Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bruksela straciła cierpliwość. Pozwała Irlandię za brak działań wobec Apple

Komisja Europejska pozwała Irlandię do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy 13 mld euro niezapłaconego podatku, których rząd w Dublinie nie odzyskał od koncernu Apple. KE uznaje to za nielegalną pomoc publiczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jack Amick/Flickr (CC BY-NC 2.0))
Irlandzki rząd już w sierpniu odrzucił żądanie KE w sprawie podatków amerykańskiego giganta

30 sierpnia 2016 roku KE zdecydowała, że władze Irlandii muszą wyegzekwować od amerykańskiego giganta zwrot wartości otrzymanych w latach 2003-2014 ulg podatkowych wraz z odsetkami. W trakcie śledztwa Bruksela doszła do wniosku, że Dublin zapewnił firmie niedopuszczalne przywileje podatkowe, dzięki czemu przez lata płaciła ona podatki znacznie niższe niż inne przedsiębiorstwa.

Zobacz też: 10 lat iPhone'a

Ponad rok po decyzji w tej sprawie Irlandia nie odzyskała nawet części kwestionowanej przez KE pomocy dla Apple'a. Pozew do Trybunału dotyczy braku wdrożenia przez ten kraj decyzji Komisji Europejskiej.

Minister finansów Irlandii Paschal Donohoe odrzucał żądania KE, o czym pisaliśmy w money.pl. W sierpniowym wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" mówił, że zasady podatkowe, z których korzystał Apple, były dostępne dla wszystkich, a nie "uszyte na miarę", by odpowiadać amerykańskiemu koncernowi technologicznemu. Oświadczył też, że zasady te nie naruszały ani prawa UE, ani Irlandii.

- Nie jesteśmy globalnym poborcą podatkowym w imieniu wszystkich innych - argumentował irlandzki minister.

Tagi: świat, unia europejska, budżet, dyplomacja, organizacje, irlandia, ke, ue, krótka, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-10-2017

OfcaCzy ja tez moge przestac placic podatki?

Rozwiń komentarze (1)