Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraińcy w Polsce. "Bez nich gospodarka by się nie kręciła"

Fiński dziennik pisze o polskim cudzie gospodarczym. Wskazuje, że jest on możliwy dzięki Ukraińcom. Polacy za małe pieniądze nie chcą już pracować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Ukraińcy pozwalają kręcić się polskiej gospodarce.

Czołowy dziennik w Finlandii Helsingin Sanomat pisze o polskiej gospodarce. Zauważa siłę i wskazuje wręcz na cud w obliczu wyraźnego spowolnienia widocznego w innych krajach europejskich. Zaskakujący jest jednak powód tego "cudu" - mają nim bowiem być Ukraińcy.

Dziennik pokazuje to na przykładzie jednej z fińskich firm przemysłowych, która kilka lat temu otworzyła zakład w Wielkopolsce ze względu na niższe koszty pracy w porównaniu z Finlandią. Okazuje się, że teraz ma problem ze znalezieniem Polaków pracujących za niskie stawki. Ratunkiem okazują się Ukraińcy, dla których i tak są to znacznie wyższe zarobki niż w ojczyźnie.

"Bez nich fabryka, podobnie jak i Polska, byłaby w tarapatach. Bez ukraińskiej siły roboczej polska gospodarka by się już nie kręciła - pisze Helsingin Sanomat.

Ukraińcy dominują, ale ZUS ma też składki od obywateli Dżibuti czy Samoa

Gazeta zauważa, że Polska przestaje być krajem taniej siły roboczej. Różnice w płacach względem Finlandii zacierają się. Na przykładzie opisywanej firmy pokazuje, że różnica w kosztach działalności w obu krajach przez kilka lat spadła z 35 do 20 proc.

Helsingin Sanomat zwraca uwagę na zagrożenie związane z możliwą ucieczką dużej części Ukraińców np. do Niemiec. Mogłoby to oznaczać silniejsze osłabienie gospodarki, która - jak przypominają dziennikarze - w ostatnim roku rosła w tempie ponad 5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ukraińcy, praca, zarobki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-09-2019

MasajA w Niemczech tylu uchodźców a cudu gospodarczego brak.

23-09-2019

polokCo jeszcze totalna opozycja i jej media wymyślą żeby NIE PRZYZNAĆ, że to dzięki rządowi PiS.

23-09-2019

PO tym jakie numery wykręciłaTOtalka, to wyborach okaże się, że PiS przekroczy 50%. Na bank!!! I nie będzie w tym nic dziwnego.

Rozwiń komentarze (178)