Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jerzy buzek
21.10.2008 08:01

Buzek kandydatem PO na szefa europarlamentu

Były premier od kwietnia zapewnia: nie zabiegam o ten fotel. Temat jednak powraca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Stefan Kraszewski)

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i komisarz jednego z resortów gospodarczych Komisji Europejskiej - o takie funkcje dla polskich polityków chce powalczyć za rok PO - pisze _ Dziennik _. Są nawet typy personalne.

Szefem europarlamentu miałby byćJerzy Buzek, a w Komisji ma znaleźć się Janusz Lewandowski - czytamy w gazecie. Choć jeszcze niedawno mówiono o kilku funkcjach w Unii, które mogliby objąć polscy politycy, to nasza dyplomacja skoncentrowała sie na tym, co uznała za realne. A to właśnie stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego jest w naszym zasięgu.

W PO rośnie szczególnie pozycja Jerzego Buzka, tym bardziej że tematy, którymi się zajmuje - pakiet klimatyczny i energia - stały się obecnie najważniejszymi w Unii. Teraz działania naszej dyplomacji w sprawie polskich postulatów dotyczących pakietu klimatycznego koordynowane są z działaniami byłego premiera.

Wszelkie decyzje będą zapadały w przyszłym roku. W czerwcu odbędą się wybory do europarlamentu. Przewodniczący Komisji Europejskiej zostanie wybrany w połowie lipca.

| Jerzy Buzek |
| --- |
| Najdłużej urzędujący premier w dziejach III RP. Szefem rządu był przez całą, czteroletnią kadencję parlamentu w latach 1997-2001. Jego rząd wprowadził cztery duże reformy: emerytalną, służby zdrowia, administracji i oświaty. Za jego kadencji udało się rozpocząć negocjacje unijne, wynegocjować uważany za korzystny dla Polski sposób liczenia głosów (nicejski) w Radzie Ministrów UE, przystąpić do NATO. Wybrany został do Parlamentu Europejskiego 13 czerwca 2004 roku największą w Polsce liczbą głosów. |

Tagi: jerzy buzek, wiadomości, gospodarka, polityka, unia, IAR, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz