Notowania

Morawiecki: w 2017 r. możliwa nadwyżka w handlu zagranicznym

Minister finansów prognozuje, że w 2017 roku bilans handlowy Polski będzie zrównoważony albo doczekamy się nadwyżki. Eksport ma wzrosnąć o około 8 proc., import - nieco mocniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)
Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów

- Spodziewam się wysokiej jednocyfrowej dynamiki eksportu, około 8 proc., i nieco wyższej w imporcie, ale nadal mamy szansę na zrównoważony bilans handlowy lub niewielką nadwyżkę - powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki odpowiadając na pytanie o przewidywaną dynamikę eksportu w tym roku.

Zdaniem Marty Petki-Zagajewskiej, głównej ekonomistki Raiffeisen Polbanku, scenariusz nakreślony przez ministra jest realny.

- W kolejnych miesiącach import napędzany będzie przez ożywienie popytu krajowego. Rosnące potrzeby firm i gospodarstw domowych sprawiają, że kupujemy dużo za granicą. Perspektywy eksportu też są dobre: z jednej strony sprzyjają mu utrzymujące się wysokie wskaźniki koniunktury u naszych partnerów handlowych, z drugiej - słaby złoty, dzięki któremu jesteśmy atrakcyjni cenowo - tłumaczy money.pl Petka-Zagajewska.

Jej zdaniem w III i IV kwartale dynamiki eksportu i importu będą się bilansowały.

- Możemy się więc podpisać pod słowami ministra Morawieckiego - dodaje ekonomistka.

Zobacz też: * *Polskie firmy za granicą. Oto źródła ich sukcesu i największe zagrożenia

W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano, że eksport wzrośnie w tym roku o 7,1 proc., a import o 7,7 proc. Na przyszły rok prognozowany jest wzrost eksportu o 6,4 proc., a importu - o 6,9 proc.

Z kolei Ministerstwo Rozwoju prognozuje, że w 2017 r. nadwyżka w obrotach handlowych wyniesie 1,5 mld euro wobec 3,92 mld euro nadwyżki w 2016 r.

Główny Urząd Statystyczny podał wcześniej, że eksport w styczniu-lipcu 2017 r. wzrósł o 8,4 proc. w ujęciu rocznym do 114, 65 mld euro, zaś import wzrósł o 11,1 proc. - do 114, 02 mld euro. Dodatnie saldo wyniosło prawie 631 mln euro wobec 3,12 mld euro w analogicznym okresie rok wcześniej.

Tagi: eksport, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-10-2017

BarbaraWyobraźcie sobie jak daleko byśmy już byli gdyby nie 8 lat "rządów" PO, rozkradania, bałaganu i wiecznego "nie da się". Już nigdy nie … Czytaj całość

04-10-2017

AbcJa też już nigdy nie zagłosuje na tych złodzieji z PO i Psl.

04-10-2017

będzie gitPodobno z tego dobrobytu, prezeso Jaro w końcu kupi se piwo Harnaś i gazetke z gołymi babkami...........

Rozwiń komentarze (14)

Wybrane dla Ciebie