Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
NKU
|

Ukraina zakaże sprzedaży alkoholu i papierosów? Projekt ustawy czeka na stole

12
Podziel się:

Ukraiński parlament zajmie się projektem, który ograniczy dostępność alkoholu i wyrobów tytoniowych. Nie byłyby to zresztą pierwsze restrykcje dotyczące sprzedaży używek w tym kraju.

Ukraina zakaże sprzedaży alkoholu i papierosów? Projekt ustawy czeka na stole
Projekt zakłada, że sprzedaż alkoholu mogłaby odbywać się tylko w sklepach monopolowych. Przy okazji robienia zwykłych zakupów trunku z procentami by się już nie kupiło (Adobe Stock)
bEJzsmRh

O sprawie donosi portal nawschodzie.eu. Projekt ustawy, który wpłynął już do ukraińskiego parlamentu, zakłada, że sprzedaż piwa (wyłączając napoje bezalkoholowe), win oraz innych napojów alkoholowych będzie możliwa tylko w specjalnych sklepach, w których nie będzie można kupić żadnych innych produktów.

Zakaz miałby objąć również wyroby tytoniowe, e-papierosy, płyny do e-papierosów i urządzenia nowatorskie do podgrzewania tytoniu. Osoby, które wyłamią się z ram projektu, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 3,4 tys. zł.

Ustawodawcy zwracają uwagę na szkodliwość alkoholu i wyrobów tytoniowych. Jak zaznaczają, Ukraińcy między 15. a 49. rokiem życia najczęściej umierają z powodu alkoholu, natomiast wśród obywateli kraju w każdym wieku alkohol jest siódmą w kolejności przyczyną zgonów.

bEJzsmRj
Zobacz także: Wakacje 2021. UOKiK kontroluje bary i restauracje. Walka z paragonami grozy

Autorzy dodają również, że obecny w każdym sklepie alkohol tworzy pewnego rodzaju efekt reklamowy. Ich zdaniem osoby, które nie przychodzą do sklepu z zamiarem kupna używki, często wychodzą z lokalu mając w torbach zakupowych właśnie alkohol i wyroby tytoniowe.

bEJzsmRp

Co istotne, na Ukrainie działają już pewne ograniczenia prawne regulujące sprzedaż i reklamę używek. W niektórych miastach sprzedaż alkoholu i papierosów jest zabroniona w godzinach nocnych, natomiast wtedy używki dostępne są w barach lub restauracjach.

Dodatkowo, używki nie pojawiają się w ciągu dnia w radiu i telewizji. Media mają zakaz emitowania reklam z alkoholem i używkami w godzinach 6:00-23:00.

W Polsce niektóre władze samorządowe również zakazały sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Takie ograniczenia obowiązują np. w niektórych dzielnicach Wrocławia, w Olszynie oraz w mniejszych gminach, takich jak podwarszawska Zielonka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJzsmRK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Kobitka
2 miesiące temu
Powaleni same zakazy jak tu w sobotę bez alkoholu fajki to co mam tylko pracom żyć co za powalony świat
Łys
3 miesiące temu
W nocy naoglądać reklam,a skoro świt po towar do sklepu. Bardzo dużo ludzi umiera na serce,ciśnienie,wylewyotyłości ! Powinien być zakaz sprzedaży mięsa (np.boczku)pieczywa( zwłaszcza białego)cukru,soli,miodu ! TYLKO OGÓRKI KISZONE- małokaloryczne,zdrowe witaminy,a przepinać wodą po ogórkach kiszonych. Herbata,kawa,soki (słodkie) NIEZDROWE -to zakazać
zyx
3 miesiące temu
niech zakaże! wtedy wezmą się za siebie i odbiją Krym! bo tak, to tylko piją i palą!
bEJzsmRL
oppo
3 miesiące temu
Ciekawa schizofrenia, Państwo jak sutener czerpie z tego krociowe zyski i jednocześnie narzeka i broni "zdrowia"
Jestem za
3 miesiące temu
Praca i trzeźwi obywatele.Ile państwo wydaje na alkoholików którzy uzależnili się od trucizny sprzedawanej w sklepie spożywczym,leki ,pomoc medyczna ,renty ,zwolnienia lekarskie,terapię (które nic nie dają) a bólu i nerwów rodzin alkoholików nie da się wycenić,tragedii rodzin .