Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Ukraińcy chcą zostać w Polsce. Boją się deportacji

243
Podziel się:

51 proc. Ukraińców chce zostać i kontynuować pracę w Polsce. Wielu boi się jednak deportacji w sytuacji, kiedy ich wizy wygasną w czasie epidemii koronawirusa.

Ukraińcy nadal chcą pracować w Polsce.
Ukraińcy nadal chcą pracować w Polsce. (East News, Kamil Krukiewicz)

Od 2 kwietnia działa specjalna infolinia dla przebywających w Polsce Ukraińców, uruchomiona przez Gremi Personal - międzynarodową agencję pracy - w ramach Społecznego Programu Pomocy Ukraińcom "Jesteśmy razem".

Od momentu uruchomienia odebrano już 1257 połączeń.

Według danych zebranych przez agencję, ponad połowa Ukraińców chce zostać w Polsce i kontynuować pracę po zakończeniu epidemii. 11 proc. Ukraińców, którzy wyjechali z powodu pandemii koronawirusa, zamierza wrócić.

Zobacz także: Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli <a href="https://film.wp.pl/firm-the-6030525661393537c">firma</a> będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

22 proc. osób dzwoniących na infolinię jest zainteresowana możliwością przekroczenia granicy i powrotu do domu. Połowa z nich boi się jednak, że zostanie deportowana, gdy podczas trwania pandemii skończy im się wiza lub wygaśnie pozwolenie na pobyt w ramach ruchu bezwizowego.

Polski rząd co prawda podjął decyzję o automatycznym przedłużeniu wiz i zezwoleń na pobyt czasowy i pracę na 30 dni od zakończenia epidemii, ale dotyczy to tylko osób, które mają paszport biometryczny.

- Po tygodniu od uruchomienia programu doszliśmy do wniosku, że ludzie z opóźnieniem otrzymują wiarygodne informacje od władz polskich i ukraińskich, i nie wiedzą też, gdzie ich szukać. Szczególnie wyraźnie tę tendencję pokazała sytuacja z zamknięciem granic, która doprowadziła do nielogicznych i panicznych ruchów migracyjnych oraz zagroziła infekcją tysięcy Ukraińców. Teraz wiele osób chce wrócić do Polski, ale nie wie, jak to zrobić - powiedział Evgenij Kirichenko, właściciel Gremi Personal, cytowany przez "Wiadomości Handlowe".

O ile wielu Ukraińców chce dalej pracować w Polsce po zakończeniu pandemii, zdaniem właściciela Gemi Personal, ich powrót do pracy może być niemożliwy, bo konkurencja na rynku pracy rośnie.

- Jeśli wcześniej Ukraińcy w Polsce zajmowali wiele wolnych stanowisk pracy w sklepach, sieciach handlowych lub sektorze logistycznym, to teraz Polacy pozbawieni pracy aktywnie znajdują zatrudnienie w tych obszarach - komentuje Kirichenko.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(243)
Paweł nie Paw...
2 lata temu
Myślę że powinni deportować minimum 40 % Ukrainy, ze względu na to że, przez pandemie wielu Polaków straciło pracę, wzrasta bezrobocie. Więc jak rodak będzie chciał się dostać do pracy, a tam będzie Cola albo Jurii który będzie tańszy to wiadomo na kogo pracodawca postawi...Nie życzę im zle lecz w tych trudnych czasach powinniśmy się martwić o siebie, o nasz kraj.
ZK590
2 lata temu
Nie dawno wieszczyli, że Ukraińcy niczym uchodźcy będą szturmować granice zachodniego dobrobytu. Sądzę, że na zachodzie tak pilnie na nich czekają jak w Polsce.
Magda
2 lata temu
Do siebie wracac a nie nam zabierać miejsca pracy! W Polsce wzrasta bezrobocie z powodu koronawirusa, Polacy zostają bez pracy a rząd ma się martwić obcokrajowcami którzy panoszą się wszędzie?!
Marian
2 lata temu
Polacy też chcieli zostać na Wołyniu
Marian
2 lata temu
Polacy też chcieli zostać na Wołyniu
...
Następna strona