Notowania

gospodarka
13.08.2019 10:25

Unia Europejska będzie znakować nieekologiczną żywność. Polscy producenci przegrają na starcie

Trwają prace nad nowym systemem oznakowania żywności, który ma zawierać m.in. informacje o śladzie węglowym czy ilości wody, wykorzystanej do produkcji - pisze "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Archiwum prywatne)
Unia Europejska (UE). Zmiana prawa to cios w polskich producentów (Fot: flickr.com / mliu92 / CC BY-SA 2.0)

Żywność ma być oznakowana podobnie jak urządzenia AGD. Na opakowaniu znajdziemy m.in. informacje o tym, ile energii zużyto do produkcji i z jakich źródeł pochodziła.

To nowe podejście do polityki ekologicznej, bo do tej pory działania skupiały się przede wszystkim na energetyce i przemyśle ciężkim. Tymczasem produkcja żywności generuje ogromne obciążenia dla klimatu.

- To jest nowy obszar, widać, że KE chce się nauczyć, jak ocenić wpływ na środowisko produkcji żywności, analizując m.in. zużycie energii i to, z jakich źródeł jest wytwarzana - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii i b. wiceminister środowiska.

Oglądaj też: Szalejące ceny warzyw. "Drożyzna zwykle kończy się w lipcu"

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", projekt nowego oznakowania ma już za sobą fazę pilotażu, w której testowano różne metody weryfikacji informacji. Teraz Komisja Europejska szuka uczestników do programu konsultacji.

Choć projekt jest na wczesnym etapie rozwoju, polscy producenci żywności, którzy 80 proc. swojej produkcji eksportują na rynki unijne, już biją na alarm i liczą potencjalne straty.

- Głównym źródłem węgla w Polsce jest węgiel kamienny. Z miejsca dostaniemy dużo gorsze noty niż konkurencja z Francji czy Niemiec – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności. - To nie jest fair, polskie firmy spożywcze mają zerowy wpływ na energetykę, ponoszą tylko rosnące koszty energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, żywność, ekologia, klimat, unia europejska, ue
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2019

sad but trueDo ekologów, którzy tak zapatrzeni są w "genialne" pomysły UE: najlepsze oznakowanie otrzyma ogórek z Holandii, który wyrósł na chemii ... w … Czytaj całość

13-08-2019

AliBardzo dobrze, ludzie powinni wiedzieć że węgiel to zło a nie żyją tylko swoim pokoleniem. Czas najwyższy zacząć korzystać ze źródeł Energi matki … Czytaj całość

13-08-2019

IzaLobby jak zwykle niezadowolona. Najbardziej to by chcieli trzepać kasę i mieć wszystko w 4 literach, zaśmiecać I truć środowisko. Energię można … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)