Notowania

unia
22.10.2011 19:00

Niemcy chcą sądzić zadłużające się państwa

Chcą zmienić unijne traktaty by, to, co przeżyliśmy, nie powtarzało się bez końca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dirk@vorderstrasse.de/CC/Flickr)

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle zaproponował, by w przyszłości stawiać przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości państwa zbyt swobodnie odnoszące się do planu budżetowego w strefie euro. Dodał, że w tym celu należy zmienić traktaty.

Westerwelle powiedział to dziennikarzom w Brukseli na marginesie spotkania ministrów przygotowujących szczyt na temat kryzysu w strefie euro.

Zdaniem niemieckiego ministra nie wystarczy uporać się z obecnym kryzysem zadłużeniowym, lecz należy także sprawić, by, jak powiedział, _ to, co przeżyliśmy w ostatnich miesiącach, nie powtarzało się bez końca _.

źródło: Eurostat

Westerwelle uważa za _ absolutnie niezbędne _ przeprowadzenie zmiany traktatów w celu zaostrzenia dyscypliny wspólnej polityki budżetowej; chodzi o to, by uczynić efektywnym Pakt Stabilności i Wzrostu i aby były sankcje wobec tych, którzy nie przestrzegają dyscypliny fiskalnej. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Niemiec także Europejski Trybunał Sprawiedliwości powinien odegrać rolę, gdy naruszanie zasad się przedłuża.

Westerwelle powiedział też, że UE wraz Międzynarodowym Funduszem Walutowym powinna mieć bezpośredni wgląd w budżety państw członkowskich, które korzystają z pomocy finansowej, lecz nie realizują celów fiskalnych.

O kryzysie w Unii Europejskiej czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t175877.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bedzie;przelom;w;sprawie;ratowania;europy;politycy;ujawniaja;co;myslia,147,0,946323.html) Będzie zgoda w sprawie ratowania Europy? To negocjacje ostatniej szansy w sprawie pomocy dla bankrutującej Grecji i zagrożonych banków. Wiadomo już czyje pomysły zaczynają przeważać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t148412.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/oni;pierwsi;opuszcza;strefe;euro;to;nie;grecja,43,0,946475.html) Pierwsi opuszczą strefę euro? To nie Grecja Niewielki kraj z dobrym bilansem płatniczym, zdrowymi finansami i silną gospodarką. To kusi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t161148.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ratingi;w;dol;a;i;tak;sa;lepsi;od;polski,32,0,936224.html) Są na skraju bankructwa, ale lepsi od Polski Money.pl zestawił oceny agencji ratingowych największych europejskich gospodarek. Ekonomiści wieszczą recesję.
Tagi: unia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz