Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bruksela grozi Polsce gigantyczną karą

0
Podziel się

Musielibyśmy płacić prawie 160 tysięcy euro dziennie. Zobacz, za co.

Bruksela grozi Polsce gigantyczną karą
(PAP/EPA)
bDJEjLyZ

Kolejny miesiąc i kolejne żądanie kary finansowej dla Polski za niewdrożone unijne przepisy. Według informacji Polskiego Radia, Komisja Europejska jutro ogłosi, że chce kar dla Warszawy w wysokości w sumie prawie 160 tysięcy euro dziennie.

Chodzi o dwie niewdrożone dyrektywy - energetyczną i tę dotyczącą opłat lotniskowych. Bruksela ogłaszając jutro swoją decyzję wyślę pozwy do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Za niewdrożoną dyrektywę energetyczną, pozwalającą na otwarcie rynku energii na konkurencję, Komisja żąda 84 tys. euro. Natomiast 75 tys. euro ma być karą za niewdrożoną na czas dyrektywę dotyczącą opłat lotniskowych, gwarantującą przejrzyste i niedyskryminujące opłaty, by ceny biletów lotniczych nie były zawyżane.

bDJEjLzb

Kary mają być naliczane za każdy dzień zwłoki od ogłoszenia wyroków przez Trybunał o niedopełnieniu przez Polskę obowiązków do czasu wdrożenia dyrektyw. Rząd w Warszawie może jeszcze uniknąć kar, jeśli do czasu orzeczenia Trybunału nadrobi zaległości i poinformuje o tym Brukselę.

Rozpatrywanie pozwów przez sędziów może zająć od kilku miesięcy do kilku lat. Kolejny już raz Komisja Europejska próbuje groźbami kar finansowych zmusić Polskę do przyjęcia unijnego prawa. Z dokumentów Komisji, które jeszcze nie zostały opublikowane - a o których dowiedziało się Polskie Radio - wynika, że nasz kraj jest na ostatnim miejscu we Unii, jeśli chodzi o wdrażanie na czas unijnych dyrektyw.

Czytaj więcej w Money.pl
Bruksela bierze się za parabanki. Znikną z rynku? Komisja Europejska chce uregulować działalność firm, takich jak Amber Gold. Na razie trwają narady, ale zmiany mogą być drastyczne.
70 tysięcy euro kary dziennie. Grożą Polsce Chodzi o niewdrożenie dyrektywy o zamówieniach publicznych dotyczących zakupów broni i amunicji.
Ultimatum Brukseli. Stracimy miliardy euro? Komisja Europejska wstrzymała wypłatę części funduszy na e-administrację. Zobacz jakie postawiła warunki.
bDJEjLzC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)