Notowania

Przejdź na
rynek pracy
01.09.2019 08:00

Niemcy otwierają rynek dla Ukraińców. Z Polski wyjedzie co czwarty

Ukraińcy masowo nie wyjadą z Polski – polski rząd przekonuje, że zagrożenia nie ma. Jednak zdaniem ekspertów po otwarciu rynku przez Niemcy 25 proc. pracujących w Polsce Ukraińców opuści kraj.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
Bezrobotni Ukraińcy i Polacy czekają na oferty jakiejkolwiek pracy: zrywanie owoców, kopanie rowów, sprzątanie. Zdjęcie wykonane w 2003 roku na Błoniach (Fot: Leszek Zych)

400 tys. cudzoziemców obecnie posiada ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy w Polsce, z tego połowa to obywatele Ukrainy – pisze "Super Express".

Po otwarciu w 2020 roku niemieckiego rynku pracy dla pracowników spoza UE ich liczba może w cztery lata skurczyć się o 20-25 proc. – szacują eksperci.

Jak pisze "SE", konsekwencje odpływu pracowników do Niemiec odczują głównie firmy, które zatrudniają pracowników z branży technicznej i budowlanej. Będzie to oznaczać spory problem dla polskiej gospodarki. Do 2025 roku będzie nam potrzebnych 2,5 mln pracowników.

Obejrzyj: Ukraińcy bez pensji. "Fatalny sygnał. Będziemy zwalczać"

- Trudno by pod względem wynagrodzenia polscy pracodawcy mogli konkurować z niemieckimi – mówi na łamach SE - Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force.

Jak zaznacza ekspert w pierwszej kolejności wyjadą wykwalifikowani pracownicy, posiadający pożądane kompetencje, doświadczenie i znający język niemiecki co najmniej w stopniu komunikatywnym.

Mniej wykwalifikowani pracownicy z kolei mogą zasilić niemiecką szarą strefę.

Jak pisaliśmy w money.pl, Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej od pewnego czasu przekonuje, że nie ma zagrożenia masowego odpływu Ukraińców. Resort przyznaje jednak, że potrzebne są przepisy, które umożliwią skuteczne zatrudnianie pracowników z zagranicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, praca, ukraińcy w polsce
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-09-2019

WolnyDlaczego hejtujecie ukraincom podobnie Polacy pracują za granicą każdy ma prawo do pracy gdzie chce i każdemu człowiekowi należy się … Czytaj całość

02-09-2019

PolskaPolska nie doceniła Ukraińców, to za to Niemcy docenią

02-09-2019

JacekŻegnam bez żalu.Ukrainki pewnie zostaną ubogacone przez gości Makreli z pustyni

Rozwiń komentarze (476)