Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Sześć tysięcy darmowych hotspotów. Unia wyda 120 mln euro

10
Podziel się:

Bezpłatny dostęp do internetu w urzędach, bibliotekach, parkach i innych miejscach publicznych zakłada przyjęty w poniedziałek przez państwa członkowskie program WiFi4EU. Dzięki niemu na terenie "28" powstanie 6 tys. sponsorowanych przez UE hotspotów.

Parlament Europejski przegłosował finansowanie miejsc z darmowym bezprzewodowym dostępem do internetu
Parlament Europejski przegłosował finansowanie miejsc z darmowym bezprzewodowym dostępem do internetu (pixabay/ CC0 Public Domain)

Na początku września Parlament Europejski przegłosował propozycję wprowadzenia mechanizmu finansowania miejsc, gdzie udostępniany będzie bezpłatny bezprzewodowy dostęp do internetu. Koszt inwestycji, które umożliwią stworzenie miejsc dostępowych, to 120 mln euro, czyli ok. 517 mln zł.

WiFi głównie w bibliotekach

- Program WiFi4EU ułatwi wielu obywatelom korzystanie z internetu wysokiej jakości. Gminy, biblioteki i inne instytucje publiczne uzyskają możliwość promowania swoich usług cyfrowych. Być może program ten napędzi też kolejne inwestycje - podkreśliła cytowana w poniedziałkowym komunikacie Rady UE estońska minister ds. przedsiębiorczości i technologii informacyjnej Urve Palo.

* Niebezpieczne sieci Wi-Fi *

Bezprzewodowa sieć ma być dostępna w ponad 6 tys. miejsc w UE. Decydować ma kolejność zgłoszeń. W ramach programu gminy, szpitale i inne instytucje publiczne będą mogły ubiegać się o dofinansowanie nowych punktów dostępu do sieci Wi-Fi tam, gdzie brak jest podobnych prywatnych lub publicznych łączy internetowych.

Do otrzymania funduszy zakwalifikują się instytucje publiczne, które będą pokrywać koszty operacyjne przez co najmniej trzy lata oraz zaoferują użytkownikom łatwy i bezpłatny dostęp do sieci. By otrzymać dofinansowanie z UE, nie będzie można korzystać z reklam czy używać danych osobowych w celach komercyjnych.

- Lokalna łączność bezprzewodowa, która jest udostępniana bezpłatnie na niedyskryminujących warunkach, mogłaby przyczyniać się do zmniejszenia przepaści cyfrowej, zwłaszcza w społecznościach o gorzej rozwiniętych umiejętnościach cyfrowych, w tym na obszarach wiejskich i oddalonych - podkreślono w rozporządzeniu.

Prosta procedura

Procedura składania wniosków o dofinansowanie ma być prosta - powstanie specjalna platforma internetowa zarządzana przez Komisję, a unijne wsparcie pokryje do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

- Do roku 2019 UE może przeznaczyć na WiFi4EU do 120 mln euro. Finansowanie zostanie rozdysponowane między wszystkie państwa członkowskie w sposób równomierny pod względem geograficznym - zaznaczyła Rada UE.

Dokładne kryteria selekcji określi Komisja, która będzie też zarządzać programem. Pierwsze zaproszenie do składania projektów zostanie ogłoszone pod koniec roku lub na początku roku 2018.

W trakcie prac nad tą koncepcją w Parlamencie Europejskim ze środowisk eurosceptycznych pojawiały się krytyczne głosy wskazujące, że środki na ten cel to unijny populizm mający przekonywać obywateli do Unii. Rezolucje w tej sprawie przyjęto jednak 12 września 582 głosami za, przy 98 głosach przeciwnych i 9 wstrzymujących się.

Bezpłatne punkty dostępu do Wi-Fi to jeden z głównych elementów zaproponowanej przez KE rok temu reformy przepisów dotyczących telekomunikacji. Ma ona ułatwić inwestycje w tym sektorze oraz zapewnić uniwersalny dostęp do internetu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
yuby
6 lat temu
hotspoty sponsorowane przez UE - tekst dla lemingów :) a ta UE to skąd bierze na to pieniądze? Najpierw zabiera a potem daje? Toż to komunizm jest!@
Marek
6 lat temu
Jak widać Unia da komuś po 20.000 euro za jeden hot spot. Zrobię to za połowę :-)
Moki
6 lat temu
UNIA NIC NIE DAJE ! Ludzie przestańcie pisać ,że państwo czy unia coś nam daje. Te pieniądze są z ciężkiej pracy ludzi, a więc to europejczycy dają a nie UNIA!
poiu
6 lat temu
biedne rejony - to w każdej wsi bedzie darmowy ?
Michal
6 lat temu
Tępota lewactwa nie zna granic. "Unia daje 120 mln Euro na darmowy internet." Toż to oksymoron bo jak coś jest darmowe to nie trzeba na to dawać pieniędzy.