niemczech i Mistal AI we Francji.

AFP wyjaśnia, że osiągnięte w piątkowy wieczór porozumienie będzie teraz uzupełniane pracami technicznymi, które mają na celu sfinalizowanie tekstu tzw. AI Act.

Kompromis zakłada uwzględnienie dwóch aspektów: rozwoju sztucznej inteligencji i ograniczeń, które mają na celu zapobieganie jej nadużywaniu. Na oba elementy nałożone zostaną zasady, które mają zapewnić jakość danych wykorzystywanych przy tworzeniu algorytmów i sprawdzić, czy nie naruszają one praw autorskich. Twórcy będą musieli także zadbać o to, aby tworzone przez nich dźwięki, obrazy i teksty były wyraźnie oznaczane.

Głównym elementem projektu jest lista zasad, które będą obowiązywały tylko systemy uznane za "wysokiego ryzyka". Dotyczy to głównie systemów stosowanych w obszarach wrażliwych, takich jak infrastruktura krytyczna, edukacja, zasoby ludzkie, egzekwowanie prawa itp. Systemy te będą musiały spełniać szereg obowiązków, takich jak zapewnienie ludzkiej kontroli nad maszyną, sporządzenie dokumentacji technicznej czy wdrożenie systemu zarządzania ryzykiem.

Przepisy przewidują wprowadzenie szczególnego nadzoru nad systemami sztucznej inteligencji, które wchodzą w interakcję z człowiekiem. Systemy te będą musiały poinformować użytkownika, że ma do czynienia z maszyną.

AI Act przewiduje również stosowanie zakazów, które mają dotyczyć głównie zastosowań sprzecznych z europejskimi wartościami. Jako przykład podane są Chiny, gdzie istnieją systemy oceny obywateli, masowego nadzoru czy zdalnej biometrycznej identyfikacji osób w miejscach publicznych. W tej kwestii państwa UE uzyskały jednak pewną swobodę w przypadku niektórych działań związanych z egzekwowaniem prawa, takich jak walka z terroryzmem.

Porozumienie przewiduje również, że prawodawstwo europejskie zostanie wyposażone w środki nadzoru i sankcje. Utworzone zostanie także europejskie biuro ds. sztucznej inteligencji w Komisji Europejskiej. Za najpoważniejsze wykroczenia będą nakładane kary pieniężne w wysokości do 7 proc. obrotu, a dolna granica wynosić będzie 35 mln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Wujaszek
miesiąc temu
Wiele państw postanawia regulować rynek AI ale i tak pewnie będzie funkcjonować czarny rynek AI nie kontrolowany przez nikogo, ostatnio na technologia AI widziałem artykuł o tym i wydaje mi się że będzie ciekawie z tymi regulacjami.
Milena
2 miesiące temu
Nauka w szkole Studium Pracowników Medycznych i Społecznych dostarczyła mi solidnych podstaw medycznych, a praca jako Ortoptystka pozwoliła na skupienie się na obszarze, który mnie pasjonuje. Praktyczne umiejętności zdobyte podczas nauki umożliwiły mi efektywną pracę w diagnozowaniu i leczeniu problemów z widzeniem, zwłaszcza u dzieci. Zarabiam bardzo dobrze. Jestem ciekawa jak zostanie wykorzystana sztuczna inteligencja w moim zawodzie w przyszłości.
kiks
2 miesiące temu
Prawdziwy początek końca.
Adrian
3 miesiące temu
Mam nadzieję, że Polacy pokażą Unii Europejskiej środkowy palec. Od 2 wojny światowej gospodarstwa domowe używały gazu ziemnego i koksowniczego do gotowania i ogrzewania. A teraz jakiś urzędnik de facto z Berlina będzie zabraniał Polakom ogrzewania się gazem bo okłamują nas że na dworze jest upał? I co w zamian? Naszego węgla nie pozwolą nam używać. Gazu zabronią, Atomu nie mamy i Niemcy wszystko zrobią żebyśmy nie mieli. Czyli chcą nam sprzedawać swój prąd robiony w Niemczech z węgla albo gazu zabraniając nam używać węgla i gazu do ogrzewania. W 39 nas napadli, wycieli 6 milionów Polaków i Żydów, oskubali z kasy i spowodowali zapóźnienie energetyczne na dekady. Straty wyceniono na 6 tysięcy miliardów a oni w ogóle nie poczuwają się do winy. A teraz chcą zabronić nam ogrzewać się w zimie? Jeśli Polacy się na to zgodzą to emigruję z całą rodziną do US. Może o to im chodzi aby co bardziej rozgarnięci wyemigrowali z Polski a to co zostanie zaanektują jako tania siła robocza
Apel do
3 miesiące temu
Najgorzej w tym Że Sztuczną inteligencja Zmienia pisane zdania ,słowa i tekst ,przekaz jest Nie czytelny ..nie zrozumiały .. Taka Ona jest dziś .. Jaka będzie jutro Pożyjemy zobaczymy .. Szkoda że Sztuczną inteligencja Nie zarabia do mojego portfela Jako osoba dorosła niepełnosprawna ruchowo Po wypadku komunikacyjnym w drodze do pracy Nie dość że straciłem możliwość zarobku to dziś ledwo funkcjonuje fizycznie jak finansowo I nie mam na kogo liczyć .. Dochód Gwarantowany stały by się przydał już dziś A tak Szukaj wiatru w polu .. Nikt ci ani złotówki nie da lecz odwrotnie .. Jak najbardziej ,,wyciągają ręce po te marne grosze,, I dużo ,,hałasu ,, medialnego robią To niech taka osoba Zdrowa przeżyje Za 1100zl ..i to nie na stale .. Okresowo Na rok ,dwa .. Mnoży się biurokracja Zdrowia nie przybywa wręcz przeciwnie Z roku na rok ..kolejki do leczenia specjalistycznego Prywatne nie stać ..nawet na wykupienie lekarstw Nie mówiąc o innych ...np należnościach ,ubraniu , sanatoria, uzdrowiska , rehabilitację.. Brak Ulg .. Mając legitymację osoby niepełnosprawnej ruchowo Firmy nie honorują nie dają ulg tym osobom.. I tak można mnożyć przykłady Tylko kto to zmieni Aby Godnie mogły dziś żyć osoby dorosłej niepełnosprawne .. 05-R