Notowania

Pieniądze z UE dla Polski. Dostaniemy 23 proc. mniej niż teraz

We wtorek Komisja Europejska pokaże, jak podzieli pieniądze w przyszłej perspektywie finansowej, czyli w latach 2021-2027. Polska ma zostać największym beneficjentem polityki spójności, ale dostanie prawie o jedną czwartą mniej niż w latach 2014-2020.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ISOPIX/EAST NEWS)
Na zdjęciu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Do propozycji podziału unijnych pieniędzy, która we wtorek ma zostać przedstawiona przez KE, dotarła "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, Polska ma dostać w kolejnej perspektywie finansowej UE 64,4 mld w ramach polityki spójności. To o 23,3 proc. mniej niż przyjmiemy obecnej perspektywie.

Nadal jest to największa kwota, jaką dostanie z polityki spójności jakikolwiek unijny kraj (bo jesteśmy największym z krajów potrzebujących finansowego wsparcia).

Na pocieszenie pozostaje też fakt, że Węgry, Czechy, Litwa i Malta dotkną jeszcze mocniejsze cięcia - o 24 proc.

Zobacz też: Brexit i imigranci. Budżet UE po 2020 mniejszy o min. 10 procent

Jeśli chodzi o wspólną politykę rolną, to dostaniemy o 26,6 proc. mniej niż bierzemy w tej chwili.

Cięcia są spowodowane m.in. tym, że Unia zmienia priorytety i w latach 2021-2027 więcej będzie wydawać na bezpieczeństwo, obronę, imigrację, czy innowacyjność. Poza tym pieniędzy w ramach funduszy pomocowych jest dla Polski mniej, bo przez ostatnie lata po prostu rozwinęliśmy się, a nasz kraj wzbogacił.

Zaszkodził nam też "konflikt rządu z Brukselą na tle braku solidarności w przyjmowaniu uchodźców oraz nieprzestrzegania praworządności" - podaje "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet ue, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2018

katoTrzeba wyjść z tej komuny... Niech sobie rządzą Niemcy i Francja - ale bez nas! Bezpieczeństwo to i tak NATO natomiast UE to brudny szmal z amoralnego … Czytaj całość

29-05-2018

sklaveJak widać polityka PiS na forum Unii Europejskiej to „pasmo nieustających sukcesów. To są prawdziwe efekty działań PiS. Będziemy latami zbierać się po … Czytaj całość

29-05-2018

sdasdsaW Unii się niczego nie "dostaje". Będzie veto takiego budżetu i to nie tylko Polska je zgłosi.

Rozwiń komentarze (68)