Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Unia Europejska będzie znakować nieekologiczną żywność. Polscy producenci przegrają na starcie

18
Podziel się:

Trwają prace nad nowym systemem oznakowania żywności, który ma zawierać m.in. informacje o śladzie węglowym czy ilości wody, wykorzystanej do produkcji - pisze "Rzeczpospolita".

Unia Europejska (UE). Zmiana prawa to cios w polskich producentów
Unia Europejska (UE). Zmiana prawa to cios w polskich producentów (Archiwum prywatne, flickr.com / mliu92 / CC BY-SA 2.0)
bECTAomZ

Żywność ma być oznakowana podobnie jak urządzenia AGD. Na opakowaniu znajdziemy m.in. informacje o tym, ile energii zużyto do produkcji i z jakich źródeł pochodziła.

To nowe podejście do polityki ekologicznej, bo do tej pory działania skupiały się przede wszystkim na energetyce i przemyśle ciężkim. Tymczasem produkcja żywności generuje ogromne obciążenia dla klimatu.

- To jest nowy obszar, widać, że KE chce się nauczyć, jak ocenić wpływ na środowisko produkcji żywności, analizując m.in. zużycie energii i to, z jakich źródeł jest wytwarzana - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii i b. wiceminister środowiska.

bECTAonb
Zobacz także: Oglądaj też: Szalejące ceny warzyw. "Drożyzna zwykle kończy się w lipcu"

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", projekt nowego oznakowania ma już za sobą fazę pilotażu, w której testowano różne metody weryfikacji informacji. Teraz Komisja Europejska szuka uczestników do programu konsultacji.

Choć projekt jest na wczesnym etapie rozwoju, polscy producenci żywności, którzy 80 proc. swojej produkcji eksportują na rynki unijne, już biją na alarm i liczą potencjalne straty.

bECTAonh

- Głównym źródłem węgla w Polsce jest węgiel kamienny. Z miejsca dostaniemy dużo gorsze noty niż konkurencja z Francji czy Niemiec – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności. - To nie jest fair, polskie firmy spożywcze mają zerowy wpływ na energetykę, ponoszą tylko rosnące koszty energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECTAonC
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(18)
KRiSS
2 lata temu
Niech znakują tylko tą żywność, która jest NAPRAWDĘ ekologiczna - tak będzie prościej i mniej roboty...
Przekaz od ob...
2 lata temu
Obce rasy z poza naszego układu słonecznego przestrzegają nas że czeka nas armagedon jeżeli nie zmienimy polityki energetycznej, likwidacja elektrowni węglowych w tym też musimy zadbać o ziemię i wodę zakazać domestrucizn i innych żrących szkodliwych substancji do udrażniania rur, zainwestować w odnawialne źródła energii.
INWESTOWAĆ W ...
2 lata temu
To czas do jasnej ciasne przestać palić węglem wszyscy na tym lepiej wyjdziemy będziemy zdrowsi, jedzenie będzie zdrowsze i nie będziemy dopłacać do emisji tylko trzeba inwestować mocno w OZE i likwidować elektrownie węglowe i piece kopciuchy w domkach.
bECTAonD
Gosc
2 lata temu
Polskie Zarcie, bez komentarza!!! Naresxcie niech UE wezmie sie za producentow oszustow zywnosc wszczegolnosci w polsce
Żegnajcie
2 lata temu
Nie ma obowiązku bycia w Unii! Można wyjść...