Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pieniądze z UE dla Polski. Dostaniemy 23 proc. mniej niż teraz

68
Podziel się

We wtorek Komisja Europejska pokaże, jak podzieli pieniądze w przyszłej perspektywie finansowej, czyli w latach 2021-2027. Polska ma zostać największym beneficjentem polityki spójności, ale dostanie prawie o jedną czwartą mniej niż w latach 2014-2020.

Na zdjęciu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Na zdjęciu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. (ISOPIX/EAST NEWS)
bDzQRvUB

Do propozycji podziału unijnych pieniędzy, która we wtorek ma zostać przedstawiona przez KE, dotarła "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, Polska ma dostać w kolejnej perspektywie finansowej UE 64,4 mld w ramach polityki spójności. To o 23,3 proc. mniej niż przyjmiemy obecnej perspektywie.

Nadal jest to największa kwota, jaką dostanie z polityki spójności jakikolwiek unijny kraj (bo jesteśmy największym z krajów potrzebujących finansowego wsparcia).

Na pocieszenie pozostaje też fakt, że Węgry, Czechy, Litwa i Malta dotkną jeszcze mocniejsze cięcia - o 24 proc.

bDzQRvUD
Zobacz także: Zobacz też: Brexit i imigranci. Budżet UE po 2020 mniejszy o min. 10 procent

Jeśli chodzi o wspólną politykę rolną, to dostaniemy o 26,6 proc. mniej niż bierzemy w tej chwili.

Cięcia są spowodowane m.in. tym, że Unia zmienia priorytety i w latach 2021-2027 więcej będzie wydawać na bezpieczeństwo, obronę, imigrację, czy innowacyjność. Poza tym pieniędzy w ramach funduszy pomocowych jest dla Polski mniej, bo przez ostatnie lata po prostu rozwinęliśmy się, a nasz kraj wzbogacił.

bDzQRvUJ

Zaszkodził nam też "konflikt rządu z Brukselą na tle braku solidarności w przyjmowaniu uchodźców oraz nieprzestrzegania praworządności" - podaje "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDzQRvVe
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(68)
sklave
3 lata temu
Jak widać polityka PiS na forum Unii Europejskiej to „pasmo nieustających sukcesów. To są prawdziwe efekty działań PiS. Będziemy latami zbierać się po rządach tych psychopatów. Więcej na sklave.glowna
polusy
3 lata temu
zeruja , pluja , maca , wprowadzaja prl i jeszcze chcieliby kase z EU ???... wy jestescie totalnie pokreceni !!!
nedza karlowa...
3 lata temu
pis dziala w mysl , ze po nich chodzby potop , szczury beda twierdzic , ze winna jest EU i beda sie emblemowac dumnie , jak to dobrze bylo za pisu , ...oczywiscie zerujacego na Unijnych pieniadzach , tego rzadu nie stac nawet na zagospodarowanie EU kasy , dlatego czesc juz trzeba bylo zwrocic...
bDzQRvVf
POlityczna ma...
3 lata temu
A które państwa UE nie doigrały się i nie dostaną mniej tak jak Polska ?
do boju karto...
3 lata temu
no to teraz kartoflu do boju, pokaż co obiecałeś, przecież a tuska aż się zaplułeś że ty gieniuś byś załatwił 10 razy tyle co tusk, a co tam jak dla telewizyji to i nawet pińćset
...
Następna strona