Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Giełdy w Europie mocno w dół. Korea Płn. wystraszyła inwestorów rakietami

3
Podziel się:

Na giełdy w Europie padł we wtorek blady strach. Nawet większy niż na giełdy azjatyckie. Przelot rakiet Korei Północnej nad terytorium Japonii mocno wystraszył inwestorów.

Giełdy w Europie mocno w dół. Korea Płn. wystraszyła inwestorów rakietami
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Korea Płn. wystrzeliła we wtorek pocisk rakietowy, który przeleciał nad drugą co do wielkości japońską wyspą Hokkaido. Potem rozpadł się na części i wpadł do Oceanu Spokojnego w odległości 1180 km od przylądka Erimo położonego w południowo-wschodniej części wyspy Hokkaido. Według władz Japonii żadna z trzech części wystrzelonego pocisku nie spadła po rozpadzie na terytorium Japonii.

Taka demonstracja siły wywołała zaniepokojenie w Japonii i w Korei Południowej. Strach przelał się i na rynki finansowe. Główny indeks giełdy w Tokio Nikkei225 spadł o 0,5 proc. a giełdy w Seulu KOSPI o 0,2 proc.

- Jeśli pocisk faktycznie uderzyłby w terytorium Japonii - a pierwsze doniesienia prasowe dopuszczały taki scenariusz - znaleźlibyśmy się w zupełnie innej rzeczywistości - podał Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.

- Korea Północna zaczyna prowadzić niebezpieczną grę, choć trzymam się zdania ekspertów geopolitycznych, że żadnej ze stron konfliktu - Korea Północna, Chiny, Japonia, USA - nie zależy na wojnie. Inwestorzy mają tego świadomość, co też tłumaczy dość szybkie częściowe odreagowanie wstępnego szoku - dodał Białas.

Co ciekawe bardziej konsekwencji wystrzelenia rakiety obawiają się inwestorzy europejscy niż azjatyccy. Zaczęli się szybko pozbywać akcji, doprowadzając do największego spadku dziennego od dwóch miesięcy.

Zobacz także: Zobacz również: Korea Północna wystrzeliła rakietę w stronę Japonii

Nie tyle wynika to ze skali zagrożenia militarnego Europy ze strony Korei Północnej, ile z umocnienia się euro. We wtorek kurs eurodolara przekroczył poziom 1,20 dol. po raz pierwszy od stycznia 2015 r. To niedobre wiadomości dla europejskich eksporterów, którzy koszty rozliczają w euro a znaczną część przychodów w dolarach.

Największe spadki wśród największych spółek strefy euro zaliczyli we wtorek: irlandzki producent materiałów budowlanych CRH (-2,6 proc.), Deutsche Bank (-2,4 proc.) oraz producent chemii gospodarczej, niemiecki Bayer (-2,3 proc.). Ponad 1,5-procentowe spadki zaliczyły największe niemieckie koncerny samochodowe: Volkswagen, BMW i Daimler.

Indeksy giełdowe idą przez to mocno w dół. Niemiecki DAX traci 1,8 proc., brytyjski FTSE100 1,4 proc. a francuski CAC40 1,4 proc.

Notowania w Europie we wtorek

- Nie spodziewam się, że z tego może rozwinąć się wojna, ale zawsze taka sytuacja wywołuje wśród inwestorów wzrost awersji do ryzyka - powiedział cytowany przez PAP Nescyn Presinede, zarządzający Rizal Commercial Banking Corp.

- Widać będzie wyprzedaż akcji, bo gracze rynkowi zwracają się do tzw. bezpiecznych przystani, jak amerykańskie obligacje skarbowe czy złoto - dodał.

Złoto drożeje we wtorek o 1,1 proc. powyżej 1330 dol. za uncję. To najwyższe poziomy od września 2016 r.

Spadają też akcje w Warszawie. WIG20 traci 1,0 proc. Tu częścią wyjaśnienia jest odreagowanie wzrostów z poniedziałku.

Mimo odreagowania nie przestają jednak rosnąć akcje firm paliwowych. Akcje PKN Orlen zyskały już w tydzień aż 12 proc., podobnie jak Lotosu. Inwestorzy doceniają rosnącą marżę rafineryjną, a co za tym idzie perspektywę większych zysków. Pomaga też utrzymujący się poziom cen ropy na światowych rynkach mimo huraganu w Teksasie.

W Europie trwa trzecia runda negocjacji na temat warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Tematami rozmów są zobowiązania finansowe, prawa obywateli oraz kwestia granicy między Irlandią i Irlandią Płn. Waluta Zjednoczonego Królestwa się umacnia. GBP/USD zwyżkuje o 0,1 proc. do 1,2951 dol., najwyżej od 15 sierpnia.

gospodarka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
M77
7 lat temu
Chcę zainwestować w firmy z Korei Płn, tylko gdzie?
Oskar
7 lat temu
Powinni zrobić z nim porządek jak z Husajnem .
cement
7 lat temu
Oczywiście Kim winny spadkom na giełdzie... a przecena $ przez Amerykanów o 10% to nieważne. Kompletne brednie. USA potrzebuje wojny by ratować swój system finansowy, dlatego pakują się we wszystkie miejsca "zapalne" na całym świecie. Pytanie jak daleko się posuną...