Notowania

kryzys w strefie euro
07.06.2012 14:33

Podatek od transakcji finansowych. Niemcy się dogadali

Partia rządząca dogadała się z opozycją w celu wprowadzenia podatku od transakcji finansowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Caballero/CC/Flickr)

*Chadecko-liberalna koalicja rządząca uzgodniła z frakcjami opozycyjnymi plan działań dotyczących wprowadzenia podatku od transakcji finansowych - poinformował chadecki polityk Norbert Barthle. *

Od konkretnych ustaleń w sprawie opodatkowania transakcji finansowych opozycyjni niemieccy socjaldemokraci i Zieloni uzależniali swoją zgodę na ratyfikację przez Niemcy unijnego paktu fiskalnego, który ma wzmocnić dyscyplinę budżetową. Do ratyfikacji paktu konieczne jest poparcie większości dwóch trzecich posłów Bundestagu. Chadecko-liberalna koalicja nie dysponuje taką większością, dlatego zabiega o głosy opozycji.

Jak podaje agencja dpa, dziś uzgodniono, że w najbliższym czasie niemiecki rząd będzie starał się przekonać możliwie najwięcej państw UE do opodatkowania transakcji finansowych, jeśli nie będzie to możliwe dla całej Unii. Podatek powinien też objąć wszystkie instrumenty finansowe.

Wprowadzeniu podatku od transakcji finansowych (FTT) w całej UE sprzeciwia się głównie Wielka Brytania. Zdaniem Londynu rozwiązanie takie byłoby skuteczne jedynie wówczas, gdyby obowiązywało globalnie. W przeciwnym razie zaszkodziłoby interesom sektora finansowego w krajach europejskich, w tym zwłaszcza londyńskiego City. Brytyjczycy mają już zresztą tzw. opłatę stemplową za transakcje giełdowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpania zbankrutuje? Madryt ujawnił całą prawdę _ Koszty obsługi długu są tak wysokie, że rynki finansowe są zamknięte dla Hiszpanii _ - przyznał rząd. Premier prosi o pomoc.
"Europa w płomieniach, a Merkel gasi naftą" _ - Europa stoi nad przepaścią i w nadchodzących miesiącach może w nią spaść - _ostrzega Joschka Fischer.
Niemcy piszą, jak wydobyć Unię z kryzysu Rząd Niemiec opracował sześciopunktowy plan dla wzmocnienia wzrostu gospodarczego w UE.
Tagi: kryzys w strefie euro, niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz