Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Umowa handlowa USA-Chiny jednak nie w tym roku. Opóźnienie jest bardzo prawdopodobne

Pierwsza część porozumienia, które ma odkręcić fatalne skutki wojny handlowej między Waszyngtonem a Pekinem, prawdopodobnie zostanie podpisana na początku przyszłego roku - donosi Reuters.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Donald Trump i Xi Jinping są gotowi do ustępstw, ale prawdopodobnie do podpisania porozumienia nie dojdzie w tym roku. (Fot: AP/Associated Press/East News)

O odwilży w relacjach handlowych Stanów Zjednoczonych z Chinami mówiło się co najmniej od kilku tygodni. Ostatecznie 11 października amerykański prezydent Donald Trump zadeklarował, że "pierwsza faza" porozumienia może zostać zawarta w ciągu pięciu tygodni.

Wstępne uzgodnienia Waszyngtonu z Pekinem zakładały, że Chiny częściowo zrezygnują z ceł na amerykańskie produkty rolne, licencje i koncesje związane z usługami finansowymi i walutą, a w zamian Amerykanie złagodzą taryfy na chińskie towary.

W ramach umowy Chiny mają zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych w ciągu dwóch lat do łącznej kwoty 40-50 mld dolarów rocznie.

Obejrzyj też: Wojna handlowa USA-Chiny. "Trump się przeliczył"

Do dziś jednak porozumienia nie ma i - według Reutersa - jeszcze trochę na nie poczekamy. Tak przynajmniej twierdzą eksperci ds. handlu i źródła z Białego Domu, z którymi rozmawiała agencja.

Według ich doniesień z jednej strony Chiny chcą ugrać przy okazji porozumienia jak najwięcej dla siebie. Z drugiej zaś w samym Białym Domu są różnice zdań co do tego, jak umowa handlowa ma wyglądać.

Zgodnie z ustaleniami Reutersa bardziej prawdopodobnym terminem podpisania umowy jest przyszły rok.

Porozumienie nie dotyczy m.in. umieszczonej na czarnej liście w USA chińskiej firmy Huawei. To będzie przedmiotem kolejnych rozmów. Przypomnijmy, że produkty firmy zostały uznane w Stanach za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

W związku z tym przedsiębiorstwa mające swoją siedzibę w USA dostały zakaz utrzymywania kontaktów handlowych z chińskim gigantem technologicznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2019

KAMIL 0-123456DONALD TRUMP !!!!!

21-11-2019

KAMIL 0-123456DONALD TRUMP !!!!!

Rozwiń komentarze (2)