Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Merkel: Jeśli euro poniesie porażkę, poniesie ją Europa

0
Podziel się:

Kanclerz apeluje do Bundestagu o zgodę na mechanizm pomocy.

Merkel: Jeśli euro poniesie porażkę, poniesie ją Europa
(PAP/EPA)

Obecny kryzys wspólnej waluty europejskiej jest egzystencjalną próbą - powiedziała w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel. _ Jeśli euro poniesie porażkę, poniesie ją również Europa _ - ostrzegła.

Merkel zaapelowała do Bundestagu o poparcie projektu ustawy w sprawie udziału Niemiec w europejskim mechanizmie pomocy dla państw strefy euro, które popadną w kłopoty finansowe.

Pakiet ten opiewać ma na 750 mld euro, uwzględniając środki Międzynarodowego Funduszu Walutowego (do 250 mld euro). Niemcy wyłożą na ten cel do 148 mld euro.

ZOBACZ TAKŻE: KE: Ostrożnie z obwinianiem spekulantów
Według niemieckiej kanclerz stawka jest jednak dużo większa niż te liczby. _ Chodzi ni mniej ni więcej, jak o zachowanie idei europejskiej _ - mówiła. Jak podkreśliła, UE stoi wobec najtrudniejszej próby od podpisania założycielskich Traktatów Rzymskich w 1957 roku. _ Euro jest w niebezpieczeństwie. Jeśli nie uda się mu zapobiec, konsekwencje będą nie do przewidzenia. Ta egzystencjalna próba musi się powieść _ - dodała.

Merkel opowiedziała się za zbudowaniem w UE _ nowej kultury stabilności _, która w Niemczech _ już się sprawdziła _. _ Wiele słabszych konkurencyjnie państw UE żyło ponad stan. To faktyczna przyczyna trudności _ - oceniła.

Przyznała jednak, że także Niemcy mają problem z wysokością swojego długu, który rośnie od 40 lat. _ Także my żyliśmy na kredyt _ - powiedziała.

Niemieckie recepty na walkę z deficytami

Według niemieckiej kanclerz UE powinna zaostrzyć Pakt Stabilności i Wzrostu oraz wzmocnić koordynację polityki gospodarczo-finansowej i wzajemny nadzór nad polityką budżetową państw członkowskich.

Merkel potwierdziła, że będzie działać na rzecz opodatkowania transakcji dokonywanych na rynkach finansowych albo wprowadzenia podatku od aktywności finansowej, obejmującego nadmierne zyski oraz wynagrodzenia bankierów.

Instrumenty te miałyby pomóc ograniczyć spekulacje, które zaostrzyły kryzys wspólnej waluty. Wprowadzenie takich podatków postulują niemieccy socjaldemokraci, uzależniając od spełnienia tego warunku poparcie ustawy o europejskim mechanizmie finansowym.

Według Merkel, jeśli na forum G-20 nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie globalnego opodatkowania transakcji finansowych, debata na ten temat prowadzona będzie na płaszczyźnie UE.

Bundestag ma głosować nad ustawą w sprawie europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego w najbliższy piątek. Tego samego dnia ustawą zajmie się druga izba niemieckiego parlamentu, Bundesrat. Oprócz frakcji koalicji rządzącej CDU/CSU i FDP poparcie ustawy zapowiadają opozycyjni Zieloni. SPD nadal domaga się konkretnych zobowiązań rządu do działań na rzecz uregulowania rynków finansowych. _ Puste deklaracje nie wystarczą _ - oświadczył szef frakcji socjaldemokratów Frank-Walter Steinmeier.

ZOBACZ TAKŻE:

kryzys
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)