Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet ue 2014-2020
07.02.2013 08:22

Budżet Unii 2014-2020. "Parę prezentów może się przydarzyć"

Zdaniem Danuty Hubner, porozumienie w sprawie budżetu jest raczej bliskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Nie stać nas na to, żeby szczyt UE nie zakończył się decyzją - mówi europoseł PO Danuta Hubner. W Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt, na którym europejscy przywódcy spróbują porozumieć się w sprawie budżetu Wspólnoty na lata 2014-2020.

Była unijna komisarz ds. polityki regionalnej powiedziała w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że od tej decyzji zależy przyszłość negocjacji budżetowych z Parlamentem Europejskim.

- _ Jeszcze przed nami druga, bardzo trudna tura, to są negocjacje z Parlamentem Europejskim i to będzie już realizowała prezydencja irlandzka. Dlatego ta decyzja dzisiaj i jutro to nie jest tylko decyzja o stanowisku Rady, tylko to jest też wyzwanie w postaci, jak duży margines do negocjacji z Parlamentem dostanie prezydencja irlandzka _- mówi Hubner.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DANUTY HUBNER:

Europosłanka przyznała, że Parlament oczekiwał bardziej hojnego budżetu, w którym jest więcej elastycznych mechanizmów, umożliwiających przesuwanie funduszy. Danuta Hubner uważa, że Europa bardzo potrzebuje decyzji w sprawie budżetu, gdyż jej odwlekanie jest niekorzystne dla ekonomii krajów członkowskich. Zdaniem europosłanki, porozumienie w sprawie budżetu jest raczej bliskie.

- _ Znając van Rompuy'a myślę, że nie wybierałby się na tę radę, gdyby nie miał duzej pewności, że jest bardzo blisko finału. Jeszcze oczywiście parę małych prezentów może się przydarzyć _ - mówi Hubner.

Poprzednie negocjacje w sprawie budżetu odbyły się w listopadzie i zakończyły fiaskiem.

Wynik tych negocjacji zdecyduje jak duży strumień pieniędzy popłynie do Polski. Po listopadowym szczycie, który zakończył się fiaskiem, oferta dla Polski jest taka - 72 miliardy czterysta milionów euro na politykę spójności, z której finansowany jest rozwój regionów. To pieniądze na drogi, oczyszczalnie ścieków, na zatrudnienie. W przeliczeniu na złotówki, to obiecywane przez polskiego premiera około trzystu miliardów złotych.
Pula obiecana Polsce teraz jest szczuplejsza o prawie cztery i pół miliarda euro od tego co proponowała nam Komisja Europejska, ale te pieniądze są już nie do odzyskania.

Czytaj więcej w Money.pl
Unijny decydent: Zbyt dużą uwagę przykładamy do detali Ważą się losy unijnego budżetu. Kto pójdzie na kompromis?
Walczymy o unijną kasę. "Piłka jest w grze, wszystko się może wydarzyć" Za dwa dni rusza kolejny szczyt UE. Cięcia w budżecie wspólnoty są nieuniknione.
Tusk szuka sojuszników przed walką o budżet Kwestie budżetu UE na lata 2014-2020 mają być omawiane na unijnym szczycie w Brukseli zaplanowanym na 7-8 lutego.
Tagi: budżet ue 2014-2020, unia europejska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz