Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Ukraina traci na strajku polskich rolników. "Nie możemy wyrównać tych strat"

Podziel się:

Rolnicy w ramach protestu blokują granicę z Ukrainą. Tymczasem Kijów podliczył, ile ich gospodarkę kosztował strajk Polaków. W samym lutym — według wyliczeń — Ukraina straciła 839 mln zł. - Nie możemy wyrównać tych strat nawet pomocą międzynarodową - wskazał ukraiński parlamentarzysta.

Ukraina traci na strajku polskich rolników. "Nie możemy wyrównać tych strat"
Rolnicy blokują granicę z Ukrainą (PAP, PAP/Wojtek Jargiło)

Rolnicy protestują z powodu ustaleń "Zielonego Ładu", a także przez import produktów z Ukrainy. Z tego też powodu od dłuższego czasu blokują przejścia graniczne właśnie z Ukrainą. Ostatniego dnia lutego odbyły się rozmowy pomiędzy strajkującymi a premierem, jednak nie zapadły wówczas żadne decyzje, a "każdy został przy swoim".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kowalski ostro o Kołodziejczaku. "Zdradził rolników"

Ukraińskie wojsko traci na blokadzie granicy przez rolników

Przedłużająca się blokada to straty dla Ukrainy - podała "Rzeczpospolita", która powołała się na słowa Jarosława Żeleźniaka, deputowanego Rady Najwyższej i członka komisji budżetu. Wskazał on, że tylko w lutym Ukraina straciła 8 miliardów hrywien, czyli ok. 839 mln zł.

Finansujemy teraz całą armię z podatków i ceł. To są pieniądze, które możemy przeznaczyć na potrzeby wojskowe. (...) Niestety, głównie ze względu na blokadę granicy, za cały luty otrzymaliśmy 39,5 mld hrywien, czyli o 8 mld mniej trafiło do ukraińskiego budżetu - wskazał Żeleźniak na antenie Ukraińskiej Prawdy, na którą powołuje się "Rz".

Ukraiński deputowany zaznaczył, że podobna sytuacja miała miejsce w grudniu 2023 r., kiedy to polscy przewoźnicy zablokowali granicę. W styczniu natomiast "odnotowano znaczny wzrost odpraw celnych" - czytamy.

Teraz znowu widzimy spadek. To znaczy, straciliśmy łącznie około 20 mld hrywien (ok. 2 mld zł) wpływów budżetowych. Dlaczego to jest takie ważne? Ponieważ nie możemy wyrównać tych strat nawet pomocą międzynarodową, nie możemy ich pokryć pożyczkami i kredytami. To jest coś, co zostało wzięte nie tylko z budżetu państwa, to jest coś, co zostało zabrane wojsku. Niestety, trzeba będzie jakoś znaleźć równowagę w systemie – wskazał ukraiński parlamentarzysta, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Przypomnijmy: premier Donald Tusk po spotkaniu z rolnikami, które odbyło się w czwartek, podkreślił, że rząd będzie dążył do wprowadzenia embarga na produkty rolne z Białorusi i Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl