Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet UE na lata 2014-2020. Polska otrzyma najwięcej

0
Podziel się:

Europosłowie ostatecznie zaakceptowali wydatki Wspólnoty na poziomie 960 miliardów euro. Zobacz ile z tego dostaniemy.

Budżet UE na lata 2014-2020. Polska otrzyma najwięcej
(SIPA/East News)

Europosłowie ostatecznie zaakceptowali wydatki Wspólnoty na poziomie 960 miliardów euro. Głosowanie na sesji plenarnej w Strasburgu kończy spory deputowanych z krajami członkowskimi, trwające prawie 9 miesięcy.

Tyle właśnie czasu minęło od lutego szczytu, na którym europejscy liderzy porozumieli się w sprawie unijnego budżetu, do momentu zatwierdzenia tych ustaleń przez Parlament Europejski.

Unijne wydatki długoterminowe zostały uzgodnione na poziomie 960 miliardów euro. Polska dostanie ze wspólnej kasy ponad 105 miliardów euro, z czego prawie 73 miliardy - na politykę spójności, wyrównującą różnice w rozwoju regionów.

Droga do konsensusu była jednak trudna. Ostateczna decyzja o kształcie budżetu należała do Parlamentu Europejskiego, a ten zaczął mnożyć problemy.

Europosłowie domagali się najpierw załatania dziury w tegorocznym budżecie, a także większej elastyczności w wydawaniu niewykorzystanych pieniędzy. Później walczyli jeszcze o złagodzenie zasad wypłaty unijnych funduszy. Aż w końcu, w ubiegłym tygodniu, wszystkie przeszkody zostały usunięte, co otworzyło drogę do głosowania.

- _ Zakończy ono prace nad budżetem, który jest niezbędny, by Unia Europejska mogła działać prawidłowo w latach 2014-2020 _ - powiedział rzecznik Europarlamentu Jaume Duch.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)