Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Europa Centralna gotowa na wyjście Grecji ze strefy euro

25. stycznia w kraju odbędą się wybory parlamentarne. Wracają obawy, że wygra lewicowa Syriza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Region Europy Centralnej obecnie poradziłby lepiej sobie w przypadku wyjścia Grecji ze strefy euro niż w latach 2011-12, w szczytowym okresie greckiego kryzysu i wspólnej waluty - ocenia ośrodek analityczny Capital Economics.

W uzasadnieniu wskazuje on na mniejszą zależność regionu od zagranicznych źródeł finansowania, poprawę rachunku obrotów bieżących oraz to, że EBC i sama eurostrefa oraz banki centralne regionu są lepiej przygotowane na taką ewentualność.

25. stycznia w Grecji odbędą się wybory wymuszone tym, że kandydat rządu nie został wybrany na prezydenta w ostatniej rundzie głosowania 29. grudnia. Zachodzą obawy, że może je wygrać lewicowa i populistyczna partia Syriza przeciwna programowi oszczędnościowemu i krytycznie nastawiona do członkostwa Grecji w strefie euro.

_ Europa Centralna byłaby podatna na skutki nawrotu greckiego kryzysu przez kanał eksportowy, jeśli miałby on wyhamować wzrost gospodarki eurostrefy, w szczególności niemieckiej _ - zaznaczono w piątkowym komentarzu.

20 proc. eksportu Rumunii, 29 proc. Polski i ponad 50 proc. w przypadku Czech trafia właśnie na rynek niemiecki.

Drugim kanałem, przez który nowy grecki kryzys rozszerzyłby się na Europę Centralną są nastroje biznesmenów i konsumentów. W razie ich pogorszenia mogliby oni ograniczyć wydatki.

_ O ile, w przypadku więzów handlowych i zaufania, skutki nowych greckich perturbacji byłyby dla państw Europy Centralnej podobne do tych z lat 2011-12, o tyle skutki finansowe byłyby mniejsze _ - oceniają analitycy.

Zwracają uwagę na to, iż ujemne salda obrotów bieżących zmniejszyły się w poszczególnych krajach w porównaniu z okresem 2011-12, a region ma nadwyżkę i jest mniej zależny od zagranicznego kapitału jako źródła finansowania wydatków rządowych.

Dodatkowo, tania ropa naftowa umożliwiła zmniejszenie rachunków za import ropy, co zapowiada dalszą poprawę rachunku obrotów w 2015 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja pozostanie w strefie euro? Jak zaznaczyła kanclerz Merkel, działania jej samej i całego niemieckiego rządu były zawsze ukierunkowane na to, że Grecja pozostanie w strefie euro.
Grecja wyjdzie ze strefy euro? Niemcy gotowi Niemiecki rząd rozważa różne scenariusze, dotyczące ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro w konsekwencji zwycięstwa lewicowej Syrizy w nadchodzących wyborach.
Niemiecki rząd o Grecji. "Spełni obowiązki" Zastępca rzecznika rządu zaznaczył, że Grecja w przeszłości wywiązywała się ze swoich zobowiązań. _ - Rząd wychodzi z założenia, że Grecja także w przyszłości będzie spełniać swoje obowiązki - _dodał.
Tagi: wyjście grecji ze strefy euro, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz