Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Morawiecki: w 2017 r. możliwa nadwyżka w handlu zagranicznym

Morawiecki: w 2017 r. możliwa nadwyżka w handlu zagranicznym

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów Fot. Stefan Maszewski/REPORTER
Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów

Minister finansów prognozuje, że w 2017 roku bilans handlowy Polski będzie zrównoważony albo doczekamy się nadwyżki. Eksport ma wzrosnąć o około 8 proc., import - nieco mocniej.

- Spodziewam się wysokiej jednocyfrowej dynamiki eksportu, około 8 proc., i nieco wyższej w imporcie, ale nadal mamy szansę na zrównoważony bilans handlowy lub niewielką nadwyżkę - powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki odpowiadając na pytanie o przewidywaną dynamikę eksportu w tym roku.

Zdaniem Marty Petki-Zagajewskiej, głównej ekonomistki Raiffeisen Polbanku, scenariusz nakreślony przez ministra jest realny.

- W kolejnych miesiącach import napędzany będzie przez ożywienie popytu krajowego. Rosnące potrzeby firm i gospodarstw domowych sprawiają, że kupujemy dużo za granicą. Perspektywy eksportu też są dobre: z jednej strony sprzyjają mu utrzymujące się wysokie wskaźniki koniunktury u naszych partnerów handlowych, z drugiej - słaby złoty, dzięki któremu jesteśmy atrakcyjni cenowo - tłumaczy money.pl Petka-Zagajewska.

Jej zdaniem w III i IV kwartale dynamiki eksportu i importu będą się bilansowały.

- Możemy się więc podpisać pod słowami ministra Morawieckiego - dodaje ekonomistka.

 

Zobacz też: Polskie firmy za granicą. Oto źródła ich sukcesu i największe zagrożenia


W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano, że eksport wzrośnie w tym roku o 7,1 proc., a import o 7,7 proc. Na przyszły rok prognozowany jest wzrost eksportu o 6,4 proc., a importu - o 6,9 proc.

Z kolei Ministerstwo Rozwoju prognozuje, że w 2017 r. nadwyżka w obrotach handlowych wyniesie 1,5 mld euro wobec 3,92 mld euro nadwyżki w 2016 r.

Główny Urząd Statystyczny podał wcześniej, że eksport w styczniu-lipcu 2017 r. wzrósł o 8,4 proc. w ujęciu rocznym do 114, 65 mld euro, zaś import wzrósł o 11,1 proc. - do 114, 02 mld euro. Dodatnie saldo wyniosło prawie 631 mln euro wobec 3,12 mld euro w analogicznym okresie rok wcześniej.

eksport, import, morawiecki
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Exporter
2018-04-08 12:39
Bizes ma wlasne tempo i to juz od lat - CALE SZCZESCIE . Exporterom nalezy medal ze MIMO tego ze rzad sie z wszystkimi krajami poklucil oni ndal dobrze pracuja
Niedowiarek
2017-10-26 01:58
Morawiecki a gdzie deficyt 51 mld który dałeś do Brukseli - co to jest ?? a budzet pekał w szfach z nadmiaru gotówki. Ble ble moherowi to nawijaj a eksport to nie twoja zasługa tylko co eksportujemy - gotowe wyroby czy surowce - !!!
Andi
2017-10-06 11:36
Zobaczymy na koniec roki pewnie 5mld złale noe nadwyżki lecz braku poz. Dla m. Morawieckiego niech się trzyma taa porarzka n.rz.
Pokaż wszystkie komentarze (14)