Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Płaca minimalna w Polsce wśród najniższych w Europie. Za to zarobki rosną szybciej

47
Podziel się:

Rząd zastanawia się nad podniesieniem płacy minimalnej w Polsce. Jak podaje Eurostat wynosi ona jedną czwartą tego, co w Luksemburgu oraz jedną trzecią tego, co w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. O połowę więcej płacić trzeba najmniej zarabiającym pracownikom w Grecji i Portugalii. Na pocieszenie - wzrost płac mamy dużo wyższy niż w wymienionych krajach.

Płaca minimalna w Polsce wśród najniższych w Europie. Za to zarobki rosną szybciej
(Tadeusz Koniarz/REPORTER)

Rząd zastanawia się nad podniesieniem płacy minimalnej w Polsce. Jak podaje Eurostat, wynosi ona jedną czwartą tego, co w Luksemburgu oraz jedną trzecią tego, co w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. O połowę więcej płacić trzeba najmniej zarabiającym pracownikom w Grecji i Portugalii. Na pocieszenie - wzrost płac mamy dużo wyższy niż w wymienionych krajach.

Minimalne wynagrodzenie w wysokości 2 tys. 80 zł i minimalna stawka godzinowa na poziomie 13 zł 50 gr - taką rekomendacją Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów zajął się na początku czerwca rząd. To mniej, niż proponowało ministerstwo rodziny i dużo mniej, niż chcieliby związkowcy.

Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi obecnie 2 tys. zł brutto, co - gdy wprowadzano odpowiednią ustawę w życie - stanowiło wzrost o 8,1 proc. (o 150 zł w stosunku do 2016 r.). Z kolei minimalna stawka godzinowa to 13 zł. Związki zawodowe proponowały teraz podniesienie wynagrodzenia do 2220 zł.

Tymczasem, z danych Eurostatu wynika, że jesteśmy w grupie dwunastu państw Europy, w których można płacić pracownikom mniej niż 500 euro miesięcznie. Najmniej trzeba dać w Macedonii - 154,61 euro miesięcznie. Na podobnym poziomie, co nasza, jest płaca minimalna w Estonii, Turcji i na Słowacji. O 40 euro mniej najniżej zarabiający mają na Węgrzech, a o 180 euro mniej w Rumunii.

Zobacz także: Zobacz również: Płaca minimalna w górę. Nowa stawka od 2018 roku

Przykład tych dwóch ostatnich krajów podajemy nie bez powodu. Z danych Eurostatu podanych 16 czerwca wynika, że wzrost nominalny płacy godzinowej pracowników w tych krajach był najszybszy w Europie w pierwszym kwartale.

O ile w Polsce pensje wzrosły w pierwszych trzech miesiącach o 2,7 proc. rok do roku, to w Rumunii o aż 17,2 proc. a na Węgrzech o 11,7 proc. Jak widać wyższa płaca minimalna wcale nie jest konieczna do wzrostu pensji, a decydują inne czynniki gospodarcze.

Nominalny wzrost płac w pierwszym kwartale (proc. rok do roku, Eurostat)

Rekordową wysokością płacy minimalnej szczyci się Luksemburg. W tym kraju nie można dać pracownikom mniej niż 1 998,59 euro miesięcznie (8 445 zł), czyli cztery razy więcej niż w Polsce. W Niemczech jest to 1 498 euro (6 330 zł) a w Wielkiej Brytanii - 1 196 funtów (5 758 zł). Dla porównania w USA płaca minimum wynosi - w przeliczeniu na naszą walutę - 5040 zł.

Płace minimalne w Unii Europejskiej ( w euro miesięcznie na 1 stycznia 2017 r., Eurostat)

Całkiem dobrze wygląda jednak nasza płaca minimalna zestawiona z przeciętnymi zarobkami. Eurostat podał, że stanowi 52 proc. mediany płac z 2014 r., czyli prawie na poziomie Niemiec (53 proc.) i Belgii (52 proc.) a wyżej niż np. w Irlandii (45 proc.) czy Hiszpanii (45 proc.).

Najwyższa płaca minimalną, w porównaniu z przeciętną zarobków, jest we Francji (62 proc.) i Portugalii (64 proc.). Oba kraje mają jedną z najwyższych stóp bezrobocia w Europie - odpowiednio 9,5 proc. i 9,8 proc., a wśród osób młodych - 21,7 proc. i 23,7 proc.

Byłoby to zresztą zgodne z klasyczną teorią ekonomii - zbyt duża płaca minimalna wypycha część ludzi z rynku pracy. Szczególnie tych, którzy chcą ją zacząć, czyli m.in. młodych.

W Polsce bezrobocie wśród młodych spadło z 14,7 proc. rok temu do 13,9 proc. w pierwszym kwartale 2017 r.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
Realne jest g...
7 lat temu
Zarobki i owszem rosną , ale ceny rosną jeszcze szybciej , więc kupić możemy mniej , z czego więc się cieszyć ?
Gjiy
7 lat temu
Na obecne ceny rynkowe płaca min powinna wynosić 3tys netto! Dobrze napisane:"w Polsce można płacić mniej niż 500euro" ;-) Skoro można bo Rząd tworzy te przepisy to niech Rząd dopłaca ludziom aby mogli żyć na tym min poziomie,tzn tak aby starczyło na jedzenie i opłaty od 1ego do 1ego!
Tomasz74
7 lat temu
Jasne na Slowacji Wegrzech i Estoni jest ustalona moze taka placa minimalna ale teoretycznie bo praltycznie nikt za nia nie pracuja zarabiaja duzo lepiej od nas
europa dwuch ...
7 lat temu
Angol ma: minimala 800f na miesiac brutto, wolna kwota od podatku 11000f rocznie w sumie minimalna neto 800f. na miesiac.
Kj
7 lat temu
A ceny jeszcze szybciej rosna o tym nie mowja tu dopiero jest propaganda
...
Następna strona