Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak przestrzega spekulantów

0
Podziel się:

Podczas prezydencji w Unii Polska chce zwiększyć przejrzystość rynku energii.

Pawlak przestrzega spekulantów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Podczas polskiej prezydencji - jeżeli chodzi o rynek energii - wprowadzimy regulacje zwiększające przejrzystość rynku - zapowiada wicepremier Waldemar Pawlak.

Według Pawlaka rosnące ceny surowców i żywności nie mają żadnego uzasadnienia rynkowego. - _ Nie było jakiejś znaczącej katastrofy na rynku ropy naftowej, czy żywności _ - mówił minister gospodarki na piątkowej konferencji prasowej.

_ - Widać wyraźnie, że potrzebne są rozwiązania nie tylko w skali europejskiej, ale również globalnej. Dlatego na czas polskiej prezydencji - jeżeli chodzi o rynek energii - przewidujemy wzmocnienie działań, które mogą ograniczyć niebezpieczne zjawiska, szczególnie spekulacyjne poprzez wprowadzenie regulacji zwiększającej przejrzystość rynku _ - dodał.

Szef resortu gospodarki zwrócił uwagę, że _ ropa zdrożała znacznie bardziej na rynku europejskim, niż amerykańskim. Warto podkreślić, jak ważne jest samozaopatrzenie i wykorzystanie własnych surowców energetycznych. Importowana energia drożeje znacznie szybciej, niż paliwa krajowe _.

Muammar Kadafi zagroził, że zakręci kurek z ropą naftową, jeśli w kraju nie ustaną antyrządowe wystąpienia. Ostrzegł: jeśli obywatele nie wrócą do pracy, dostawy ropy naftowej zostaną przerwane. Libia, która produkuje dziennie 1,6 mln baryłek ropy, jest dziewiątym producentem tego surowca w OPEC. Ma też największe rezerwy ropy w Afryce.
Podkreślił, że Polska jest w Unii Europejskiej oraz w Międzynarodowej Agencji Energii i w związku z tym posiada 90-dniowe zapasy ropy. Jak dodał, w Europie zapasy ropy są zgromadzone na tym samym poziomie. _ A więc przejściowe turbulencje na rynku dostaw nie wywołają żadnego problemu od strony dostępności do paliw. Natomiast oczywiście jest ryzyko związane z cenami _ - powiedział.

Pawlak poinformował, że kraje producenckie, szczególnie Arabia Saudyjska, wyrażały na początku tygodnia podczas Międzynarodowego Forum Energii w Rijadzie gotowość zwiększenia dostaw ropy _ ad hoc _.

Z powodu zamieszek w Libii rosną notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, zdrożała w piątek rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 69 centów do 97,97 dolarów. Na giełdzie ICE Futures Europe w Londynie baryłka ropy Brent w dostawach na kwiecień drożeje o 1,36 do 112,72 dolarów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t90502.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ziemniaki;i;kasza;drozsze;od;owocow,25,0,773401.html) Ziemniaki i kasza droższe od owoców Te produkty to podstawa diety Rosjan. Ich ceny w tym kraju idą błyskawicznie w górę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t100773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;nie;ma;wplywu;na;podwyzki;cen,84,0,773204.html) "Rząd nie ma wpływu na podwyżki cen" Wicepremier Pawlak przekonuje, że ceny żywności rosną przez ceny energii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t42495.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/44;mln;ludzi;w;nedzy;przez;drozyzne,63,0,772415.html) 44 mln ludzi w nędzy. Przez drożyznę Wskaźnik cen żywności od października 2010 do stycznia 2011 roku wzrósł o 15 proc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)