Notowania

emisja co2
02.12.2013 18:53

Emisja CO2. Zieloni chcą większej redukcji emisji

Wśród zaproponowanych pomysłów jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji o 60 procent do 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ssuaphoto/iStockphoto)

Zieloni chcą, by cel redukcji emisji CO2 do 2030 roku wyniósł 60 procent - taką poprawkę zgłosili do raportu PE o polityce klimatycznej i energetycznej do 2030 roku. Współautor raportu, europoseł Konrad Szymański (PiS) ocenia, że są małe szanse, by poprawka przeszła.

W sumie do raportu zgłoszono 920 poprawek; w poniedziałek debatowały nad nimi komisje Parlamentu Europejskiego ds. środowiska i ds. energii. - _ Mamy spór między podnoszonym status quo w polityce klimatycznej i energetycznej, w którym liczą się tylko cele środowiskowe, bez liczenia się z konkurencyjnością gospodarki i bezpieczeństwem dostaw energii, a alternatywnym podejściem, które proponowane jest w raporcie _ - powiedział Szymański.

Jak wyjaśnił centroprawica proponuje _ korelację _ unijnego celu emisji CO2 z wysiłkami globalnymi oraz odejście od trzech celów: redukcji emisji CO2, udziału energii ze źródeł odnawialnych oraz wzrostu efektywności energetycznej, jak ma to miejsce obecnie, na rzecz jednego celu redukcji emisji CO2. _ Państwom członkowskim powinno się zostawić decyzję, jak mają dochodzić do tego celu _ - zaznaczył Szymański.

Jednak trzy cele popierają Zieloni, socjaliści i część liberałów. Szymański upatruje szansy w stanowisku centroprawicy i podziałach wewnątrz grup, by uzyskać lepszy wynik w głosowaniu plenarnym raportu, które jest planowane w lutym. Komisja ma uzgodnić wersję kompromisową 9 stycznia.

W projekcie raportu nie wskazano konkretnych celów klimatycznych na 2030 r.; zostały one jednak zgłoszone w poprawkach.

Raport PE nawiązuje do rozpoczętych w marcu przez KE konsultacji ws. polityki klimatycznej UE do 2030 r. KE ma wyjść z propozycją ewentualnych celów w styczniu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: emisja co2, parlament europejski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz