Notowania

komisja europejska
03.10.2012 23:37

Komisja Europejska znów ponagla kraje Unii do integracji rynku wewnętrznego

KE ponownie ponagliła kraje UE do wdrażania zasad jednolitego rynku, bo - jej zdaniem - to jedyny sposób, by w kryzysie pobudzić wzrost gospodarczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

KE ponownie ponagliła kraje UE do wdrażania zasad jednolitego rynku, bo - jej zdaniem - to jedyny sposób, by w kryzysie pobudzić wzrost gospodarczy. W UE nie mamy zasobów naturalnych, ale mamy wspólny rynek z 500 mln konsumentów - przekonuje KE.

Komisja Europejska przyjęła w środę drugi Akt o jednolitym rynku (Single Market Act II), czyli zestaw działań na rzecz dalszej integracji rynku wewnętrznego UE, na którym po 20 latach istnienia wciąż jest wiele barier blokujących wzrost gospodarczy. Komisja wyliczyła, że w latach 1992-2008 jednolity rynek wygenerował 2,77 mln nowych miejsc pracy.

_ - Single Market Act II to kontynuacja Single Market Act I, który zaprezentowaliśmy w ubiegłym roku w kontekście diagnozy stanu rynku wewnętrznego byłego komisarza UE (obecnie premiera Włoch) Mario Montiego _ - powiedział w środę podczas konferencji w Brukseli komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier.

_ Przedstawiamy prawie 50 precyzyjnych propozycji, w tym 12 kluczowych dla wzrostu. Pięć z nich przy dobrej woli Parlamentu Europejskiego i krajów UE może być przyjętych do końca roku, m.in. jednolity patent _ - dodał. Komisarz zaznaczył, że dziesiątki tysięcy małych firm chciałoby ochrony patentowej w UE, ale jest to teraz dla nich za drogie, bo uzyskanie jej we wszystkich krajach UE kosztuje ok. 24 tysięcy euro, podczas gdy patent w USA to koszt rzędu 2300 euro.

Jak przyznali w środę urzędnicy KE, z 12 kluczowych działań na rzecz jednolitego rynku ogłoszonych w kwietniu ub.r., tylko porozumienie o jednolitym patencie, do którego przystąpiło 25 krajów UE bez Włoch i Hiszpanii, ma szansę na sfinalizowanie zgodnie z harmonogramem KE. Ale i tutaj negocjacje między PE a rządami utknęły. Chodzi o usunięcie z projektu rozporządzenia o patencie dwóch artykułów, co pozbawi Trybunał Sprawiedliwości UE prawa do interpretacji prawa patentowego, a co jest warunkiem Wielkiej Brytanii. PE sprzeciwia się pozbawieniu trybunału takich uprawnień.

KE w ramach Single Market Act II ponownie wymieniła 12 priorytetowych działań w obszarach takich jak integrowanie sieci transportowych i energetycznych, mobilność obywateli i przedsiębiorstw, gospodarka cyfrowa oraz zaufanie konsumentów. Urzędnicy KE wskazywali, że w UE potrzebne jest m.in. zwiększenie zaufania obywateli do płatności i zakupów przez internet oraz upowszechnienie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych.

_ - Handel elektroniczny stanowi 6-7 proc. unijnego handlu, to nie jest wystarczająco w porównaniu do tego, co obserwujemy w USA, czy innych częściach świata (...), 35 proc. użytkowników internetu nigdy nie robiła zakupów w sieci _ - wyliczał Barnier, podkreślając wagę zapewnienia bezpiecznych usług w sieci i zniesienia barier w handlu elektronicznym.

KE podkreśla też, że - według szacunków - od 30 do 68 mln osób w UE wciąż nie ma konta bankowego, a ci, którzy je posiadają, nie wiedzą za co płacą bankom ze względu na brak przejrzystości w opłatach bankowych. Ponadto KE jest niezadowolona z tempa, w jakim rozwija się szerokopasmowy internet w UE, a to ze względu na _ nadmiernie wysokie koszty infrastruktury technicznej _, które powinny być zredukowane o 25 proc.

Ponadto KE podała jako przykład braku integracji w transporcie fakt, że loty z Brukseli do Madrytu nie odbywają się po najprostszej, najkrótszej trasie _ tylko zygzakiem _ i dlatego ważne jest stworzenie jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej. Nie ma też ujednoliconych procedur transportu towarów drogą morską a przewoźnicy w każdym porcie muszą po raz kolejny przechodzić przez te same procedury biurokratyczne.

Barnier przekonywał też, że kraje UE muszą zreformować prawo upadłościowe, by w kryzysie nie eliminować firm z rynku. _ Prawo krajowe nie powinno naznaczać tych, którym raz się nie udało _ - mówił. Podkreślał, że kraje UE muszę w większym stopniu wykorzystywać bazę o wolnych miejscach pracy w UE - EURES, bo wciąż do krajów, gdzie potrzebni są pracownicy, nie docierają bezrobotni z innych krajów UE.

Poza ponagleniem krajów UE do wdrażania istniejących przepisów oraz do przyjęcia negocjowanych przepisów z zakresu jednolitego rynku wewnętrznego, KE zapowiedziała do wiosny 2013 r. nowe propozycje legislacyjne. Wśród nich jest antykryzysowa propozycja pobudzenia długoterminowych inwestycji w gospodarkę, która ma zawierać zestaw jednolitych, unijnych zasad dla funduszy zainteresowanych takimi inwestycjami.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m204085.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;kandydatem;na;szefa;komisji;europejskiej;premier;dementuje,112,0,1159536.html) Donald Tusk szefem Komisji Europejskiej? Premier odniósł się do pogłosek, jakoby miał kandydować na ważne unijne stanowisko.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/m221648.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/barroso;uspokaja;kraje;spoza;euro;ws;nadzoru;bankowego;ebc,8,0,1157896.html) Barroso ogłosił śmiały projekt. Chce federacji europejskiej - _ Europa potrzebuje nowego kierunku, nowego myślenia _ - powiedział przewodniczący KE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/m149200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/fundusz;globalizacyjny;blokowany;przez;kilka;panstw,0,0,1153280.html) Ten fundusz ma pomóc zwolnionym z pracy Komisja Europejska chce, by od 2014 r. pracownicy w UE zwalniani masowo z powodu kryzysu znowu otrzymywali wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG).
Tagi: komisja europejska, unia europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz