Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Jest porozumienie w sprawie Brexitu. Juncker ogłasza sukces I fazy rozmów, Tusk stawia warunki

60
Podziel się:
Jean-Claude Juncker mówi o przełomie w sprawie negocjacji. Donald Tusk o trudnym zadaniu.
Jean-Claude Juncker mówi o przełomie w sprawie negocjacji. Donald Tusk o trudnym zadaniu. (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Komisja Europejska i Wielka Brytania porozumiały się co do pierwszej fazy rozmów dotyczących Brexitu - przekazał w piątek rano Jean-Claude Juncker. - Nastąpił przełom, którego potrzebowaliśmy - stwierdził.

Jak poinformowała Komisja Europejska, to porozumienie daje unijnym przywódcom możliwość rokowań w sprawie przyszłych relacji handlowych.

Nocne negocjacje

Porozumienie osiągnięto między innymi w kwestii praw obywateli UE mieszkających oraz pracujących w Wielkiej Brytanii.

Przewodniczący Komisji Europejskiej po spotkaniu z premier Theresą May zapowiedział, że prawa obywateli Unii Europejskiej po wystąpieniu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty wciąż będą chronione.

W nocy trwały trudne rozmowy dotyczącej również jedynej lądowej granicy między UE, a Wielką Brytanią. Będzie ona biegła na styku Irlandii, będącej częścią Wspólnoty i należącej do Zjednoczonego Królestwa Irlandii Północnej.

Żadnej ze stron nie zależało na powrocie do twardej granicy między oboma irlandzkimi krajami i powrotu do kontroli granicznej. Ucierpiałby na tym handel między tymi krajami. Z drugiej strony po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z unii celnej i wspólnego rynku nie ma możliwości, alby granica funkcjonowała na niezmienionych zasadach.

Trzecią ważną kwestią było ustalenie warunków finansowych. Chodzi o sprawę spłaty zobowiązań przez Londyn. Londyn będzie wciąż płacić do obecnego unijnego budżetu, pomimo wyjścia z UE, zgodnie ze zobowiązaniami sprzed kilku lat.

Tusk przedstawia warunki

Po rozmowach z Junckerem, premier May spotkała się również z szefem Rady Europejskiej, Donaldem Tuskiem.

Przewodniczący Tusk, skomentował osiągnięte porozumienie wpierw na Twitterze. - Jestem zadowolony z dzisiejszego porozumienia, pamiętajmy jednak, że najtrudniejsze wyzwanie wciąż przed nami. Rozstanie jest trudne. Ale rozdzielanie i budowanie nowych relacji jest znacznie trudniejsze - napisał.

W późniejszym wystąpieniu podkreślił także, że zawarte porozumienie daje mu możliwość przedstawienia wytycznych na szczyt UE, który będzie miał miejsce w przyszłym tygodniu. - Musimy rozpocząć negocjowanie okresu przejściowego, aby ludzie i firmy miały jasność, co do tego, jak jest sytuacja - zaznaczył.

Podczas konferencji prasowej potwierdził, że w okresie przejściowym Londyn musi respektować zobowiązania budżetowe Wspólnoty oraz unijne prawo, w tym także nowostanowione, jak i wyroki unijnych sądów. Oczywiście Unia będzie podejmować decyzje w gronie 27 państw, wyłączając Wielką Brytanię. - To jedyne rozsądne wyjście z sytuacji, leżące w interesie wszystkich obywateli Wspólnoty - zaznaczył Donald Tusk.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(60)
KOREK
5 lata temu
AKTA 2 JUŻ DZIAŁA!
KOREK
5 lata temu
OJ BOLI , ZABOLAŁO , TO WYJSCIE ANGLI Z TEGO KOŁCHOZU, MINY MAJĄ NIETĘGIE APARATCZYCY EUROKOŁCHOZU.
skut
6 lat temu
tusk to stawia ale oczy w slup, bo nie wie co gada i dalej jaka sie z angielskim. Wstyd! piesek makreli nie ma nic do gadania tylko aPOrtuje.
kol
6 lat temu
Zobaczyłem zdjęcia i już poczułem wódkę przez ekran komputera.
yonnek
6 lat temu
Hahaha! Tusk to sobie moze postawic... Klocka...
...
Następna strona