Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ukraińcy chcą zostać w Polsce. Boją się deportacji

242
Podziel się

51 proc. Ukraińców chce zostać i kontynuować pracę w Polsce. Wielu boi się jednak deportacji w sytuacji, kiedy ich wizy wygasną w czasie epidemii koronawirusa.

Ukraińcy nadal chcą pracować w Polsce.
Ukraińcy nadal chcą pracować w Polsce. (East News, Kamil Krukiewicz)
bErpEHyZ

Od 2 kwietnia działa specjalna infolinia dla przebywających w Polsce Ukraińców, uruchomiona przez Gremi Personal - międzynarodową agencję pracy - w ramach Społecznego Programu Pomocy Ukraińcom "Jesteśmy razem".

Od momentu uruchomienia odebrano już 1257 połączeń.

Według danych zebranych przez agencję, ponad połowa Ukraińców chce zostać w Polsce i kontynuować pracę po zakończeniu epidemii. 11 proc. Ukraińców, którzy wyjechali z powodu pandemii koronawirusa, zamierza wrócić.

bErpEHzb
Zobacz także: Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli <a href="https://film.wp.pl/firm-the-6030525661393537c">firma</a> będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

22 proc. osób dzwoniących na infolinię jest zainteresowana możliwością przekroczenia granicy i powrotu do domu. Połowa z nich boi się jednak, że zostanie deportowana, gdy podczas trwania pandemii skończy im się wiza lub wygaśnie pozwolenie na pobyt w ramach ruchu bezwizowego.

Polski rząd co prawda podjął decyzję o automatycznym przedłużeniu wiz i zezwoleń na pobyt czasowy i pracę na 30 dni od zakończenia epidemii, ale dotyczy to tylko osób, które mają paszport biometryczny.

bErpEHzh

- Po tygodniu od uruchomienia programu doszliśmy do wniosku, że ludzie z opóźnieniem otrzymują wiarygodne informacje od władz polskich i ukraińskich, i nie wiedzą też, gdzie ich szukać. Szczególnie wyraźnie tę tendencję pokazała sytuacja z zamknięciem granic, która doprowadziła do nielogicznych i panicznych ruchów migracyjnych oraz zagroziła infekcją tysięcy Ukraińców. Teraz wiele osób chce wrócić do Polski, ale nie wie, jak to zrobić - powiedział Evgenij Kirichenko, właściciel Gremi Personal, cytowany przez "Wiadomości Handlowe".

O ile wielu Ukraińców chce dalej pracować w Polsce po zakończeniu pandemii, zdaniem właściciela Gemi Personal, ich powrót do pracy może być niemożliwy, bo konkurencja na rynku pracy rośnie.

- Jeśli wcześniej Ukraińcy w Polsce zajmowali wiele wolnych stanowisk pracy w sklepach, sieciach handlowych lub sektorze logistycznym, to teraz Polacy pozbawieni pracy aktywnie znajdują zatrudnienie w tych obszarach - komentuje Kirichenko.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bErpEHzi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bErpEHzC
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(242)
Paweł nie Paw...
rok temu
Myślę że powinni deportować minimum 40 % Ukrainy, ze względu na to że, przez pandemie wielu Polaków straciło pracę, wzrasta bezrobocie. Więc jak rodak będzie chciał się dostać do pracy, a tam będzie Cola albo Jurii który będzie tańszy to wiadomo na kogo pracodawca postawi...Nie życzę im zle lecz w tych trudnych czasach powinniśmy się martwić o siebie, o nasz kraj.
ZK590
rok temu
Nie dawno wieszczyli, że Ukraińcy niczym uchodźcy będą szturmować granice zachodniego dobrobytu. Sądzę, że na zachodzie tak pilnie na nich czekają jak w Polsce.
Magda
rok temu
Do siebie wracac a nie nam zabierać miejsca pracy! W Polsce wzrasta bezrobocie z powodu koronawirusa, Polacy zostają bez pracy a rząd ma się martwić obcokrajowcami którzy panoszą się wszędzie?!
bErpEHzD
Marian
rok temu
Polacy też chcieli zostać na Wołyniu
Marian
rok temu
Polacy też chcieli zostać na Wołyniu
...
Następna strona